2025 márciusában egy amerikai YouTuber, Mykhailo Viktorovych Polyakov a nemzetközi sajtó címlapjaira került, miután egy rendkívül kockázatos és törvénytelen kalandra vállalkozott. A 24 éves arizonai fiatalember az Indiai-óceánban található Északi-Szentinel-szigetre utazott, hogy kapcsolatba lépjen az ott élő, szinte teljesen elszigetelt szentineléz törzzsel.
Ez a törzs évtizedek óta egyértelművé tette, hogy nem kíván semmilyen kapcsolatot a külvilággal, Polyakov mégis úgy döntött, hogy megpróbálja áttörni ezt a láthatatlan falat. Kalandja azonban nem várt fordulatot vett: letartóztatták, és a hatóságok szerint szerencséje volt, hogy élve megúszta.
A szentineléz törzs: Az elszigeteltség őrzői
Az Északi-Szentinel-sziget az India fennhatósága alá tartozó Andamán- és Nikobár-szigetek részeként a Bengáli-öbölben található, közel 800 mérföldre India déli partjaitól. Az itt élő szentineléz törzs egyike a világ utolsó, szinte érintetlen őslakos közösségeinek. A törzs tagjai nyíltan ellenségesek minden idegennel szemben: az elmúlt évtizedekben nyilakkal lőttek a felettük köröző helikopterekre, és megölték azokat, akik partot értek a szigetükön.
India 1956-ban törvényben tiltotta meg a sziget megközelítését, hogy megvédje a törzs hagyományos életmódját és egészségét az idegen betegségektől. A törvény szerint senki sem léphet a sziget három mérföldes körzetébe.
A szentineléz nép elszigeteltsége nem csupán választás kérdése. Szakértők szerint ezek a közösségek évszázadok óta élnek távol a külvilágtól, és immunrendszerük nem képes ellenállni a modern betegségeknek, mint például az influenza vagy a kanyaró. Egy egyszerű megfázás is katasztrofális következményekkel járhatna számukra.
Polyakov vakmerő terve
Mykhailo Viktorovych Polyakov, a Scottsdale-ből származó YouTuber azonban nem rettent meg a veszélyektől és a törvényektől. Terve alapos előkészítést igényelt: két sikertelen próbálkozás után - először 2024 októberében, majd 2025 januárjában - végül március 29-én sikerült elérnie a szigetet. GPS-t és távcsövet használva navigált a tiltott zónán keresztül, majd partra szállt. A rendőrség beszámolója szerint Polyakov a tengerparton töltött némi időt, és egy sípot fújva próbálta felkelteni a törzs figyelmét. Mivel senki sem reagált, otthagyott egy doboz diétás kólát és egy kókuszdiót, videót készített, összegyűjtött némi homokot, majd visszatért a csónakjához.
Visszaútján helyi halászok észlelték, akik azonnal értesítették az indiai hatóságokat. Március 31-én, két nappal a szigeten tett látogatása után Polyakovot letartóztatták, és az indiai törvények megsértésével vádolták meg. A rendőrség közleménye szerint cselekedetei "súlyos veszélyt jelentettek a szentineléz emberek biztonságára és jólétére, akiknek a külvilággal való érintkezését szigorúan tiltja a törvény".
A múlt tanulságai
A szentineléz törzs történelme tele van olyan esetekkel, amelyek bizonyítják elszigeteltségük iránti elkötelezettségüket. Az első dokumentált kapcsolat a 19. században jött létre a britekkel, ám azóta a törzs következetesen elutasít minden közeledést. 2004-ben, az Indiai-óceáni cunami után nyilakkal lőttek egy helikopterre, amely a sziget felett ellenőrizte a túlélők állapotát. 2006-ban két halász halt meg, akik véletlenül sodródtak a szigetre, 2018-ban pedig John Allen Chau amerikai misszionárius vesztette életét, aki a kereszténység terjesztésére tett kísérletet.
Polyakov szerencsésnek mondhatja magát, hogy életben maradt. Az ilyen esetek azonban nem csak az egyéni vakmerőségre világítanak rá, hanem a törzsekre leselkedő valós veszélyekre is. A Survival International nevű, őslakos népek jogait védő szervezet élesen bírálta Polyakov tettét: "Hihetetlen, hogy valaki ennyire felelőtlen és ostoba lehet. Ez az ember nemcsak a saját életét sodorta veszélybe, hanem a szentineléz törzs létét is fenyegette."
Miért veszélyes az érintkezés?
Az elszigetelt törzsek számára, mint a szentineléz, a legnagyobb fenyegetést a betegségek jelentik. Az olyan hétköznapi kórokozók, amelyekre a modern ember immunitást fejlesztett ki, számukra végzetesek lehetnek. Egyetlen látogató elegendő ahhoz, hogy egy egész közösséget kipusztítson. Polyakov esete rávilágít arra, hogy az egyéni kíváncsiság vagy a hírnévre való vágy mennyire súlyos következményekkel járhat. (1)
(1) - https://www.nbcnews.com/news/world/