Az amerikai őslakosok szájhagyományai olyan történelmi utalásokat tartalmaznak, amelyekre a legtöbb tudós nem hajlandó hivatkozni, még a korai földi feltételek és az ember megjelenésének megdöbbentően pontos megfigyelése ellenére sem. Ez antropológiai szempontból akkor leginkább nyilvánvaló, amikor megpróbáljuk megérteni a nagy maja antikvitást, amely Közép-Amerika egyik leginkább félreértett és legelgondolkodtatóbb kultúrája.
Azt a keveset, amit a korai majákról tudunk, a spanyoloktól származik, néhány szent könyvből, amelyek megmenekültek a népirtás során, és a sztélék (álló kő jelzések) legutóbbi megfejtése révén.
Amikor az Új Világba érkeztek az arany és az új földek megszerzésének reményében a monarchia számára, a spanyol hódítók krónikái csodálatos városok romjairól, az ég megfigyelésére épített különös obszervatóriumokról és elhagyott piramis komplexumokról számoltak be.
Tudatalanságukban a keresztény papok, akik átutazták az Atlanti-óceánt meggyilkoltak bárkit, aki ellenállt a hittérítésnek, és amit csak emberiség ellen elkövetett bűntettként lehet jellemezni, megsemmisítettek vagy elégettek mindent a maja múltból, beleértve a maja kódexeket, műszaki kézikönyveket és akár több ezer éves tudományos kutatásokat.
A csodálatos majákKik voltak a maják? Egy tudományosan fejlett civilizáció, amely úgy tűnik, hogy rejtélyes módon érkezett Közép-Amerikába. Most már tudjuk, hogy a maják az egyik legkorábban megjelent nép volt az amerikai kontinensen, akik ezer évvel az azték, a mixtec, a zapotec és más népek előtt tűntek fel. Amit azonban nem tudunk, hogy mikor és honnan érkeztek.
El Mirador legfrissebb kormeghatározása - amely a guatemalai La Dante piramis komplexumnak ad otthont, a legnagyobbnak az amerikai kontinensen -, időszámításunk előtt 2700-at jelölt meg dátumként. De van néhány olyan különös tény a majákkal kapcsolatban, amelyeket kénytelenek vagyunk megfontolni.
Számos nagy és jól megtervezett városukban a legkorábbi és legszebb építészet a legkifinomultabb. A legnagyobb piramisok építése során a legnehezebb bányászott köveket használták és a legrégebbi komplex tervezést alkalmazták. Mintha a maják több ezer éves mérnöki tudással érkeztek volna olyan helyszínekre, mint Copán, Tikal, Chichén Itzá és El Mirador. Vagy esetleg örökölték a készségeiket?
Dr. Richard Hansen, az El Mirador-medence projekt régésze és igazgatója felnőtt életének nagy részében a majákat tanulmányozta, és számos kritikai következtetésre jutott, amelyek rávilágítanak e lenyűgöző nép ősi eredetére.
Először is, a maják az olmékok kortársai voltak, amely nem anya kultúra volt a számukra. Hansen úgy véli továbbá, hogy a maják lehettek az okai az olmékok végső elmúlásának. Bizonyíték van arra, hogy a maják különféle katonai műveletek során elpusztították városaikat, leginkább La Venta-t.
A közép-amerikai cunamik és ókori árvizek bizonyítékaiA Yucatán-félsziget felszínét vizsgáló új geológiai tanulmányban a tudósok ókori szökőárakra vonatkozó bizonyítékokat fedeztek fel, amelyek az elmúlt 1500 évben haladtak át a szárazföldi területeken, és több ezer évvel ezelőtt is folyamatosan bejutottak a szárazföldre. Ezeknek a 6-15 méter magas árapály hullámoknak a romboló ereje elegendő volt ahhoz, hogy ledöntsék az épületeket és megfulladjon bárki, aki az útjukba került.
A Yucatán-félszigeten tett első látogatásom során 1995-ben víz okozta károk bizonyítékait fedeztem fel az épületeken, a szobrokon és hatalmas víz okozta pusztítás nyomait a félsziget nagy részén. Manapság ez a bizonyíték még mindig jelen van a legjelentősebb romok között, köztük Chichén Itzában, Cobában, Uxmalban és kisebb városokban szétszórva Yucatán északi részén.
Ha egy multidiszciplináris tudományos megközelítést veszünk alapul a maja épület és építési technikák esetében, akkor rájövünk, hogy ez egy olyan civilizáció, amely nagyfokú precizitással tervezett meg egész városokat, hasonlóan a korai római építészeti tervezéshez egész Európában.
Az amerikai törvényszéki mérnök Jim O'Kon több mint 40 évet töltött el a maja mérnöki zsenialitás tanulmányozásával és rájött, hogy a sokoldalú cement, boltíves mennyezetek és utak egyaránt alkalmasak arra, hogy ellenálljanak az elemeknek, és legalább évszázadokig tartsanak minimális karbantartással.
Megdöbbentő volt, hogy a piramisokból, a golyópályákból és az akropoliszokból csupán kődombok maradtak, egész komplexumok tűntek el a föld alatt és az épületekben súlyos károkat okoztak az erőteljes hullámok és a víz alatti áramlások. Ezt igazolják a korai fotók is, amelyeket a maja városok feltárása és rekonstrukciója során készítettek. A helyi múzeumok tele vannak műtárgyakkal és kőszobrokkal, amelyeket a sós víz maró hatása károsított, valamint a hosszan tartó nyomás a nagy mennyiségű víz alatt.
A víz pusztító erejének egyik példája látható Sayilben, egy gyönyörű városban a félsziget öböl partján, körülbelül 115 km-re délre Méridától, Yucatán fővárosától.
A fő akropolisz egy nagy, díszesen tervezett palotával van kiemelve, amely többszintű és oszlopos Puuc stílusú építészetként ismert. A bejáratnál állva a palotát szemlélő számára jól látszik, hogy egy szörnyű eseményen ment keresztül, a legvalószínűbb, hogy cunamik voltak erőteljes hatással az épületre. Nagy mennyiségű építési kő omlott le és hever kupacokban az épület tetején és oldalánál, ezért a szerkezet nagy mértékben sérült.
Ennek az eróziónak a súlyossága olyan, hogy az ásatásokat végző csapatok képtelenek voltak rekonstruálni a palota nagy részét, és amint azt már említettük, a legtöbb szomszédos városban a kövek ott maradtak, ahová estek.
Sayil egy jó példa arra, hogy egy visszavonuló folyóvíz hogyan hagy maga után nyomokat. A korai képek a folyó által létrehozott utat mutatják az egész épület tetején, ami csak jelentős vízmozgás esetén képzelhető el. Nem messze számos épület részben a föld alá temetődött, egy izgalmas részlet, amit a régészek látszólag figyelmen kívül hagytak.
Szintén feltűnőek a korai kutatók (leginkább Augustus Le Plongeon az 1890-es években) által készített képek, amelyek nagy mennyiségű követ és törmeléket ábrázolnak felhalmozva Uxmal és Chichén Itzá fő akropoliszában. Ahogy a víz visszahúzódott, a nehéz üledék és a kövek az épületek belsejébe és kívülre kerültek.
Hogy mennyire ősiek ezek a maja városok bárki megtippelheti, de az új bizonyítékok azt mutatják, hogy ez a nép fantasztikusan idős. A nagy teljesítményű műholdas képalkotó technológia segítségével nyomon követhetjük a sacbé néven ismert utakat, melyek több kilométerre futnak minden irányba.
Sacbék, a fehér utak, és az ókori maják nyomaiJelenleg megfelelő bizonyítékaink vannak arra vonatkozóan, hogy hatalmas áradás következett be az Egyesült Államok nyugati partjától felfelé és lefelé egy hatalmas aszteroida becsapódási eseményt követően körülbelül 10-12 ezer évvel ezelőtt.
Harken Bretz geológus az 1920-as években először írta le ezeket a hatalmas áradásokat, amelyek hatalmas völgyeket és vízi utakat faragtak Washington államban és Észak-Oregonban, és amelyeket később más geológusok is megerősítettek az ország egész területén. Randall Carlson katasztrófa szakértő úgy véli, hogy az Egyesült Államok körül hasonló gigantikus áradások történtek a becsapódás és a légköri hőmérséklet emelkedés következtében.
A klimatológusok megerősítették, hogy a Föld hőmérséklete élesen emelkedett a becsapódás után, ami megolvasztotta a jégsapkák nagy részét, ami a tengerszintek és az árvizek meredek emelkedését eredményezte.
Ezek a mega-áradások az útjuk során mindent elpusztítottak, beleértve az amerikai kontinensek civilizációit is. A Zuni, a Lakota és a Maja civilizáció is leírták történelmük ezen időszakát és azokat a szörnyű körülményeket, amelyeket őseik az elárasztást követően szenvedtek el. Szerencsére a sacbék útjainak tanulmányozásával és a modern műholdas technológia segítségével felfedezhetjük annak nyomait, amit csak az észak-amerikai lakosságot érintő árvíz eseményként lehet leírni.
Először az 1920-as években írtak róla a régészek, akik mérnöki csodának tekintették a sacbékat, amelyek megegyeznek a mai modern autópályákkal. Ezek az utak az egymástól több száz kilométerre fekvő városokat kötötték össze, melyek szélessége 3 és 7,6 méter között volt.
Úgy tervezték őket, hogy ellenálljanak a legtöbb természeti elemnek, melyek megkönnyítették az emberek számára a kereskedelmet és évszázadokon keresztül kitartottak minimális karbantartással vagy anélkül. Az utak kő alépítményből, habarcsból, támfalból és betonból készültek, amely járófelületként szolgált, melyek behálózták a maja városok többségét és a repülőgépekről valamint a műholdakról is jól látszanak.
A műholdas képeket használva láthatjuk, hogy a félsziget nagy része most víz alatt van, és ezek közül az utak közül sok fut a szárazföldről az óceánba és tűnik el a mélységben, vagy visszatérnek a romos városok maradványaihoz.
Angela Micol műholdkép szakértő, a Műholdas Archeológiai Kutató Társaság tagja mélyen a víz alatt futó sacbékat fedezett fel. Új kutatásokra van szükség ezen óceánban található romok tényleges méretének felderítésére és megerősítésére, de a bizonyítékok egyértelműek. Azoknak a maja városoknak a maradványaihoz vezetnek, amelyek körülbelül 9000-12000 évre nyúlnak vissza, és olyan fejlett emberek bizonyítékai, akik az aszteroida becsapódást követő áradások során haltak meg.
Cliff Dunning