Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Putyin: Románia "célkeresztbe került" a NATO rakétavédelmi bázis megnyitásával

$
0
0
Görögországi látogatása során, mely az EU-val való kapcsolatokat hivatott javítani Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy Oroszországnak "nincs más választása", mint hogy célpontnak tekintse Romániát, ahol a közelmútban nyitottak meg egy NATO rakétavédelmi bázist, valamint Lengyelországot, ahol két éven belül ugyancsak hasonló bázis létrehozását tervezik.

"Ha tegnap az emberek nem tudták, mit jelent célkeresztben lenni Románia említett területein, akkor ma kénytelenek vagyunk meghozni bizonyos intézkedéseket, hogy garantálni tudjuk a saját biztonságunkat. És ugyanez lesz Lengyelországgal," - mondta Putyin a görög miniszterelnökkel, Alexis Tsiprassal tartott közös sajtótájékoztatón Athénban pénteken.

Az orosz elnök utalt a Deveselu létesítményre, amely hivatalosan májusban kezdte meg működését közel egy évtizednyi tervezés és kivitelezés, valamint 800 millió dollár elköltése után.

"Jelen pillanatban a telepített rakéták hatótávolsága 500 kilométer, ami hamarosan elérheti az 1000 kilométert, és ami még rosszabb, fel lehet fegyverezni 2400 kilométer hatósugarú támadó rakétákkal akár ma is, és ezt meg lehet csinálni egy egyszerű szoftver cserével, amivel még maguk a románok sincsenek tisztában," - mondta Putyin, aki két napos látogatáson tartózkodik Görögországban.

"Megvan a képességünk, hogy válaszoljunk. Az egész világ látta, hogy mire képesek a közép-hatótávolságú tengeri telepítésű rakétáink (Szíriában). De mi nem sértünk meg semmilyen megállapodást. És a mi szárazföldi telepítésű Iskander rakétáink is kiválóan bizonyítottak," - folytatta Putyin.

Oroszország politikai és katonai vezetése ismételten felszólalt a rekétavédelmi pajzs ellen, mióta azt a George W. Bush adminisztráció alatt javasolták, és Putyin megismételte, hogy Moszkva nem hiszi azt, hogy ennek az európai része az Iránból érkező potenciális fenyegetést venné célba.


"A NATO homályos nyilatkozatokkal védett ki bennünket, hogy ez nem veszélyezteti Oroszországot... Hogy ez az egész projekt megelőző intézkedésként kezdődött az iráni nukleáris program ellen. Hol van most ez a program? Nem létezik," - mondta Putyin, utalva a nukleáris egyezményre, melyet a világ nagyhatalmai kötöttek Teheránnal az elmúlt évben. "Már a 2000-es évek eleje óta mondjuk, hogy nekünk valahogyan reagálnunk kell ezekre a lépésekre, melyek aláássák a nemzetközi biztonságot. Senki sem hallgat ránk."

Alexis Tsipras a maga részéről megismételte, hogy Oroszország egy játékos az európai biztonság színpadán, és a jelenlegi kísérletek, hogy elszigeteljék Moszkvát olyan intézkedésekkel, mint például a szankciók, a hidegháborús időkre emlékeztetnek.

"Az európai biztonság nem megvalósítható az Oroszországgal való együttműködés és párbeszéd nélkül," - mondta Tsipras egy interjúban. "Nem hiszem, hogy előre tudunk lépni, vagy biztosítani tudjuk a nemzetközi jog betartását, amíg a szankciók, a militarizálódás és a hidegháborús retorika ördögi körében vagyunk."

Putyin elnök pénteken érkezett kétnapos látogatásra Görögországba, melynek keretében találkozik görög kollégájával, Prokopis Pavlopoulos elnökkel, Alexis Tsipras miniszterelnökkel, és más magas szintű megbeszéléseken vesz részt az orosz államfő.

Hét hónap óta ez az első európai látogatása az orosz elnöknek, és mindössze néhány héttel azelőtt kerül rá sor, hogy Brüsszel az EU szankciók meghosszabbításáról dönt Oroszország ellen.

A látogatáson a kétoldalú kereskedelem és beruházások, valamint a közös energia és közlekedési projektek kerülnek napirendre. A másik sürgető kérdés Athén és Moszkva számára egyaránt az Oroszország elleni gazdasági szankciók, mely szintén terítékre kerül. Tsipras miniszterelnök már elmondta, hogy a korlátozások negatív hatással vannak a görög-orosz gazdasági kapcsolatokra, ugyanakkor vannak olyan területek, melyek nem esnek a szankciók alá, ahol az üzletek a két ország között jó teljesítményt nyújtanak.

A görög miniszterelnök egy bizalmi alapot fektetett le az orosz vezetővel, sőt vízummentes utazási rendszert javasolt az EU-ba az orosz állampolgárok számára.

"Felülkerekedtünk a felmerült nehézségeken a Schengeni vízumok kiadásának változásai miatt, megerősítettük a munkát a konzulátusainkon Oroszországban több tucat új alkalmazottal, és készek vagyunk, hogy megfeleljünk az orosz állampolgárok Görögországba való nagy utazási igényének. Ezzel együtt azt is szükségesnek tartom, ahogy azt már európai szinten is említettem, hogy újra kell indítani a párbeszédet az orosz állampolgárok vízumkötelezettségének megkönnyítéséről," - mondta Tsipras.

A nemzetközi biztonság előmozdításában és az illegális bevándorlás kezelésében, melyek aktuális kérdések Görögországban, szintén kölcsönösek az érdekek.

Szombaton Putyin elnök az Athosz-hegyen egy imádságon vesz részt, mely 20 kolostornak ad otthont, és fontos szellemi hely az ortodox keresztények számára. Csatlakozott hozzá Kirill pátriárka, az Orosz Ortodox Egyház vezetője, és az elnökkel együtt várhatóan részt vesznek az orosz kolostor jelenlétének milleniumi ünnepségsorozatán Athoszon.

RT

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>