A legnagyobb orosz bank, a Sberbank 2018-ra azt tervezi, hogy növeli a Kínának történő arany értékesítést 10-15 tonnára. Figyelembe véve, hogy mind az orosz rubel, mind a kínai jüan aranyfedezetű, ez a lépés része a két ország gazdaságában a "dollár kiiktatásának", Peter Koenig közgazdász szerint.
Peter Koenig, a Világbank egykori munkatársa, jelenleg közgazdász és geopolitikai elemző elmondta, hogy a Sberbank döntése csak a gazdasági és kereskedelmi megállapodások folytatása Oroszország és Kína között.
"A rubel és a jüan is 100 százalékban aranyfedezetű, így ez csak része egy nagyobb, meglehetősen fejlett rendszernek a dollár kiküszöbölése érdekében a gazdaságaikban," - mondta Koenig.
Továbbá azt mondta: "Az egész nyugati pénzügyi rendszer lényegében egy csalás. Magán úton hozták létre és magántulajdonban van. Minden nemzetközi átutalásnak át kell haladnia a Wall Street-i bankokon, és ez az egyetlen ok, amiért az Egyesült Államok valóban szankcionálhatja ahogy ők mondják: 'azon országokat, amelyek nem viselkednek Washington diktátumának megfelelően'."
Szerinte azonban ez gyorsan megváltozhat, mert Kína és Oroszország gyorsan halad a nyugati gazdaságoktól való teljes függetlenség felé.
Továbbá kijelentette, hogy a Sanghaji Együttműködési Szervezet és a BRICS országok számára "valójában nem lenne szükség arra, hogy a Nyugat túléljen, mert a világ népességének felét teszik ki."
A közgazdász hozzátette, hogy Kína és Oroszország a világ legnagyobb aranytermelője, és az egyetlen probléma az aranyat illetően ma az, hogy teljesen lekötelezett a nyugati pénzügyi rendszer felé.
"Az elmúlt öt évben Kína, Oroszország és a Sanghaji Együttműködés más tagjai már nem amerikai dollárban kereskednek a szénhidrogénekkel, hanem helyi pénznemekben vagy aranyban," - mondta Koenig.
Továbbá felelevenítette, hogy a 70-es években az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia, az OPEC vezetői megállapodtak abban, hogy Szaúd-Arábia biztosítaná, hogy minden közel-keleti ország csakis dollárban értékesíti az olajat, és azon országoknak, amelyek ellenezték ezt a tisztességtelen szabályt, komoly megtorlással kellett szembenézniük.
"Azoknak, akik el akartak térni ettől a jogellenes szabálytól, drágán kellett fizetniük, például Szaddám Huszeinnek, amikor bejelentette, hogy az olajat dollár helyett euróban értékesíti; tudjuk mi történt vele. Azt is tudjuk, mi történt Kadhafival, akinek hasonló ötlete volt, és Irán is hirtelen azzal szembesült, hogy nukleáris fegyverek birtoklásával vádolták meg," - mondta a közgazdász.
Továbbá elmondta, hogy az Egyesült Államok által elkövetett csalásnak véget kell vetni, és most Kína és Oroszország kínál erre alternatívát.
Korábban Igor Bulantsev, a Sberbank CIB, a bank befektetési részlegének vezetője azt mondta, hogy júliusban egy svájci leánybankjuk kezdett kereskedni aranyban a sanghaji tőzsdén.
"A kísérleti üzlet keretében 200 kilogramm aranyat szállítottunk kínai pénzügyi intézményekbe. Ebben az évben azt tervezzük, hogy további 3-5 tonna aranyat szállítunk Kínába. A következő évben a Kínába irányuló szállítások 10-15 tonnás növekedését várjuk. Talán még meghaladjuk ezt a számot is," - mondta Igor Bulantsev Vlagyivosztokban a harmadik Keleti Gazdasági Fórumon.
Bulantsev hozzátette, hogy 2018 februárjában a Sberbank svájci leányvállalata aranyat kezd el szállítani Indiába.
A Keleti Gazdasági Fórum szeptember 6-7-én került megrendezésre több mint 5 ország mintegy 3500 résztvevőjével. (1)
(1) - https://sputniknews.com/business/201709071057180089-sberbank-gold-china-russia-economy/