Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Idegen megastruktúra? A tudósok egyelőre nem találtak magyarázatot az elsötétedő csillag rejtélyére

$
0
0
Lehet, hogy a rejtélyes módon elsötétülő csillag végül is nem egy intelligens faj által létrehozott megastruktúrának köszönhető, de ennek a lehetőségét egyelőre úgy tűnik, hogy kizárni sem lehet. A kutatók szerint az elmúlt évszázadban bekövetkezett elhalványodást a távcsövek és kamerák változása eredményezhette.

Tavaly ősszel került a KIC 8462852 nevű csillag a hírek középpontjába, amikor a tudósok szokatlan ingadozásokat találtak az objektum fényességében. A csillag egyébként egy hétköznapi F-típusú égitest, ami valamivel nagyobb és forróbb, mint a mi Napunk, és körülbelül 1480 fényévre van a Földtől a Hattyú (Cygnus) csillagképben.

Azonban Tabetha "Tabby" Boyajian csillagász és kollégái a Yale Egyetemen, valamint polgári kutatók a Planet Hunters programtól valami furcsa dolgot találtak. Felfedeztek több tucat különös esetet, amikor a csillag elsötétedett egy 100 napos időszak alatt, amikor a NASA Kepler űrteleszkópjának adatait elemezték.

Az elhalványodási események akár 22 százalékban is blokkolták a KIC 8462852 fényét, ami túl sok ahhoz, hogy a csillag előtt átvonuló bolygók okozhatták volna. A tudósok számos más lehetséges magyarázatot is kizártak, mint például egy hatalmas porfelhőt.

Freeman Dyson
Az ilyen elemzések felvetik annak a lehetőségét, hogy a csillagászok esetleg idegen élet jeleit is észleljék - pontosabban egy Dyson gömb jelenlétét, ami egy olyan megastruktúra, amelyet egy nap köré épít egy magasan fejlett civilizáció, hogy azzal a nap energiáját hasznosítsák. A tudományos-fantasztikus irodalomban a Dyson gömböt - mely nevét Freeman Dyson metamtikusról és fizikusról kapta - gyakran egy szilárd héjként ábrázolják a csillagok körül, de lehetnek hatalmas kerek napelem gyűrűk is. (1)

A SETI csillagászai eddig (Földön kívüli intelligencia keresése) a csillagot elemezve nem észleltek rádiójeleket, ami egy idegen civilizáció jelenlétére utalna. A SETI nemzetközi kutatóinak San Franciscóban szintén nem sikerült kimutatniuk semmilyen lézer jelet, ami a KIC 8462852 csillagtól érkezne.

Januárban Bradley Schaefer, a Luisiana Állami Egyetem csillagásza archivált fényképeket vizsgált felül, melyek 1890 és 1989 között készültek, és megállapította, hogy a KIC 8462852 csillag fénye mintegy 20 százalékkal halványult az elmúlt évszázad folyamán. Megjegyezte, hogy erre azért elég nehéz természetes magyarázatot találni. Schaefer például kiszámította, hogy 648.000 darab üstökösre lenne szükség, egyenként 200 kilométer átmérővel, melyek elhaladva a csillag előtt az elmúlt század során ilyen halványodást okozhattak volna.

A kutatók azonban arra utalnak, hogy ez a látszólagos halványodási folyamat talán nem is valóságos, és a látható sötétedés oka az idők során változó csillagászati eszközökben keresendő.

Egy új tanulmány során a kutatók a DASCH (Digital Access to a Sky Century @ Harvard) adataiban merültek el. Ez egy több mint 500.000 fotográfiai üveglapból álló gyűjtemény, melyeket a Harvard csillagászai készítettek Massachusetts-ben 1885 és 1993 között, amelyeket az egyetemen digitalizáltak.

"Izgalmas, hogy rendelkezünk ezzel az évszázadnyi adattal, amelyek hihetetlenül értékesek egy olyan ellenőrzés során, mint ez," - mondta Michael Hippke amatőr csillagász, a tanulmány vezető szerzője.


A kutatók nem csak a KIC 8462852 csillagot vizsgálták, hanem egy sor hasonló csillagot is a DASCH adatbázisában. Az eredmények azt mutatták, hogy több ilyen csillag esetében hasonló fényerő csökkenés volt tapasztalható az 1960-as években, mint a KIC 8462852-nél.

"Ez arra utal, hogy a fényerő csökkenést a műszerek okozták, nem a csillagok fényerejének változása," - mondta Keivan Stassun a Vanderbilt Egyetem fizika és csillagász professzora és a tanulmány társszerzője egy nyilatkozatában. (2)

"Nos, mit jelent ez a rejtélyt illetően? Akkor egyáltalán nincsenek idegenek? Valószínűleg ez a helyzet," - mondta Hippke. "Azonban a Kepler által talált halványodások mégis valósak. Valami úgy tűnik, hogy áthalad a csillag előtt, de egyelőre fogalmunk sincs, hogy mi lehet az."

A legjobb magyarázat eddig erre a halványodásra egy hatalmas üstökös lehet, amely több ezer darabra töredezett szét, amelyek most haladnak el a KIC 8462852 csillag előtt, állítják egyes kutatók. Annak érdekében, hogy megoldják ezt az égi rejtélyt, amatőr csillagászok a világ minden tájáról együttműködésbe kezdtek a Változó Csillag Megfigyelők Amerikai Szövetségével, hogy újabb elhalványodásokat figyeljenek meg a csillag fényességében, jegyezte meg Hippke. Más csoportok, mint például a Las Cumbres Observatory Global Telescope is csatlakoztak az erőfeszítéshez.

"A további elhalványulások megfigyelése különböző színekben információt adhat az áthaladó tárgy kémiai összetételéről, ami megerősítheti vagy cáfolhatja annak üstökös eredetét," - mondta Hippke.

A tudósok a megállapításaikat at Astrophysical Journal című folyóiratban fogják nyilvánosságra hozni.

http://indavideo.hu/video/rel

(1) - https://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere
(2) - http://news.vanderbilt.edu/2016/05/new-study-supports-natural-causes-not-alien-activity

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>