Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A CIA tippje vezetett a "veszélyes kommunista" Nelson Mandela letartóztatásához, állítja egy volt amerikai kém

$
0
0
Egy volt CIA ügynök végre megerősítette, amit a világ már régóta gyanított: az amerikai ügynökség állt azon letartóztatás mögött, amely 27 évre börtönbe juttatta Nelson Mandelát.

Két héttel azt megelőzően, hogy a "bűntudatot nem ismerő" 88 éves Donald Rickard meghalt, a CIA kém bevallotta John Irvine filmkészítőnek, hogy az ő tippje vezetett Mandela letartóztatásához, a Sunday Times beszámolója szerint. (1)

Rickard megvédte Dél-Afrika legkeresettebb férfijának 1962-es letartóztatását, ami állítása szerint azért volt szükséges, hogy elfogják a "világ legveszélyesebb kommunistáját a Szovjetunión kívül."

Rickard, aki hivatalosan amerikai helyettes konzulként dolgozott a dél-afrikai Durban városában abban az időben azt mondta, megtudta, hogy Mandela útban volt Natalba, miközben Johannesburgból Durbanba tartott.

"Megtudtam, hogy mikor érkezik és hogyan jön... ez volt az, ahol részt vettem, és ekkor fogták el Mandelát," - mondta Rickard a France24 szerint. (2)

Az egykori kém nem adott magyarázatot, hogy hogyan kapta az információt, de azt mondta, hogy meggyőződése volt, hogy Mandela "teljesen a Szovjetunió ellenőrzése alatt állt, egy játékszere volt a kommunistáknak"és hogy "fel akarta bujtani" az embereket Natalban egy tömeges lázadásra az apartheid rezsim ellen.

"Natal egy forró üst volt annak idején," mondta Rickard, "és Mandela üdvözölt volna egy háborút. Ha a szovjetek bevonulnak, akkor az Egyesült Államok is belekeveredik, és a dolgok pokoli rosszra fordulhattak volna."

"Ennek a határán imbolyogtunk, és ezt meg kellett állítani, ami azt jelentette, hogy Mandelát fel kellett tartóztatni. És én vetettem véget ennek," - tette hozzá.

A letartóztatása után Mandela közel 28 évet töltött börtönben, mielőtt ő lett Dél-Afrikában az apartheidet követő első elnök 1994-ben, és az egyik legtiszteletreméltóbb emberi jogi aktivista a történelemben.

A filmkészítő Irvine feleleveníti Mandela utolsó hónapjait, amely letartóztatásához vezetett a "Mandela fegyvere" című életrajzi filmjében, és úgy tervezi, hogy betekintést ad a produkcióba ezen a héten a Cannes-i fesztiválon.

Az átláthatósági aktivista Ryan Shapiro jogi eljárást indított az USA-ban az információ szabadságáról szóló törvényre hivatkozva az FBI és a CIA, valamint a Nemzetbiztonsági Hivatal ellen 2014-ben azon kudarcot követően, hogy az ügynökségek nem engedtek betekintést a Mandela letartóztatása idején készül amerikai kormányzati dokumentumokba.

2016. márciusában egy kerületi bíróság elmarasztalta a CIA azon kísérletét, hogy a keresetet elutasítják mondván, hogy a hivatalnak tiszteletben kell tartania Shapiro kérvényét. (3)


(1) - http://www.thetimes.co.uk/article/cia-tip-off-led-to-jailing-of-mandela-9mwcsdq9c
(2) - http://www.france24.com/en/20160515-cia-spy-claimed-tip-off-led-mandela-arrest?
(3) - https://nsarchive.files.wordpress.com/2016/03/2016-03-17_shapiro-v-cia-et-al_cia-nsa

RT

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443