Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az utolsó csepp a pohárban: Németország szankciókat fontolgat, csakhogy ezúttal az Egyesült Államok ellen

$
0
0
Úgy tűnik, hogy az USA-EU "geopolitikai házasság" az amerikai politikai elit felelőtlen külpolitikai stratégiájából fakadóan felbomlóban van, az orosz közgazdász, Ivan Danilov szerint, aki feltárja, hogy mi lehet az utolsó csepp a pohárban a régóta tartó transzatlanti unió számára.

Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok és az EU közötti geopolitikai válás sokkal előbb meg fog történni, mint arra bárki számított volna, Ivan Danilov orosz közgazdász és a Crimson Alter népszerű blog szerzője szerint. (1)

Korábbi cikkében Danilov felhívta a figyelmet az egyre növekvő elégedetlenségre Washingtonnal szemben az európai vezetők körében kiemelve, hogy az USA-EU "házasság" elkezdett repedezni.

Van azonban egy olyan tényező, amely felgyorsíthatja a folyamatot, hangsúlyozta a közgazdász.

"Amikor az amerikai szenátorok új szankció csomagról szavaztak Oroszország ellen, a belföldi politikai kérdéseket megoldották, és megpróbálták korlátozni Donald Trump elnök külpolitikai manőverező szabadságát. Nem képzelték azonban, hogy fellépésük nem csak éles diplomáciai reakciót eredményez a vezető EU-tagállamokban, hanem megtorló szankciók kérdését is felveti az Egyesült Államokkal szemben az európai médiában," - írja Danilov.


Valójában az oroszellenes intézkedések legutóbbi csomagját, amelynek intézkedéseit törvénybe iktatták, az amerikai szövetségesek viharos kritikája fogadta Európában.

A probléma az, hogy az új törvényjavaslat Oroszország energiaszektora, leginkább a Északi Áramlat 2 projekt ellen irányul, amely olcsó földgázt szállítana Oroszországból Európába. Továbbá a német Wintershall és Uniper, az OMV, az angol-holland Shell és a francia Engie is részt vesznek a projektben.

Közös nyilatkozatában a német külügyminiszter Sigmar Gabriel és az osztrák kancellár Christian Kern megdöbbenésüket fejezték ki az amerikai szenátus azon döntése miatt, hogy új szankciókat kényszerítenek Moszkvára az állítólagos amerikai elnökválasztásba történt beavatkozás, valamint a folyamatban lévő ukrán és szíriai helyzet miatt.

"A német, osztrák és más európai vállalkozások szankciókkal való fenyegetése az Egyesült Államok piacán csak azért, mert részt vesznek a gázellátási projektekben, mint például az Észak-Áramlat 2-ben Oroszországgal együtt, vagy mert finanszírozzák őket, egy teljesen új és rendkívül negatív szempont az Egyesült Államok és Európa kapcsolatában," - olvasható a közös nyilatkozatban. (2)

A német Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetője Martin Schulz élesen bírálta az Egyesült Államok szenátorait és felszólította Angela Merkel német kancellárt, hogy ellenezze a szankciókat.

"Láttuk, hogy az Egyesült Államok egy olyan energiapolitikai irányt folytat, amely veszélyes és Németország ellen irányul," - mondta Schulz a Német Iparszövetségnek (BDI).

"Jogunk van megvédeni a Német Szövetségi Köztársaság és Európa ipari érdekeit," - hangsúlyozta Schulz.

Nem lehet kizárni, hogy az EU ellenállása konkrét cselekvéssé válhat, jegyezte meg Danilov.


A közgazdász hivatkozott Stuart Elliott, az S&P Global Platts szakírójának cikkére, aki hangsúlyozta, hogy Németország és Ausztria szankciókkal szembeni reakciója "annyira éles volt és azonnali", hogy "már az Egyesült Államokkal szembeni kölcsönös szankciókról beszélnek Berlinben." (3)

Amit Elliott írt, nem csak pletyka, mivel korábban június 16-án Brigitte Zypries német gazdasági miniszter azt mondta a Reutersnek, hogy Berlin átgondolja az ellenintézkedéseket, ha Trump amerikai elnök aláírja az oroszellenes szankciós törvényjavaslatot. (4)

"Ha megteszi, akkor meg kell fontolnunk, hogy mit fogunk tenni ellene," - mondta Zypries.

Azonban nem csak az olcsó orosz gáz megszerzése elé gördített akadályok azok, amelyek Berlin és Bécs aggodalmát kiváltották.

"Nincs okunk azt hinni, hogy a Gazprom leállítja a csővezeték építésének munkálatait még akkor sem, ha a szankciók megakadályozzák az öt európai vállalatot, hogy további befektetéseket eszközöljenek a projektbe," - jegyezte meg Elliott.

Németország és Ausztria azt gyanítja, hogy a szenátus oroszellenes törvényjavaslata egy kísérlet, hogy "elfoglalják" az európai energiapiacot az amerikai vállalatok számára.

"Németország és Ausztria egy lépéssel tovább is ment - azzal vádolva az Egyesült Államokat, hogy az amerikai LNG szerepét Európában ösztönözni kívánja az orosz gáz kárára," - hangsúlyozta az S&P Global Platts írója hozzátéve, hogy "az Egyesült Államok nyilván két legyet akar ütni egy csapásra a szankciók alkalmazásával az Északi Áramlat 2-vel szemben: hogy 'megbüntessék' Moszkvát, és előmozdítsák az amerikai LNG-ellátásokat Európában, amelynek áttételes hatásai is lennének az amerikai belföldi gázipar támogatására."


Ebben az összefüggésben Danilov szerint az Amerika elleni szankciók célja nagy valószínűséggel nem az Egyesült Államok gazdaságának okozandó kár lenne, hanem Washington azon kísérleteinek meghiúsítása, hogy megszerezze az európai energiapiacot.

"Az amerikai LNG EU-országokba történő behozatalának tilalma nagyon hatékony eszköz lehetne ahhoz, hogy megakadályozzák Amerika kísérleteit az európai piac befolyásolására," - feltételezi Danilov hozzátéve, hogy ez az intézkedés potenciálisan széles körű támogatásra találna.

"Nyilvánvaló, hogy ez a tilalom nem felel meg a WTO szabályainak, ám az európai gázvállalatok elleni amerikai szankciók szintén súlyosan sértik a WTO szabályait," - hangsúlyozta az orosz közgazdász.

Danilov szerint a sokat vitatott amerikai törvényjavaslat lesz az utolsó csepp a pohárban, amely megtöri az USA és az Európai Unió "geopolitikai házasságát".

"Ez az első alkalom, amikor az amerikaiak elleni szankciókról vitáznak európai információs körökben, miközben az európai diplomaták és tisztviselők komolyan kritizálják amerikai partnereiket, akik hozzászoktak Európa alázatosságához," - írta a közgazdász.

Úgy tűnik, hogy az amerikai politikai elit teljesen elfelejtette, hogy figyelembe kell vennie európai partnereinek érdekeit, állapította meg Danilov.

(1) - https://ria.ru/analytics/20170623/1497171028.html
(2) - http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Infoservice/Presse/Meldungen/2017/170615_Kern
(3) - http://blogs.platts.com/2017/06/20/nord-stream-2-us-geopolitics/
(4) - http://www.reuters.com/article/us-usa-russia-sanctions-germany-idUSKBN197156?il=0

sp


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>