Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A világ legrégebbi, 7000 éves múmiáinak vizsgálata új titkokat tár fel

$
0
0
Több mint 7000 évvel azután, hogy bebalzsamozták a Chinchorro embereket, egy ősi civilizáció tagjait a mai Chile és Peru területén, 15 múmiát vittek egy santiagói klinikára a múlt héten, hogy DNS elemzésnek és számítógépes tomográfiai vizsgálatoknak vessék őket alá.

A Chinchorrók vadászok és halászok voltak, akik időszámításunk előtt 10000 és 3400 között éltek Dél-Amerika csendes-óceáni partvidékén, az Atacama-sivatag szélén.

Az első emberek közt voltak a világon, akik bebalzsamozták a halottaikat. A múmiák mintegy 7400 évvel ezelőttre nyúlnak vissza - legalább 2000 évvel idősebbek, mint egyiptomi társaik.

A kutatók most azt remélik, hogy a modern orvosi technológia segítségével képesek lesznek rekonstruálni, hogyan is nézhettek ki az életben, hogy dekódolni tudják a génjeiket és hogy jobban megértsék ennek az ősi civilizációnak a titkait.

A 15 Chinchorro múmia, főleg gyermekek és magzatok, CT vizsgálaton estek át a Los Condes klinikán a chilei fővárosban.

"Több ezer képet gyűjtöttünk össze a milliméternél kisebb pontossággal," - mondta Marcelo Galvez vezető radiológus.

"A következő fázis az, hogy megpróbáljuk ezeket a testeket virtuálisan boncolgatni gyakorlatilag anélkül, hogy megérintenénk őket, ami segít megőrizni őket újabb 500 ezer évig."

Csúcstechnológiájú számítógépes feldolgozást használva a kutatók jelenleg azzal vannak elfoglalva, hogy rekonstruálják a múmiák izmait és arcvonásait.

"Szeretnénk látni, hogyan néztek ki fizikailag, rekonstruálni őket és visszahozni az életbe olyasvalakit, aki több ezer évvel ezelőtt meghalt," - mondta Galvez.

http
A kutatók azt is remélik, hogy többet megtudhatnak arról, hogyan mumifikálták a Chinchorrók a halottaikat.

A Chinchorrók, akik nyilvánvalóan komplex tudással rendelkeztek az emberi anatómiáról, óvatosan távolították el a bőrt és az izmokat.

Ezután fát, növényeket és agyagot használva rekonstruálták a csontváz körül a testet, majd visszavarrták az eredeti bőrt, hozzáadva a szájat, a szemet és a hajat. Ezt követően egy maszkot helyeztek az arcra.

Az eredmény úgy néz ki, mint egy ember és egy szobor közötti átmenet, ami több ezer év után is hátborzongatóan élethű.

"A mumifikálás egy bensőséges folyamat volt a Chinchorrók számára," mondta Veronica Silva, a Chilei Természettudományi múzeum antropológiai tanszékének vezetője.

"A család maga készítette el a múmiát," - mondta. "A legkorábbi múmiák meg nem született magzatok és újszülöttek voltak."

Az összes múmia ugyanazon alapvető folyamat szerint készült, de mindegyik egyedülálló "technológiai és művészeti újításokat" mutat, - mondta.

Ez egy olyan folyamat volt, amely az idők folyamán fejlődött. A legújabb múmiák a legkidolgozottabbak.


1903 óta mintegy 180 Chinchorro múmiát fedeztek fel.

Mindegyiket a szabadban, a tengerpart közelében helyezték el. A Chinchorrók látszólag nem építettek piramisokat vagy bármilyen más struktúrát számukra. Ugyanakkor tény, hogy a Chinchorro civilizáció a múmiákon kívül semmilyen más nyomot nem hagyott hátra.

"Gyakorlatilag a legrégebbi mesterségesen mumifikált testekről beszélünk a világon," - mondta Silva.

"A Chinchorro múmiák 7400 évvel ezelőttig nyúlnak vissza. Ez azt jelenti, hogy ez a rendszer 2000 évvel korábban létezett az első egyiptomi mumifikálást megelőzően."

A CT vizsgálatok máris meglepetéssel szolgáltak. Kiderült, hogy a legkisebb múmia egyáltalán nem az, aminek látszik.

"Nem volt csontszerkezet a belsejében. Ez csak egy figura, esetleg egy személy ábrázolása, akit nem lehetett mumifikálni," - mondta Silva.

A kutatók bőr és hajmintákat vettek, hogy elemezzék a DNS-üket abban a reményben, hogy sikerül azonosítaniuk a mai populációval fennálló genetikai kapcsolatot.

"Jobban meg akarjuk érteni az életmódjukat, kezdve az étkezésüktől egészen addig, hogy mi chileiek hordozzuk-e az ő génjeiket," - mondta Silva.

Seeker

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>