Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

"Az időutazás matematikailag lehetséges, és van egy modellünk egy időgéphez,"állítják tudósok

$
0
0
Függetlenül attól, hogy az időutazás lehetséges vagy sem, sok éves vita tárgyát képezi. Már az ókoriak is érdeklődtek az időutazás iránt, ahogy a modern tudósok is.

Az időutazás általában a tudományos fikcióhoz kötődik, de a fizikusok tudják, hogy az időutazás Einstein általános relativitás egyenleteinek egyik komoly előrejelzése.

Egy új tanulmány szerint az időutazás lehetséges, és egy kutató szerint matematikai modellt fejlesztettek ki egy életképes időgéphez.

Ben Tippett, a British Columbia Egyetem elméleti fizikusa és matematikusa szerint az időutazás elméletileg előfordulhat. A koncepció a matematika és a fizika megfelelő használatáról szól. Úgy gondoljuk, hogy az időutazás lehetetlen, mert nem értjük, hogy az időutazás valójában hogyan működik, mutatott rá.

"A téridő tanulmányozása lenyűgöző és problémás. Egyben szórakoztató módja a matematika és a fizika használatának," - mondja Tippett. "Az én területemen kutató szakemberek már 1949 óta próbálják felfedezni egy matematikai időgép lehetőségét. Az én kutatásom egy új módszert mutat be."

Tippett kifejlesztett egy matematikai modellt az Átjárható Akauzális Tartományról a Téridőben (Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time) (TARDIS). Ezt egy buborékként írja le a téridő geometriájában, amely hordozza annak tartalmát hátra és előre térben és időben, miközben nagy körkörös úton halad. A buborék a téridőn halad át fénysebességnél nagyobb sebességgel, amely lehetővé teszi, hogy visszafelé mozogjon az időben.

Ben Tippett
Tudományos tanulmányában (1) Tippett az időutazó gépet egy olyan "dobozként"írja le, "amely lehetővé teszi, hogy a benne lévők előre és hátra utazzanak az időben és a térben, ahogy azt egy külső megfigyelő értelmezi. A geometria 'buborékjának' belsejében utazó megfigyelők a téridőben körkörös, akauzális (okságot nélkülöző jelenség) pályán mozognak."

A tér három dimenzióra való felosztása az idővel, mint egy önmagában különálló dimenzióval együtt helytelen, mondja Tippett. A négy dimenziót egyszerre kell elképzelni, ahol a különböző irányok összekapcsolódnak, mint egy téridő kontinuum. Einstein elméletét felhasználva Tippett szerint a téridő görbülete a bolygók ívelt pályáira utal.

Egy "lapos" - vagy meg nem görbült - téridőben a bolygók és a csillagok egyenes vonalban mozognak. Egy hatalmas csillag közelében a téridő geometria elhajlik és a közeli bolygók egyenes pályája ezt a görbületet követi és a csillag körül meghajlik.

"A téridő felületének idő iránya szintén görbületet mutat. Bizonyíték van arra, hogy minél közelebb vagyunk egy fekete lyukhoz, az idő annál lassabban mozog," - mondja Tippett. "Az időgép modellem a hajlított téridőt használja, amely az utasok számára egy körben hajlítja meg az időt, nem egyenes vonalban. Ez a kör visszavisz minket az időben."

Míg ez a fajta időutazás matematikai egyenlet segítségével írható le, Tippett kétli, hogy bárki valaha is megépítene egy időgépet, amely ezen az elven működik.

"HG Wells népszerűsítette az 'időgépet,'és azzal a gondolattal hagyta az embereket, hogy egy felfedezőnek szüksége lehet egy 'gépre vagy speciális dobozra', hogy valóban elérje az időutazást," - mondja Tippett.

"Bár matematikailag kivitelezhető, most még nem lehetséges egy téridő gépet építeni, mert olyan anyagokra van szükségünk - amelyeket egzotikus anyagoknak is nevezünk -, hogy képesek legyünk ilyen lehetetlennek tűnő módon meghajlítani a téridőt, de ezeket még nem fedezték fel." (2)


(1) - http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1361-6382/aa6549/meta;jsessionid=F0836BB9C
(2) - https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170427091717.htm


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>