Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ha az idegenek holnap leszállnának, hogyan értenénk meg egymást?

$
0
0
Egyesek számára talán ijesztőnek tűnhet annak eshetősége, hogy egy idegen civilizáció kapcsolatba lép velünk saját bolygónkon, de az emberiségnek ezt mindenképpen számításba kell vennie. De még ha az idegenek jó szándékúak, akkor is lesz egy kis probléma.

A tudományos világ megosztott. Többen elutasítják az idegenek létezését egészen addig, amíg megdönthetetlen bizonyítékot nem látnak arra, hogy valóban ez a helyzet. A többiek két csoportra oszthatók: az egyik csoport abban hisz, hogy egy földönkívüli faj hamarosan megjelenik, a többiek viszont azt feltételezik, hogy az idegenekkel való kapcsolatfelvétel csak a távoli jövőben történhet meg.

Nyilvánvaló, hogy az emberiségnek arra az esetre kell készenléti terveket kidolgoznia, ha az idegenek úgy döntenek, hogy beugranak. Ilyen tervek bizonyára léteznek, de egy hétköznapi ember számára az ezekhez való hozzáférés tilos. Állítsuk fel a saját hipotézisünket és kezdjünk vitát arról, hogy mi történne kommunikáció szempontjából, ha egy hatalmas űrhajó landolna egy olyan helyen, ahol mindenki látná.

Az érvelés kedvéért tegyük fel, hogy az idegen fajok oly módon kommunikálnak, melyet képesek vagyunk felfogni, akár hangokkal vagy képekkel. Ha a nyelvük ionizált gázok egy sor harmonikus kibocsátásához kapcsolódik, akkor lehet, hogy nem rendelkezünk olyan szervekkel, melyekkel képesek lennénk felismerni a "kimondott szavaikat." Tehát az idegenekkel való beszélgetés első előfeltétele, hogy egyfajta érthető nyelvet fejlesztettek ki, melyet olyan fogalmakra lehet lefordítani, melyeket értünk. Noam Chomsky amerikai nyelvész ezt lehetségesnek véli, bár minden bizonnyal nem lesz könnyű.

"Ugyanazok a struktúrák, melyek lehetővé teszik, hogy megtanuljunk egy emberi nyelvet, lehetetlenné teszik számunkra egy olyan nyelv megtanulását, amelyek sértik az egyetemes nyelvtant," - mondta Chomsky. "Ha egy marslakó leszállna az űrből és egy olyan nyelven beszélne, amely sérti az egyetemes nyelvtant, egyszerűen nem lennénk képesek megtanulni ezt a nyelvet azon a módon, ahogy az emberi nyelvet tanuljuk."

"Lassan és fáradságos módon kellene közelítenünk az idegen nyelvhez, ahogy a tudósok tanulmányozzák a fizikát, ahol generációról generációra jutnánk el a megértéséhez, és tennénk előre jelentős lépést. Úgy terveztek bennünket, hogy megértsünk minden lehetséges emberi nyelvet, de nem arra, hogy olyan tökéletesen használható nyelveket tanuljunk meg, melyek megszegik az egyetemes nyelvtant. Ezek a nyelvek egyszerűen kívül esnének a képességeink határain." (1)


A másik feltétele az érdemi kommunikációnak olyan referencia pontok megléte, melyeket mindkét fél megértene. A valóságban ez nem lenne olyan nehéz. Egy civilizációnak, amely hatalmas távolságokat tett meg a világűrben, minden bizonnyal lenne néhány közös nevezője az emberiséggel. Újra és újra azt halljuk, hogy a matematika egy egyetemes nyelv, és ez igaz, különösen ha figyelembe vesszük, hogy miféle akadályokat kellett egy űrutazásra alkalmas fajnak legyőznie. A fizikai és a természeti jelenségek ismerete nélkül nem élték volna túl a saját kőkorszakukat, ezért enélkül egy számukra idegen bolygón való landolás fel sem merült volna.

Egy faj, amely sikeresen manipulálja maga körül az anyagot, nyilvánvalóan tisztában van olyan fogalmakkal, mint a méret, az idő, a hasonlóság és különbség, halott vagy élő. Annak ellenére, hogy különbözhetnek tőlünk, sikerülhet megtalálni a közös alapot.

Ugyanakkor több példa is akad az emberiség történelmében, amikor a kommunikációs csatornákat egyszerűen nem sikerült megnyitni. A földért és gazdagságért folytatott hódítások során az emberiség felfedezői könyörtelenül mészároltak le egész törzseket a nyelvi akadályok miatt. Még csak nem is kell visszamennünk a történelemben, hogy olyan emberekre lássunk példát, akik képtelenek megérteni másokat.

Az Indiai-óceán Bengáli-öblében található az egyik legelszigeteltebb hely a Földön, az Északi Őrszem-sziget. A 72 négyzetkilométeres háborítatlan sziget egy olyan törzsnek ad otthont, amely még soha nem lépett kapcsolatba a modern emberrel. A technikailag kőkorszakban élő törzs vadul őrzi a szigetet a betolakodók ellen még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy fa lándzsákkal támadnak helikopterekre. Tehát még az azonos faj tagjai közötti kommunikáció is lehetetlennek bizonyul, ha nincs egy jól körülhatárolt egyetértés.


Hasonló dolog történhet, ha a fejlett földönkívüliek úgy döntenek, hogy nyilvánosan megjelennek. Bár az összes jószándékú ember valószínűleg egy baráti kézfogással kezdené, ők még mindig kisebbségben vannak. Nem hiszed? Az alábbi videóban egy sokkos állapotba került UFO szemtanú hallható. A repülő fényekről kiderült, hogy nem földönkívüli eredetűek, de még ha az is lett volna, akkor sem mutattak ellenséges szándékot, ennek ellenére több ember először még mindig az erőszakot választotta volna. Függetlenül a helyzettől a csőcselék mentalitás gyakran és gyorsan használja a "előbb tüzelj és aztán kérdezz"érvelést.


Egy idegen látogatás esetében, melyet a lakosság talán összetévesztene egy invázióval, csak remélni tudjuk, hogy a földönkívüliek bölcsek és elég gyorsak ahhoz, hogy elfojtsák a tömegek félelmeit. Ezt csak úgy tudják megtenni, ha hangosan és világosan beszélnek, hogy mindenki hallja. Egyedül ők azok, akik enyhíthetik a kialakuló helyzetet. A világ kormányai, hasonlóan az Őrszem-szigeten élő törzshöz kétségkívül megsuhogtathatják a nukleáris és egyéb tömegpusztító fegyvereiket, jóllehet a fejlett idegenek szemében ezek úgy néznének ki mint a kődárdák és a fából készült nyilak.

Tehát, ha az idegenek jönnek, akkor jobb ha mindenre felkészültek, mert mi nem vagyunk azok.

(1) - https://chomsky.info/198311__/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443