Teherán arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok hadseregét az Iszlám Állammal egyenlőnek fogják tekinteni, ha igaz az a jelentés, hogy Washington az Iráni Hadsereg elit szárnyát a terrorista szervezetek közé akarja sorolni.
A Financial Times arról számolt be, hogy az Iszlám Forradalmi Gárdát terrorista csoportnak minősíthetik a Teherán elleni egyéb intézkedések mellett, hivatkozott a lap egy az "ügyben tájékozott" forrásra hivatkozva. (1)
Donald Trump amerikai elnök azzal is megvádolta Iránt, hogy támogatja a terrorizmust, és megfogadta: "Véget fog vetni Irán folytatódó agressziójának és nukleáris ambícióinak".
Mohammad Ali Jafari, a Forradalmi Gárda vezetője elmondta, hogy ha az Egyesült Államok "ostobaságáról" szóló jelentések igazak, akkor az amerikai csapatokat, különösen a Közel-Keleten az ISIS terroristákkal egyenlőként fogják kezelni.
http
"Ha a hírek igazak az amerikai kormány ostobaságát illetően, miszerint a Forradalmi Gárdát terrorista csoportnak akarják nyilvánítani, akkor a Forradalmi Gárda az amerikai hadseregre úgy fog tekinteni, mint az Iszlám Államra a világ minden részén, különösen a Közel-Keleten," - mondta Jafari vasárnap, a Forradalmi Gárda nyilatkozata szerint. (2)
Jafari azt is elmondta, hogy Washington "rossz úton" jár, amikor megpróbál nyomást gyakorolni Iránra a regionális kérdésekről folytatott tárgyalásokon, és kijelentette, hogy az új szankciók csak "kizárhatják az esélyét" a tárgyalásoknak.
"Amint azt korábban bejelentettük, ha Amerika újabb szankcionálási törvényt fogad el, akkor az országnak át kell helyeznie regionális bázisát a iráni rakéták 2000 km-es hatótávolságán kívülre," - figyelmeztetett a Forradalmi Gárda vezetője.
Mohammad Ali Jafari
Csütörtökön Trump azzal vádolta Teheránt, hogy megsértette a mérföldkőnek számító nukleáris megállapodás "szellemét", a közös átfogó cselekvési tervet, amely Irán nukleáris programját tizenöt évre korlátozta a meglévő szankciók enyhítése érdekében. Az Iszlám Köztársaságot az "olyan kihívások listáján szerepelteti, amelyekre régóta vigyázunk", amely Észak-Koreát, Afganisztánt és az Iszlám Államot foglalja magában.
Trumpnak október 15-ig kell újra minősítenie a megállapodást. Ha úgy dönt, hogy nem teszi, akkor a Kongresszus elé fog kerülni, ahol dönteni kell arról, hogy újabb szankciókat vezetnek-e be Teherán ellen, amivel gyakorlatilag megszüntetik a megállapodást. Trump a megállapodást a "legrosszabb elért egyezségnek" nevezte és ígéretet tett arra, hogy "megszünteti" azt.
Irán többször is figyelmeztetett a megállapodás megsértése és figyelmen kívül hagyása miatt, mivel elsősorban Washington saját érdekeire lenne káros, és veszélyeztetné az egész régió biztonságát.
Az EU is aggodalmát fejezte ki a nukleáris megállapodás megszüntetése miatt, amely "valamennyi fél érdekeit szolgálja," az EU külpolitikai vezetője, Federica Mogherini szerint. Azt is hangsúlyozta, hogy a hosszú tárgyalások után született megállapodás megkötése a nemzetközi közösségre tartozik, nem csupán az Egyesült Államokra. (3)
(1) - https://www.ft.com/content/17467530-aaaa-11e7-ab55-27219df83c97?mhq5j=e7
(2) - https://tinyurl.com/y8x29gpj
(3) - https://www.rt.com/news/406037-iran-may-equate-us-isis/