A Forbes 2015 leggazdagabb családjainak listája egy újonccal bővült, lenyűgöző 14 milliárd dolláros vagyonnal. A Sackler család, amely tulajdonosa a Stamfordban, Connecticutban székelő Purdue Pharma-nak, még radar alatt repült, amikor a Forbes összeállította a leggazdagabb családok első listáját 2014 júliusában, de ebben az évben betört a top 20 közé olyan legendás szereplők mellett, mint a Busch, Mellon és Rockefeller családok.
De hogyan tudták a Sacklerek összehozni a 16. legnagyobb vagyont az Egyesült Államokban? A rövid válasz: a 21 század legnépszerűbb és legellentmondásosabb opioidjának, az OxyContin-nak a gyártásával.
A Purdue 100 százalékban a Sacklerek tulajdonában van, és becslések szerint több mint 35 milliárd dollárt produkált az oxycodone fájdalomcsillapító állítólag függőséget nem okozó változatának eladásából 1995 óta. Éves bevételük mintegy 3 milliárd dollár, mely többnyire az OxyContinból származik. A Sacklerek tulajdonában van több különálló gyógyszergyár, hogy értékesítsenek Ázsiában, Latin-Amerikában, Kanadában és Európában, melyek együtt hasonló értékesítést generálnak, mint a Purdue működése az Egyesült Államokban.
A Forbes szerint a gyógyszereladások együttes értékével, és az évek során felhalmozott osztalékokkal a Sackler család nettó vagyona nagyon óvatos becslés szerint 14 milliárd dollár. A Család kiterjedt jótékonysági örökséggel is rendelkezik, kiemelve a nagy ajándékokat a Metropolitan Művészeti Múzeumnak, a Guggenheim, a Smithsonian, a Tate Galériának és a Louvrenak, és számos egyetemnek, köztük a Harvard, Oxford, Columbia, a Tufts, NYU és a Edinburghi Egyetemnek.
A Sacklerek OxyContinjának eredménye sokkal később érkezett, mint ahogy a család eredetileg bekerült a gyógyszeriparba. Arthur, Mortimer és Raymond Sackler testvérek - mindegyikük gyakorló pszichiáter - vettek egy kis, küszködő gyógyszergyártót New Yorkban még 1952-ben, amiből végül a Purdue Pharma lett. A fivérek eredetileg jelentéktelen termékeket adtak el, mint a hashajtó és a fülzsír eltávolító.
Arthur ezzel egyidejűleg kiemelkedő szereplő volt az orvosi reklámok területén. Ő segített a Pfizer-nek megalapoznia magát a vényköteles gyógyszer arénában, és neki tulajdonítják annak a tudományos dolgozatnak a megírását, amely hozzájárult ahhoz, hogy a Valium legyen az első 100 millió dolláros gyógyszer, az Orvosi Reklám Hírességek Csarnokának adatai szerint. (1)
Mire Arthur 1987-ben 73 évesen meghalt, addigra testvérei Mortimer és Raymond a Purdue Pharma-nál belekóstoltak a fájdalomcsillapítókba. Végeredményben az oxycodone általános fájdalomcsillapítót kezdték gyártani - melyet az 1. Világháború idején találtak fel Németországban - és kezdtek egy időzített kioldó mechanizmust beleépíteni, amellyel azt ígérték, hogy megakadályozható, hogy a gyógyszer halált is okozni képes hatóanyaga azonnal felszívódjon a szervezetben. Ez lehetővé tette számukra, hogy a hagyományos erős opioid célközönségen túlmutatva dobják piacra - daganatos betegek -, és nem sokkal azután, hogy az OxyContin 1995-ben bemutatkozott, az orvosok egy sor fájdalmas tünetre kezdték felírni. Az értékesítés 2002-re elérte a 1,5 milliárd dollárt.
De a gyógyszer nem volt a helytelen használatanak olyan ellenálló, ahogy azt állították. Voltak, akik összetörték a tablettákat, hogy megtörjék az időzítő mechanizmust, majd a heroinhoz hasonló módon felszippantották. Függőség, túladagolás és véletlen halálesetek követték egymást, és a Purdue Pharma azzal a váddal találta magát szemben, hogy az OxyContin sokkal veszélyesebb, mint ahogy azt állították. 2007-ben a Purdue 635 millió dolláros bírságot fizetett , miután bűnösnek vallotta magát az Igazságügyi Minisztérium hamis marketing vádjai után. A Sackler család tagjait soha nem vádolták meg.
A vállalat az elmúlt években átformálta az OxyContint, amely sokkal nehezebbé tette a vele történő visszaéléseket, de továbbra is várhatóak perek a korábbi eseteket követően. Kentucky állam keresetet nyújtott be hamis marketing váddal, amely már 2007 óta járja útját a bíróságokon, melynek kártérítési összege meghaladhatja az 1 milliárd dollárt.
A cég szóvivője Raul Damas azt mondja, hogy a Purdue Pharma tagadja jogsértését ebben az esetben megjegyezve, hogy a bíróságok Kentuckyban és szerte az Egyesült Államokban már elutasították a hasonló esteket a Purdue ellen, mert a bizonyítékok nem mutatták ki, hogy a cég marketingje állítólagos károkat okozott volna.
Raymond Sackler (94 éves) az egyetlen megmaradt élő Purdue Pharma társalapító, bár sem ő, sem a családja nem vesz részt akítvan a gyógyszergyárak napi irányításában.
Hogy mindenki tisztában legyen a "gyógyszer" hatásaival, olvassa el a betegtájékoztatóját, melyben világosan le van írva, hogy helytelen használata (összerágva lenyelés) halált okozhat.
http://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/oxycontin_10_mg_retard_filmtabletta/52531
(1) - http://www.mahf.com/mahf-inductees/
Forbes