Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Kutatók egy új, regeneráló fogtömést fejlesztettek ki, amely belülről gyógyítja meg a fogakat

$
0
0
Brit tudósok kifejlesztettek egy új anyagot, amelyet a fogakba lehet helyezni, hogy kijavítsák és regenerálják vele a dentint - a kemény, csontszerű szövetet, amely a fog nagy részét teszi ki. (1)

Csakúgy, mint a rendes tömés esetében, amelyeket a fogakba helyeznek, hogy kitöltsék azokat az üregeket, ahol a baktériumok megtelepednek, az új anyagot a fogba fecskendezik be, és UV fénnyel keményítik meg. De amint bekerül a fogbélbe, valójában arra ösztönzi az őssejteket, hogy szaporodjanak és dentinné váljanak.

"Kifejlesztettünk egy szintetikus biológiai anyagot, melyet hasonló módon lehet használni, mint a fogtöméseket, de közvetlen érintkezésbe kerülve a fogszövettel arra ösztönzi a természetes őssejt populációt, hogy kijavítsa és regenerálja a fogszövetet és a környező dentint," - mondta Adam Celiz, a Nottingham Egyetem terápiás bioanyag kutatója. (2)

A technika csak második díjat nyert anyag kategóriában a brit Kémiai Feltörekvő Technológiák Királyi Társasága versenyén 2016-ban, és bár nem áll rendelkezésre túl sok információ arról, hogyan is működik, úgy tűnik, hogy a fogtömés egy új formájáról van szó.

Egy olyan technika, melyet a fogorvosok arra használhatnak, hogy mepróbálják megállítani a fogbél elhalását. A fogbél az egyik összetevője a fogaknak a zománc, a dentin és a cement mellett. (3)

A felszíni zománc a legkeményebb réteg, és ez alatt található a második kemény réteg a dentin. A dentin azért fontos, mert körülveszi és csatlakozik a fogbélhez, amely élő kötőszövetből és odontoblasztnak nevezett sejtekből áll, és a fog közepében található.

A fogbél az, ahol a vérerek, idegek és a kötőszövet található, ezért nem nagyon szeretnénk, ha ezzel valami gond lenne.


A problémák akkor kezdődnek, amikor szuvasodás miatt eltűnik a zománc, a dentin és a cement - egy elmeszesedett anyag, amely a foggyökeret borítja - és előtűnik a fogbél. Ha a fogorvosok nem tudják elég hamar lezárni a keletkezett üreget, vagy ha az eljárás nem sikerül, akkor következik egy drága és fájdalmas gyökérkezelés.

Jelenleg a fogvédő anyagok kalcium-hidroxidból vagy ásványi trioxid adalékanyagból állnak, és nem tesznek mást, csak védelmet nyújtanak, és mintegy 10-15 százaléka a ilyen töméseknek nem sikerül.

Itt jön be a Nottingham Egyetem találmánya. Az új fogbél anyagukat úgy tervezték, hogy megállítsa annak elhalását azáltal, hogy több természetes dentin növekedésére ösztönzi a fogat, hogy megvédje azt.

Laboratóriumi vizsgálatok során a tömések serkentették az őssejtek osztódását és differenciálódását dentin sejtekké, azon csontszövetté, amely a fog túlnyomó részét képezi a fehér zománc alatt.

A kutatók úgy vélik, ha egy sérült fogban használják, az őssejtek képesek kijavítani az olyan fajta károsodást, mely gyakran egy tömés behelyezéséből származik. Lényegében a bioanyag tömés lehetővé teszi a fog számára, hogy meggyógyítsa önmagát.

Ahogy már említettük, a kutatócsoport még nem adott ki minden információt az új anyagról, és még nem publikálták a szaksajtóban, így addig óvatos optimizmussal kell kezelni az új eljárást, amíg nem tudjuk pontosan hogyan működik és milyen drága lesz.

Ha ez az új technika sokakat megmenthet a gyökérkezeléstől, vagy ami még rosszabb, a fog teljes elvesztésétől, akkor egy nagyon hasznos dolog lehet.

(1) - https://hu.wikipedia.org/wiki/Dentin
(2) - https://www.nottingham.ac.uk/news/pressreleases/2016/july/fillings-that-heal-your-teeth.aspx
(3) - https://hu.wikipedia.org/wiki/Fogbél

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>