A tudósok kifejlesztettek egy módszert, mellyel képesek elpusztítani a rákos sejteket olyan hatékonyan, mint a széles körben elfogadott kezelések, mint a kemoterápia - a sugárkezelés hírhedt mellékhatásai és toxicitás nélkül - és ami végtelenül kis kockázattal jár a betegség kiújulása szempontjából.
A Kaszpáz Független Sejthalálozás (CICD) nevű módszer, amely minden rákos sejtet megsemmisít, és egész daganatokat elpusztít - ez egy korábban elérhetetlen eredmény volt -, majdnem nullára csökkenti a rák kiújulásának kockázatát a Glasgow-i Egyetem tudósai által alkalmazott kísérleti modellekben. (1)
A tanulmány vezető szerzője, Dr. Stephen Tait szerint a CICD "gyakran vezetett a tumor teljes regressziójához"és "hatékonyabb módszer lehet a rák kezelésére", mint az apoptózis - a rákos sejtek elpusztításának folyamata, amely gyakori a besugárzás, az immunterápia és a kemoterápia esetében, amely aktiválja a kaszpázként ismert fehérjéket.
"A lényeg, hogy ez a mechanizmus képes drámaian javítani a rákellenes terápia hatékonyságát és csökkenti a nem kívánt toxicitást," - mondta Tait.
http
"Figyelembe véve a vizsgálat eredményeit javasoljuk, hogy a CICD-nek, mint rákellenes terápiának a további vizsgálatokba való bevonása indokolt."
Amikor a rákos sejteket a CICD-vel elpusztítják, a gyulladásos fehérjék felszabadulása révén riasztják az immunrendszert. Az immunrendszer ezután megtámadhatja azokat a tumorsejteket, amelyeket a kezdeti kezelés során nem öltek meg.
Bár a kutatók vastagbélrák sejteket használtak, a CICD előnyei a rákos megbetegedések széles körében alkalmazhatók.
Dr. Stephen Tait |
A kemoterápia és más kezelések nem csak hányingert, gyengeséget, kimerültséget és hasonló káros hatásokat eredményeznek, de gyakran nem is sikerül minden rákos sejtet elpusztítani, és így a toxikus környezet elegendő a betegség kiújulásához.
Amikor a CICD technika megöli a rákos sejteket, ezek a sejtek gyulladásos fehérjéket szabadítanak fel, amelyek riasztják az immunrendszert, hogy fokozzák a szervezet saját természetes védekező képességét, és ezután megtámadják a megmaradt tumorsejteket, amelyek túlélték a kezdeti kezelést.
http
Dr. Justine Alford, a Brit Rákkutató Szervezet - amely részben finanszírozta a tanulmányt - szóvivője elmondta:
"Bár sok rákkezelés működik apoptózis révén, ezek a módszerek néha nem végzik el a munkát, és ennek következtében a daganatot nehezebb kezelni. Ez az új kutatás azt sugallja, hogy jobb módja lehet a rákos sejtek megölésének, ha bónuszként aktiválja az immunrendszert is." (3)
Bár a fejlesztések ígéretesek, a kutatóknak még nem sikerült a CICD-t emberi betegek esetében alkalmazniuk, de tekintettel a kilátásokra, a tudósok tervezik ennek lefolytatását.
A CICD megszüntetheti a kemoterápiával párhuzamosan kialakuló számos betegséget is. Júliusban egy kemoterápiával kapcsolatos vizsgálat azt találta, hogy maga a kezelés növeli az emlődaganatok agresszióját, növeli az áttétek kialakulásának esélyeit.
"A kemoterápiás gyógyszereket szedő betegek vérében több 'belépési pont' van, amelyeken keresztül a rákos sejtek bejuthatnak a véráramba, és eloszlanak a szervezetben," - állítják a tudósok a Science Translational Medicine című folyóiratban. "Az emlőrákos egerekben a kemoterápia csökkenti az elsődleges daganatot, de növeli a rákos sejtek számát a tüdőben és a testben keringve." (4)
Bár a rákos megbetegedéseket vizsgáló tanulmányok egymással párhuzamosan súlyos globális hatásokról számolnak be, a CICD úgy tűnik, hogy a legoptimistább kilátásokkal rendelkezik. Talán a kannabisznak vannak a legjobb esélyei a rák kezelésében - nem utolsó sorban a poszttraumatikus stressz rendellenesség (PTSD), a depresszió, a Crohn-betegség, a gyermekkori epilepszia stb. gyógyításában. Egy 2016-os tanulmányban bejelentették, hogy a növény kemoterápiát követő használata nagy mértékben növeli a rosszindulatú sejtek pusztulását. A kannabisz természetesen kezeli a kemoterápiával járó émelygését és annak káros hatásait, valamint a betegségben szenvedők fájdalmait. (5)
Bár a kutatókra még komoly munka vár, hogy a CICD-t hatékonyan tudják alkalmazni a rák megszüntetésére emberek esetében, de a modellnek minden bizonnyal van keresnivalója a jövőben.
(1) - http://www.gla.ac.uk/news/headline_545603_en.html
(2) - http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs297/en/
(3) - http://news.sky.com/story/anti-cancer-breakthrough-cicd-can-eradicate-tumours-researchers
(4) - http://stm.sciencemag.org/content/9/397/eaan0026.full
(5) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791144/