Moammer Kadhafi fiát, Szajf al-Iszlámot, aki az egyik legjelentősebb politikus volt az arab tavasz előtt 2011-ben, amely elsodorta az országot, szabadon engedte az Abu Bakr Al Siddiq zászlóalj milíciája egy júniusi amnesztia keretében, miután több mint öt évet töltött fogságban. Ügyvédje, Khaled al-Zaidi egy exkluzív interjút adott a legújabb fejleményekkel kapcsolatban.
Szajf al-Iszlám "jelenleg a líbiaiak egyetlen reménysége,"és vissza fog térni a politikába, mondta az egykori líbiai vezető Moammer Kadhafi második fiának ügyvédje. Kadhafit az arab tavasz során elűzték a hatalomból és meggyilkolták.
Khaled al-Zaidi szerint "a jelenlegi helyzet Líbiában, a párbeszéd hiánya és a tényállás félreértése miatt elengedhetetlen, hogy Szajf al-Iszlám Kadhafi visszatérjen a politikába, hogy megpróbálja elérni a politikai rendezést" az országban.
"Sokszor beszámoltak arról, hogy Szajf al-Iszlám elhagyta Líbiát, de ez nem igaz. Kommunikál a líbiai vezetőkkel, a törzsek képviselőivel, hogy politikai megoldást találjanak és megnyugtassák a szemben álló feleket."
Az ügyvéd azt is kifejtette, hogy Líbia egykori vezetője legkiemelkedőbb fiának munkája jelentősen különbözik a Tunéziában zajló eseményektől, ahol jelenleg az ENSZ által támogatott tárgyalások zajlanak a rivális líbiai pártok vezetői között annak érdekében, hogy támogassák az úgynevezett egységes kormány létrejöttét, amelynek eddig nem sikerült kiterjesztenie hatalmát a háború sújtotta állam egészére.
Szajf al-Iszlám Kadhafi
"A tárgyaló felek nem az ország stabilizálására törekednek, hanem egymással foglalkoznak, és a saját érdekeiket védik, amelyek messze állnak a hétköznapi líbiai emberek érdekeitől," - mondta Al Zaidi hozzátéve, hogy "azoknak a külföldi államoknak az érdekei valósultak meg eddig a tárgyalásokon, amelyek az elhúzódó líbiai válságból húznak hasznot."
"A líbiaiak nem várnak semmit ezektől a tárgyalásoktól, mert hét éven keresztül nem hoztak eredményt, csak szenvedést, háborút, pusztítást és éhínséget okoztak."
Al Zaidi azt is állította, hogy Szajf Kadhafit nem támogatják politikai hatalmak, csupán a hétkönapi líbiaiak. "Minden líbiai állig fel van fegyverezve, minden törzs komoly arzenállal rendelkezik ... Szajf al-Iszlám a hétköznapi líbiaiak akaratára fog támaszkodni, hogy részt vegyen a terrorizmus elleni küzdelemben és stabilizálja az ország helyzetét."
"A törzsek többsége várja Szajf al-Iszlám tetteit. Most ő az egyetlen remény az ország lakói számára."
Moammer Kadhafi második fia jelenlegi tartózkodási helyét illetően az ügyvéd elmondta, hogy nem tölti az idejét egyetlen helyen, "utazik az egész országban, találkozik az emberekkel, a törzsekkel és a helyi vezetőkkel". Cáfolta azt a kijelentést, hogy Szajf al-Iszlám Egyiptomba vagy más országba menekült volna: "Soha nem hagyta el és soha nem is fogja elhagyni Líbiát," - jelentette ki az ügyvéd.
http
A Kadhafi család sorsa
A régóta hatalmon lévő líbiai vezetőt Moammer Kadhafit 2011-ben meggyilkolták az országban bekövetkezett polgári zavargások nyomán, amely az arab tavasz tiltakozásainak lett az eredménye, amit viszont számos nyugati állam koalíciója támogatott. Ezt követően családtagjainak egy része elmenekült az országból, megölték őket, vagy bíróság elé álltak.
Hat évvel ezelőtt a líbiai kormány összeomlása közepette a Hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Szajf al-Iszlám ellen, és azt akarta, hogy bíróság elé álljon a 2011-es felkelés során elkövetett "emberiség elleni bűncselekményekért".
2011 novemberében Kadhafit az Abu Bakr al-Siddiq milícia fogta el Zintanban, Líbiában. A fogva tartása során hosszabb ideig magánzárkában volt és ismételt kihallgatásoknak vetették alá jogi segítség nélkül. A megpróbáltatásait az a tény is súlyosbította, hogy röviddel elfogása előtt a konvoját egy NATO támadás érte, melynek során megsérült a jobb keze, aminek következtében le kellett amputálni az ujjait.
2013 novemberében az ENSZ Önkényes Fogvatartást vizsgáló munkacsoportja hivatalosan arra a következtetésre jutott, hogy Kadhafi fogvatartása "önkényes". 2017 júniusában, több mint öt és fél év fogságot követően végül szabadon engedték egy amnesztia törvény eredményeképpen.
Moammer Kadhafi
A lázadás előtt Szajf al-Iszlámra, aki a londoni Közgazdaságtudományi Egyetemen végzett, sokadikként tekintettek apja potenciális utódainak sorában. Annak ellenére, hogy nem volt hivatalos kormányzati pozícióban, "de facto" miniszterelnöknek nevezték, aki a közkapcsolatokért és a diplomáciáért volt felelős.
Mutasszim Kadhafi Nemzetbiztonsági Tanácsadót, a vezető negyedik fiát ugyanazon a napon, mint az apját, lázadók ölték meg.
Al-Szaadi Kadhafi, az egykori vezető harmadik fia Nigerben került kiadatásra 2014-ben, ahol menedéket keresett, és Tripoliban várja a tárgyalást.
Muhammad Kadhafi, a Líbiai Olimpiai Bizottság egykori vezetője és a líbiai mobiltelefon- és műholdas kommunikációs hálózatokat irányító vállalat elnöke állítólag 2011-ben Algériába menekült az anyjával és nővérével, majd később Ománba költözött. Csakúgy, mint Hanibal Kadhafi, aki Líbia tengeri iparát és tengeri kikötőit irányította. (1)
(1) - https://sputniknews.com/middleeast/201710181058340834-libya-gaddafi-son-politics/