Öt test lóg egy rúdra felfüggesztve, amit két daru tart, ami egy nyilvános jelzés, amely arra szolgál, hogy azokat emlékeztesse, akik esetleg a bűnöző életet fontolgatják.
Közéjük tartozott egy öttagú rablóbanda, akiket nyilvánosan lefejeztek, mielőtt holttestüket a magasba emelték, és napokig ott is maradtak.
A hátborzongató látvány csupán az egyik jelenet az ITV brit tévécsatorna által sugárzott dokumentumfilmből, melyet nemrég mutattak be, és amely fényt derít az életre Szaúd-Arábiában, a világ egyik legvéresebb és legtitkosabb országában.
A "Szaúd-Arábia felfedve" című film megrázó felvételeket tartalmaz lefejezésekről. Egy feketébe öltözött nőt egy szaúdi rendőr tart lenyomva egy közút mellett, miután elítélték mostohalányának megöléséért.
Egy kardcsapással a nyakán végezték ki, miközben azt sikítja, hogy "Nem én tettem!"
Mindannyian hallottunk már a szaúdi rezsim brutalitásáról, de az, ami annyira dermesztővé teszi ezt a dokumentumfilmet, hogy a kamerán keresztül mi is láthatjuk.
Egy másik lefejezési jelenetben a fehér köpenybe öltözött hóhér, ami egy tipikus szaúdi férfi viselet, a feje fölé emeli görbe kardját, és egyetlen csapást mér vele.
A dokumentumfilm bemutatja a nézőknek a Chop Chop néven ismert nagy közteret, mivel ez a hely az, ahol sok kivégzést hajtanak végre a szaúdi fővárosban, Rijádban. A kamera elidőz a vörösre festett vízelvezető rendszeren, amely a kivégzettek vérét mossa el.
Aztán rendőröket látni, ahogy ostorokat lóbálnak nők felé, akiket másodrangú állampolgároknak tekintenek. Egy ponton brutálisan megütnek egy nőt, aki a földre zuhan, és hallani lehet a sikoltozását.
Hasonlóképpen egy férfi egy szupermarketben egy női vásárlót taszít a földre nyilvánvaló ok nélkül. Majd elsétál és otthagyja őt, mit sem törődve gyötrelmével, ahogy rettegve oson el az útjából.
A film világossá teszi, hogy ebben az országban nem hajlandóak tolerálni az eltérő véleményt.
Szaúd-Arábia mégis Nagy-Britannia és a nyugati világ egyik legszorosabb szövetségese nem csak a Közel-Keleten, hanem az egész világon. Anglia fegyvereket ad el nekik, ők olajat adnak el. A királyi család mindkét országban közel áll egymáshoz. Károly herceg számos kirándulást tett a királyságba, és amikor tavaly Abdullah király meghalt, a Westminster zászlóit félárbocra eresztették, ami egy rendkívül szokatlan hízelgés egy idegen uralkodónak.
A brit és sok más ország vezetője kényelmesen figyelmen kívül hagyja az igazságot a sivatagi királyságról.
Szaúd-Arábiában még a rendszerrel szembeni apró kritika is kikötözést vagy hosszú börtönbüntetést eredményezhet. A lefejezések, ahogy a film is egyértelművé teszi, általánosak - eddig ebben az évben az országban szinte minden nap végrehajtottak egy kivégzést.
A vallási rendőrség könyörtelenül betartatja a kegyetlen erkölcsi kódexet, miközben az utcákon és a bevásárlóközpontokban járőröznek. Az istenkáromlás megkövezéssel vagy kivégzéssel, a lopás kézlevágással büntethető. Bárki, akit bűnösnek találnak tíz év börtönnel, vagy talán 1000 korbácsütéssel néz szembe.
A külvilágot tudatlanságban tartják a legtöbb esetben, mivel a külföldi újságírók számára lehetetlen tudósítani vagy filmet készíteni Szaúd-Arábiában felvigyázók nélkül. Valójában még turistaként is nehéz bejutni az országba.
Csakis a filmesek rendkívüli bátorságának, és szaúdi demokrácia aktivistáknak köszönhető, akik segítették őket, hogy az igazság most adásba kerülhetett.
A dokumentumfilm hat hónapos titkos forgatás eredménye, és a verésekről és lefejezésekről készült felvételek elég felkavaróak. Ugyanakkor bemutatja az olajban gazdag ország szélsőséges gazdagságát és szegénységét is.
Továbbá elmeséli azoknak a férfiaknak és nőknek a történetét, akik mertek beszélni a szaúdi diktatúra ellen, és feltárja azt a szörnyű árat, amit a bátorságukért fizetniük kellett.
A filmet március 22-én mutatta be közösen az ITV és a Public Broadcasting Service az Egyesült Államokban.
Ez ugyanaz a két műsorszóró, amely nemzetközi botrányt kavart közel 36 évvel ezelőtt, amikor az "Egy hercegnő halála" című filmet sugározta egy szaúdi hercegnő és szeretője történetéről, akit házasságtörés miatt kivégeztek.
Az így keletkezett izgalomban a brit nagykövetet kitiltották Szaúd-Arábiából, és felbontották a kereskedelmi szerződéseket. A külügyminisztérium elítélte a filmet, mert az megsértette a szaúdi uralkodókat, és soha többé nem mutatták be a brit televízióban.
Már hasonló nyomás nehezedik az új dokumentumfilmre is. Loujain al-Hathloul szaúdi aktivista, aki a nők jogaiért kampányol egy olyan országban, ahol még vezetni sem engedik őket - és aki börtönbe került, és úgy kezelték, mint egy terroristát, miután feltett egy videót az internetre, miközben egy autót vezet -, halálos fenyegetést kapott, miután a filmben szerepelt.
Könnyen belátható, hogy miért fogad rémülettel egy ilyen leleplezést a szaúdi vezetés.
A brutalitás mellett a titkos forgatás egy szaúdi mecsetben bemutat egy prédikátort, aki grotesz antiszemita üzeneteket terjeszt. "A zsidók kihasználták, megszabták és beszennyezték a földet," - mondja. "Tehát, ó Allah, állítsd meg őket, zúdítsd rájuk a kínzás ostorát, ne hagyd, hogy zászlójuk magasan szálljon, és mutass nekik példát."
A film bemutatja, hogy milyen gyűlölet irányul más vallások irányába a szaúdi iskolákban. Az egyik titkos operatőr egy 14 éves fiút kérdezett arról, hogy mit tanítanak az iskolában. A választ megkapta: "A keresztényeket halállal kell büntetni, amíg egy sem marad. Le kell őket fejezni."
De az iskolásokat nem csak a keresztények és zsidók elleni közvetlen gyűlöletre tanítják. Arra is utasítják őket, hogy forduljanak a síita muszlimok, egy jelentős kisebbség ellen Szaúd-Arábiában.
A fiú hátborzongatóan azt mondja: "Tudjuk, hogy a síiták istenkáromlóak. Halállal kell őket büntetni. Harcolnunk kell velük az iszlám nevében."
A filmben ritka felvételek láthatók kétségbeesett síitákról Szaúd-Arábia keleti részén, akik bátran tiltakoznak az elnyomás ellen. Bemutatja, hogy az egyik fiatal tiltakozót Ali Nimrt 17évesen letartóztatják, és lefejezésre ítélik, majd a lefejezett testét két napra közszemlére teszik, amiért részt vett a tiltakozásban.
A brit kormány azt mondja, hogy biztosítékot kapott, hogy nem ölik meg, de a szaúdi média pár hete arra utalt, hogy közvetlenül kivégezték.
Ali nagybátyja Sheikh Nimr egy ellentmondásos síita pap volt, akit ez év január 2-án végeztek ki 46 másik emberrel együtt, ami 1980 óta a legnagyobb kivégzés volt Szaúd-Arábiában.
A brit és szinte minden kormány tisztában van mindazzal a brutalitással, amit Szaúd-Arábiában osztanak. A brit nagykövetség Rijádban információs csomagjában a következőket mondja a brit raboknak a sivatagi királyságban: "A szaúdi bíróság számos súlyos testi fenyítést szbhat ki.
Halálbüntetés szabható ki bűncselekmények széles körében, beleértve a gyilkosságot, nemi erőszakot, fegyveres rablást, ismételt kábítószer-használatot, a hitehagyást, házasságtörést, boszorkányságot és varázslást, és végre lehet hajtani kard általi lefejezéssel, megkövezéssel, vagy kivégző osztaggal."
Bárki, aki a szaúdi rezsim ellen tiltakozik szívszaggató büntetés elé néz. Egy bloggert, Raif Badawit az iszlám megsértése miatt ítélték el, miután nyilvánosan megjegyzéseket tett a kormányra és az iszlámra.
"Az egyetlen módja, hogy megküzdjünk egy alárendelt világban, hogy teljesen szabaddá váljunk, ha az egész létezésünk egy lázadássá válik," - mondta.
Az ilyen hozzászólásokért mint ez, Badawit, egy három gyermekes apát, akinek a családja jelenleg száműzetésben él, 1000 korbácsütésre és tíz év börtönre ítélték.
A vallási rendőrség akár a nyilvános zenélést is megtilthatja. A film felkavaró jelenetet tartalmaz, amikor egy lantot törnek darabokra, amelyen valaki éppen egy strandon játszik.
A rendőrség kíméletlenül érvényesíti az iszlám militáns változatát, az úgynevezett vahabizmust. Vannak felvételek ezen államilag támogatott vallási fanatikusokról, akik rákényszerítik a nőket, hogy fedjék el magukat, miközben azt kifogásolják, hogy sminkelik magukat, és kiterelik az embereket a kávézókból, hogy imádkozzanak.
A vallási rendőrség hivatalos neve az "Erény előmozdítására és a bűn megelőzésére létrehozott bizottság". Hátborzongató módon csak két másik mozgalom - a tálibok Afganisztánban és az Iszlám Állam Szíriában és Irakban - rendelkezik azonos nevű szervezetekkel.
A szaúdi kormány mindig is tagadta, hogy bármilyen kapcsolata lenne az Iszlám állammal vagy az al-Kaidával. Ugyanakkor mindkét dzsihádista szervezet támogatja azt a hivatalos vallást, amire Szaúd-Arábia becslések szerint 70 milliárd dollárt költött, hogy exportálja az egész világban.
Szaúd-Arábia tagad mindenfajta kapcsolatot a terrorizmussal, és valójában kész csapatokat küldeni, hogy harcoljon az Iszlám Állammal Szíriában. De ez a film megvizsgálja az arra utaló bizonyítékot, hogy kapcsolat volt a szaúdiak és az al-Kaida között a 9/11-es ikertornyok elleni támadást megelőző időszakban.
Köztudott, hogy a 19 al-Kaida inspirálta 9/11 gépeltérítő közül 15 szaúdi állampolgár volt. Azonban mindig voltak olyan sugallatok, hogy a kapcsolatok sokkal mélyebbre nyúlnak, és a film lenyűgöző bizonyítékot talált arra vonatkozóan, hogy talán valóban ez a helyzet.
Ez egy olyan dokumentumfilm, amely felfedi Szaúd-Arábia mély képmutatását Nagy-Britanniával és a nyugattal való kapcsolatában. Nagy-Britannia elhatározta, hogy fenntartja ezt a kapcsolatot még akkor is, ha ez az ország minden meghatározást figyelembe véve is barbár.
A film azt is bemutatja, hogy a félelmetes szaúdi rendőrséget - akik golyóval tüzelnek a fegyvertelen tüntetőkre és aktivistákra, akik egyszerűen csak a kormánnyal ellentétes véleményen vannak - a brit kormány Rendészeti Főiskoláján képezték ki.
Barátságban lenni Szaúd-Arábiával együttműködést jelent egy olyan rendszerrel, amely minden képzeletet felülmúló barbársággal üldözi saját állampolgárait.
Egyesek azzal érvelnek, hogy ez a brutalitás egyedül Szaúd-Arábiára tartozik. Amikor a közelmúltban megkérdezték, hogyan igazolja a kapcsolatot a szaúdiakkal, David Cameron azt válaszolta, hogy az ország hírszerző szolgálatai létfontosságú információkat nyújtottak, ami felfedte azokat a terror terveket, melyekkel Nagy-Britanniát vették célba.
Ám ezt az érvelést aláássa az a kétségtelen tény, hogy Szaúd-Arábia exportálja a gyilkos dzsihádista ideológiát szerte a világon.
Ezen mély és felkavaró film alapján itt az ideje, hogy minden ország felülvizsgálja a kapcsolatait Szaúd-Arábiával.
Daily Mail
Közéjük tartozott egy öttagú rablóbanda, akiket nyilvánosan lefejeztek, mielőtt holttestüket a magasba emelték, és napokig ott is maradtak.
A hátborzongató látvány csupán az egyik jelenet az ITV brit tévécsatorna által sugárzott dokumentumfilmből, melyet nemrég mutattak be, és amely fényt derít az életre Szaúd-Arábiában, a világ egyik legvéresebb és legtitkosabb országában.
A "Szaúd-Arábia felfedve" című film megrázó felvételeket tartalmaz lefejezésekről. Egy feketébe öltözött nőt egy szaúdi rendőr tart lenyomva egy közút mellett, miután elítélték mostohalányának megöléséért.
Egy kardcsapással a nyakán végezték ki, miközben azt sikítja, hogy "Nem én tettem!"
Mindannyian hallottunk már a szaúdi rezsim brutalitásáról, de az, ami annyira dermesztővé teszi ezt a dokumentumfilmet, hogy a kamerán keresztül mi is láthatjuk.
Egy másik lefejezési jelenetben a fehér köpenybe öltözött hóhér, ami egy tipikus szaúdi férfi viselet, a feje fölé emeli görbe kardját, és egyetlen csapást mér vele.
A dokumentumfilm bemutatja a nézőknek a Chop Chop néven ismert nagy közteret, mivel ez a hely az, ahol sok kivégzést hajtanak végre a szaúdi fővárosban, Rijádban. A kamera elidőz a vörösre festett vízelvezető rendszeren, amely a kivégzettek vérét mossa el.
Aztán rendőröket látni, ahogy ostorokat lóbálnak nők felé, akiket másodrangú állampolgároknak tekintenek. Egy ponton brutálisan megütnek egy nőt, aki a földre zuhan, és hallani lehet a sikoltozását.
Hasonlóképpen egy férfi egy szupermarketben egy női vásárlót taszít a földre nyilvánvaló ok nélkül. Majd elsétál és otthagyja őt, mit sem törődve gyötrelmével, ahogy rettegve oson el az útjából.
A film világossá teszi, hogy ebben az országban nem hajlandóak tolerálni az eltérő véleményt.
Szaúd-Arábia mégis Nagy-Britannia és a nyugati világ egyik legszorosabb szövetségese nem csak a Közel-Keleten, hanem az egész világon. Anglia fegyvereket ad el nekik, ők olajat adnak el. A királyi család mindkét országban közel áll egymáshoz. Károly herceg számos kirándulást tett a királyságba, és amikor tavaly Abdullah király meghalt, a Westminster zászlóit félárbocra eresztették, ami egy rendkívül szokatlan hízelgés egy idegen uralkodónak.
A brit és sok más ország vezetője kényelmesen figyelmen kívül hagyja az igazságot a sivatagi királyságról.
Szaúd-Arábiában még a rendszerrel szembeni apró kritika is kikötözést vagy hosszú börtönbüntetést eredményezhet. A lefejezések, ahogy a film is egyértelművé teszi, általánosak - eddig ebben az évben az országban szinte minden nap végrehajtottak egy kivégzést.
A vallási rendőrség könyörtelenül betartatja a kegyetlen erkölcsi kódexet, miközben az utcákon és a bevásárlóközpontokban járőröznek. Az istenkáromlás megkövezéssel vagy kivégzéssel, a lopás kézlevágással büntethető. Bárki, akit bűnösnek találnak tíz év börtönnel, vagy talán 1000 korbácsütéssel néz szembe.
A külvilágot tudatlanságban tartják a legtöbb esetben, mivel a külföldi újságírók számára lehetetlen tudósítani vagy filmet készíteni Szaúd-Arábiában felvigyázók nélkül. Valójában még turistaként is nehéz bejutni az országba.
Csakis a filmesek rendkívüli bátorságának, és szaúdi demokrácia aktivistáknak köszönhető, akik segítették őket, hogy az igazság most adásba kerülhetett.
A dokumentumfilm hat hónapos titkos forgatás eredménye, és a verésekről és lefejezésekről készült felvételek elég felkavaróak. Ugyanakkor bemutatja az olajban gazdag ország szélsőséges gazdagságát és szegénységét is.
Továbbá elmeséli azoknak a férfiaknak és nőknek a történetét, akik mertek beszélni a szaúdi diktatúra ellen, és feltárja azt a szörnyű árat, amit a bátorságukért fizetniük kellett.
A filmet március 22-én mutatta be közösen az ITV és a Public Broadcasting Service az Egyesült Államokban.
Ez ugyanaz a két műsorszóró, amely nemzetközi botrányt kavart közel 36 évvel ezelőtt, amikor az "Egy hercegnő halála" című filmet sugározta egy szaúdi hercegnő és szeretője történetéről, akit házasságtörés miatt kivégeztek.
Az így keletkezett izgalomban a brit nagykövetet kitiltották Szaúd-Arábiából, és felbontották a kereskedelmi szerződéseket. A külügyminisztérium elítélte a filmet, mert az megsértette a szaúdi uralkodókat, és soha többé nem mutatták be a brit televízióban.
Már hasonló nyomás nehezedik az új dokumentumfilmre is. Loujain al-Hathloul szaúdi aktivista, aki a nők jogaiért kampányol egy olyan országban, ahol még vezetni sem engedik őket - és aki börtönbe került, és úgy kezelték, mint egy terroristát, miután feltett egy videót az internetre, miközben egy autót vezet -, halálos fenyegetést kapott, miután a filmben szerepelt.
Könnyen belátható, hogy miért fogad rémülettel egy ilyen leleplezést a szaúdi vezetés.
A brutalitás mellett a titkos forgatás egy szaúdi mecsetben bemutat egy prédikátort, aki grotesz antiszemita üzeneteket terjeszt. "A zsidók kihasználták, megszabták és beszennyezték a földet," - mondja. "Tehát, ó Allah, állítsd meg őket, zúdítsd rájuk a kínzás ostorát, ne hagyd, hogy zászlójuk magasan szálljon, és mutass nekik példát."
A film bemutatja, hogy milyen gyűlölet irányul más vallások irányába a szaúdi iskolákban. Az egyik titkos operatőr egy 14 éves fiút kérdezett arról, hogy mit tanítanak az iskolában. A választ megkapta: "A keresztényeket halállal kell büntetni, amíg egy sem marad. Le kell őket fejezni."
De az iskolásokat nem csak a keresztények és zsidók elleni közvetlen gyűlöletre tanítják. Arra is utasítják őket, hogy forduljanak a síita muszlimok, egy jelentős kisebbség ellen Szaúd-Arábiában.
A fiú hátborzongatóan azt mondja: "Tudjuk, hogy a síiták istenkáromlóak. Halállal kell őket büntetni. Harcolnunk kell velük az iszlám nevében."
A filmben ritka felvételek láthatók kétségbeesett síitákról Szaúd-Arábia keleti részén, akik bátran tiltakoznak az elnyomás ellen. Bemutatja, hogy az egyik fiatal tiltakozót Ali Nimrt 17évesen letartóztatják, és lefejezésre ítélik, majd a lefejezett testét két napra közszemlére teszik, amiért részt vett a tiltakozásban.
A brit kormány azt mondja, hogy biztosítékot kapott, hogy nem ölik meg, de a szaúdi média pár hete arra utalt, hogy közvetlenül kivégezték.
Ali nagybátyja Sheikh Nimr egy ellentmondásos síita pap volt, akit ez év január 2-án végeztek ki 46 másik emberrel együtt, ami 1980 óta a legnagyobb kivégzés volt Szaúd-Arábiában.
A brit és szinte minden kormány tisztában van mindazzal a brutalitással, amit Szaúd-Arábiában osztanak. A brit nagykövetség Rijádban információs csomagjában a következőket mondja a brit raboknak a sivatagi királyságban: "A szaúdi bíróság számos súlyos testi fenyítést szbhat ki.
Halálbüntetés szabható ki bűncselekmények széles körében, beleértve a gyilkosságot, nemi erőszakot, fegyveres rablást, ismételt kábítószer-használatot, a hitehagyást, házasságtörést, boszorkányságot és varázslást, és végre lehet hajtani kard általi lefejezéssel, megkövezéssel, vagy kivégző osztaggal."
Bárki, aki a szaúdi rezsim ellen tiltakozik szívszaggató büntetés elé néz. Egy bloggert, Raif Badawit az iszlám megsértése miatt ítélték el, miután nyilvánosan megjegyzéseket tett a kormányra és az iszlámra.
"Az egyetlen módja, hogy megküzdjünk egy alárendelt világban, hogy teljesen szabaddá váljunk, ha az egész létezésünk egy lázadássá válik," - mondta.
Az ilyen hozzászólásokért mint ez, Badawit, egy három gyermekes apát, akinek a családja jelenleg száműzetésben él, 1000 korbácsütésre és tíz év börtönre ítélték.
A vallási rendőrség akár a nyilvános zenélést is megtilthatja. A film felkavaró jelenetet tartalmaz, amikor egy lantot törnek darabokra, amelyen valaki éppen egy strandon játszik.
A rendőrség kíméletlenül érvényesíti az iszlám militáns változatát, az úgynevezett vahabizmust. Vannak felvételek ezen államilag támogatott vallási fanatikusokról, akik rákényszerítik a nőket, hogy fedjék el magukat, miközben azt kifogásolják, hogy sminkelik magukat, és kiterelik az embereket a kávézókból, hogy imádkozzanak.
A vallási rendőrség hivatalos neve az "Erény előmozdítására és a bűn megelőzésére létrehozott bizottság". Hátborzongató módon csak két másik mozgalom - a tálibok Afganisztánban és az Iszlám Állam Szíriában és Irakban - rendelkezik azonos nevű szervezetekkel.
A szaúdi kormány mindig is tagadta, hogy bármilyen kapcsolata lenne az Iszlám állammal vagy az al-Kaidával. Ugyanakkor mindkét dzsihádista szervezet támogatja azt a hivatalos vallást, amire Szaúd-Arábia becslések szerint 70 milliárd dollárt költött, hogy exportálja az egész világban.
Szaúd-Arábia tagad mindenfajta kapcsolatot a terrorizmussal, és valójában kész csapatokat küldeni, hogy harcoljon az Iszlám Állammal Szíriában. De ez a film megvizsgálja az arra utaló bizonyítékot, hogy kapcsolat volt a szaúdiak és az al-Kaida között a 9/11-es ikertornyok elleni támadást megelőző időszakban.
Köztudott, hogy a 19 al-Kaida inspirálta 9/11 gépeltérítő közül 15 szaúdi állampolgár volt. Azonban mindig voltak olyan sugallatok, hogy a kapcsolatok sokkal mélyebbre nyúlnak, és a film lenyűgöző bizonyítékot talált arra vonatkozóan, hogy talán valóban ez a helyzet.
Ez egy olyan dokumentumfilm, amely felfedi Szaúd-Arábia mély képmutatását Nagy-Britanniával és a nyugattal való kapcsolatában. Nagy-Britannia elhatározta, hogy fenntartja ezt a kapcsolatot még akkor is, ha ez az ország minden meghatározást figyelembe véve is barbár.
A film azt is bemutatja, hogy a félelmetes szaúdi rendőrséget - akik golyóval tüzelnek a fegyvertelen tüntetőkre és aktivistákra, akik egyszerűen csak a kormánnyal ellentétes véleményen vannak - a brit kormány Rendészeti Főiskoláján képezték ki.
Barátságban lenni Szaúd-Arábiával együttműködést jelent egy olyan rendszerrel, amely minden képzeletet felülmúló barbársággal üldözi saját állampolgárait.
Egyesek azzal érvelnek, hogy ez a brutalitás egyedül Szaúd-Arábiára tartozik. Amikor a közelmúltban megkérdezték, hogyan igazolja a kapcsolatot a szaúdiakkal, David Cameron azt válaszolta, hogy az ország hírszerző szolgálatai létfontosságú információkat nyújtottak, ami felfedte azokat a terror terveket, melyekkel Nagy-Britanniát vették célba.
Ám ezt az érvelést aláássa az a kétségtelen tény, hogy Szaúd-Arábia exportálja a gyilkos dzsihádista ideológiát szerte a világon.
Ezen mély és felkavaró film alapján itt az ideje, hogy minden ország felülvizsgálja a kapcsolatait Szaúd-Arábiával.
Daily Mail