Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A kutatók kiderítették, hogy mik ezek a titokzatos körök a tenger fenekén

$
0
0
Mi hozza létre ezeket a titokzatos köröket a tengerfenéken? Nem a mélyben élő földönkívüliek, hanem valójában a hím gömbhal abban reménykedve, hogy ezzel felkelti egyik ellenkező nemű társának figyelmét, mondja egy új tanulmány.

Búvárok először több, mint 20 évvel ezelőtt találtak 2 méter átmérőjű kör alakú struktúrákat a tenger fenekén a japán Amami Ōshima sziget közelében. Akkor azonban még senki sem tudta, hogy ezek a rejtélyes körök hogyan jöttek létre, illetve, hogy mi készítette őket. A közelmúltban azonban fény derült az eredetükre.

A körök valójában olyan fészkek, melyeket a hím gömbhal hoz létre, és körülbelül tíz napot töltenek a struktúrák gondos felépítésével és díszítésével, hogy ezzel udvaroljanak a nőstényeknek. Ráadásul ez a szorgalmas gömbhal a Torquigener nemzetségben új fajnak számít, a Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány szerint. (1)

Fészekrakó ösztön

Az alig 13 centiméter hosszúságú hímivarú hal elsőként a testét használja, hogy csúcsokat és völgyeket hozzon létre a homokos tengerfenéken egy sima homok kör köré. Ezt úgy éri el, hogy egyenes vonalban úszik a kör közepe felé, majd körkörös mozdulattal visszafelé fordul a kör középpontjában.

Mielőtt a nőstény halak megérkeznek a több napos munkát megvizsgálni, a hím a központi kör finom homokjában szabálytalan mintázatot képez. Emellett a minták csúcsainak külső részét kagylókkal és korall töredékekkel díszíti.


Amikor egy potenciális nőstény partner érkezik a helyszínre, a hím felkavarja a finom homokot a fészek belső körében. Ha a nőstény úgy gondolja, hogy a fészek és a hím aki építette, számára megfelelő, az ikráit lerakja a fészek középpontjába és otthagyja.

A tudósok nem tudják pontosan, hogy mit néznek a nőstények, amikor megítélik egy hím fészkét. Lehet, hogy a központi mintákat a finom homokban, a külső díszeket, vagy a fészek méretét esetleg szimmetriáját.

De azt valószínűleg tudják, hogy a fészek készítésének folyamata időigényes és egy nagyobb struktúra erősebb vagy megfelelőbb hímet jelezhet, amely mindkettő kívánatos tulajdonság a nőstények számára.


Apai feladatok

Miután a nőstény lerakta az ikrákat, a hím az, aki elvégzi a szülői feladatokat. A fészekben marad egészen addig, amíg az irkák hat nap múlva kikelnek.

Ezt követően a hím egy közeli helyszínt keres, hogy újra elkezdje a fészek készítésének folyamatát. Már önmagában az is rejtély, hogy miért fektetnek annyi időt és energiát egy vadonatúj fészek megépítésébe. A tudósok szerint valami köze lehet a finom homokrészecskékhez, amelyek a körök sima felületét alkotják.

A hímek a fészek körül az összes finom homokot felhasználják egyetlen ívási ciklus alatt. Egy másik fészek megépítéséhez egy másik helyet kell keresniük a finomabb homokrészecskék miatt.



(1) - https://www.nature.com/articles/srep02106#affil-auth


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443