Ezt a hatékony eszközt a német csapatok a Szovjetunióban használták a vasúti sínek megrongálására a szervezett visszavonulás során. A vasúti eke vagy Schwellenpflug egy olyan vasúti jármű volt, amely egy rendkívül erős, horogszerű szerkezetet húzott maga után.
A modern háborúk történetében - kezdve az 1. Világháborútól - soha nem volt egy határozott vonal a győzelem és a vereség között, az egész ügy csupán mendemonda kérdése lett.
Sztálin Oroszországa és az úgynevezett Harmadik Birodalom keserű-édes viszonya formálta nagyrészt a 2. Világháború európai színterét, különösen azt követően, hogy a háború és a káosz véget ért 1945-ben, amikor az oroszok megszerezték Berlint és Hitler öngyilkosságot követett el.
Adolf Hitler kétségtelenül a legambiciózusabb diktátor volt Napóleon óta és határozottan könyörtelen.
Az oroszok gondosan figyelték az osztrák szónokot, aki a német nép önjelölt Führerének státuszába emelkedett, és soha nem voltak teljesen óvatlanok a kiszámíthatatlan Adolf viselkedését illetően.
A történészek egyetértenek abban, hogy ha Hitler nem lett volna olyan mohó és nem indította volna el az Oroszország elleni támadást, akkor a dolgok egészen máshogy alakultak volna, legalábbis a 2. Világháború európai színpadán.
Alábecsülve az orosz ellenállóképességet és a német hadsereg katonai erejét túlbecsülve Hitler úgy döntött, hogy megragadja a bika szarvát és szembenéz a komor következményekkel.
Néhány kezdeti siker után, amelyek elég rövid életűek voltak, az oroszok visszavágtak és nem haboztak milliók életét adni, hogy megvédjék a területüket a náciktól.
Európa többi részének ez olyan dolog volt, amit reméltek, de nem is akarták, hogy megtörténjen, mivel ezt inkább a két gonosz közötti küzdelemnek tartották, legalábbis az európai vezetők.
Amikor a németek kénytelenek voltak visszavonulni azokból a régiókból, amelyeket kezdetben az oroszoktól elfoglaltak meglepő szárazföldi és légi támadásokkal, a nácik arra használták az idejüket, hogy meggyőződjenek arról, hogy az általuk hátrahagyott infrastruktúra teljes mértékben megsemmisült.
A hidakat szilánkokra robbantották, a vasúti síneket pedig egy kifejezetten erre a célra tervezett Schwellenpflug nevű ekével tették teljesen tönkre.
http
Ezt a nagy ördögi gépet a német csapatok használták fel a vasútvonalak felszámolására a megszállt régiókból történő szervezett visszavonulásuk során. A Schwellenpflug egyfajta kisebb vasúti kocsi volt, melynek hátuljára egy nagy, mozgatható ekét szereltek.
A Krupp gyárban készült 1942-ben. Mindössze hat-nyolc percre volt szükség ahhoz, hogy a Schwellenpflugot a helyére tegyék, és tíz emberből álló csapat működtette.
A gép rendkívül hatékony volt és teljesen elpusztította a vasúti pályákat. A talpfák 100, a rögzítések 30 százalékát végérvényesen tönkretette, és átlagban a vasúti vonalak 93 százalékát megsemmisítette.