A hordható, energiát termelő anyagok létrehozása a feltalálók nagy álmai közé tartozik. A tudósok egy lépéssel közelebb kerültek ehhez a célhoz egy olyan fonal elkészítésével, amely elektromos áramot hoz létre, amikor széthúzzák.
A szén nanocsövekből álló és elektrolit gélbe merített fonal nem éppen ideális pulóverek számára, de a viselője légzéséből képes elektromosságot előállítani. És van egy másik meglepő alkalmazása is, az óceán hullámaiból is nyerhet energiát.
Egy 29 kutatóból álló nemzetközi csapat dolgozta ki a "Twistron Harvesters" nevű fonalat "szén nanocsövek sodrott szövetté alakításával és elektrolit gélbe merítésével" a Science Magazine szerint. (1)
Amikor géllel borított és meghúzzák, a fonal elektromos áramot generál és egy kis diódát képes működésbe hozni. A fonal csúcsteljesítménye 250 watt / kilogramm, és az Ars Technica rámutatott, hogy egy profi kerékpáros csúcsteljesítménye csak ezen szám 10 százalékát teszi ki. (2)
A kutatók tovább vizsgálták a fonalat, miután bevarrták egy ingbe, és látták, hogy kis mennyiségű villamos energiát termelt, amikor a viselője belélegzett.
A kutatók a fonalat egy mesterséges izommal is összekapcsolták - egy olyan polimerrel, amely az Ars Technica szerint összehúzódik, ha felmelegítik, és képes átalakítani a hőmérséklet ingadozását energiává.
Egy még váratlanabb módja, ahogy a fonalat fel lehet használni, az a hullámok erejének hasznosítása. Az anyag akkor is működik, amikor az óceánhoz hasonló sós vízbe helyezik, és a hullámok hozzák mozgása a fonalat, amely így energiát termel. Az Ars Technica megjegyzi, hogy a készülékhez platina elektródra van szüksége, mivel a tengervíz korrozív lehet.
A prototípus fonal szálak még nem elég erősek ahhoz, hogy például egy házat elektromos árammal lássanak el, de a tudósok szerint a technológia nagyobb léptékben is létrehozható és alkalmazható.
A Science című tudományos folyóirat augusztus végén publikálta a kutatást. Dél-Koreában, az Egyesült Államokban és Kínában dolgozó tudósok járultak hozzá a tanulmányhoz. (3)
http
(1) - http://www.sciencemag.org/news/2017/08/these-tangled-carbon-nanotubes-can-harvest-energy
(2) - https://arstechnica.com/science/2017/08/carbon-nanotube-yarn-generates-electricity-when
(3) - http://science.sciencemag.org/content/357/6353/773