Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az ENSZ olyan történelmi szerződés tervezetét fogadta el, amely világszerte betiltaná a nukleáris fegyvereket

$
0
0
Lehet, hogy a világbéke már látszik a horizonton? Múlt pénteken az Egyesült Nemzetek Szervezete a nukleáris fegyverek teljes tilalmáról szóló egyezmény tervezetét fogadta el, hogy megakadályozzák a 3. Világháború kirobbanását.

A "Nukleáris fegyverek tilalmáról" szóló 10 oldalas szerződés létrehozása a 2017 márciusában lezajlott globális nukleáris tilalomról folytatott vita újbóli megnyitása után vetődött fel ismét, és 7 ország 2,500 kutatója írta alá a nukleáris leszerelést sürgető petíciót. Most, hogy a maga nemében első ilyen tilalom tervezete elfogadásra került, egyesek optimisták egy olyan világ létrejöttében, ahol a nukleáris háború fenyegetése már nem létezik. (1)

A múlt csütörtökön tartott sajtótájékoztatón Elayne Whyte Gomez, az Egyesült Nemzetek Konferenciájának elnöke azt mondta: "Annak határán vagyunk, hogy elfogadjuk a szerződést a nukleáris fegyverek tilalmáról." Hozzátette: "Ez történelmi pillanat lesz, és ez lesz az első többoldalú nukleáris leszerelési szerződés, amelyet több mint 20 éven belül meg lehetett kötni. A világ már 70 éve várta ezt a jogi normát." (2)


A TIME jelentése szerint több mint 120 ország kész elfogadni a szerződést. Másrészről az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína, India, Pakisztán és Észak-Korea bojkottálja a kezdeményezést - állítólag azért, mert nukleáris fegyverekkel vannak felszerelve. Valójában csak egy maroknyi ország javasolta, hogy erősítsék meg a közel 50 éves atomsorompó szerződést, amely csak az USA-nak, Oroszországnak, Nagy-Britanniának, Franciaországnak és Kínának (az öt eredeti nukleáris hatalomnak) adna jogot, hogy megtartsák pusztító arzenáljukat.

Ennek ellenére 122 tagállam szavazott "egy jogilag kötelező erejű egyezmény megtárgyalására a nukleáris fegyverek megtiltása érdekében". Észak-Korea volt az egyetlen nemzet, amely nem vett részt a szavazásban.

Szingapúr tartózkodott, Hollandia a határozat ellen szavazott, és nyolc másik nemzet szavazott igennel. Együttes nyilatkozatban az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország azt írta: "Nem szándékozunk aláírni, ratifikálni vagy valaha is részt venni benne." (3)

http
A három ország kifejtette: "A nukleáris fegyverek állítólagos tilalma, amely nem foglalkozik azokkal a biztonsági aggályokkal, amelyek továbbra is indokolttá teszik a nukleáris elrettentés szükségességét, nem eredményezhetik egyetlen nukleáris fegyver megszüntetését sem, és nem növelik egyetlen ország biztonságát, sem a nemzetközi békét és biztonságot."

Bár a nukleáris leszerelés ellentmondásos, Beatrice Fihn, a "Nukleáris fegyverek eltörléséről" szóló nemzetközi kampány ügyvezető igazgatója szerint bizonyos nukleáris fegyvereket be kell tiltani az élet megőrzése és a jövő generációk számára lakható bolygó biztosítása érdekében. Azt mondta: "Ha a világ összeáll, hogy támogasson egy nukleáris tilalmat, akkor a nukleáris fegyverekkel rendelkező országok valószínűleg követik majd a példát még akkor is, ha nem történik meg azonnal." (4)

(1) - http://www.undocs.org/en/a/conf.229/2017/L.3/Rev.1
(2) - http://time.com/4848586/un-nuclear-weapons-ban-treaty/
(3) - https://s3.amazonaws.com/unoda-web/wp-content/uploads/2017/07/A.Conf_.229.2017.L.3.
(4) - https://futureoflife.org/2017/03/27/3000-scientists-support-un-nuclear-ban-negotiations/



Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>