A világ egyik legfontosabb energia importőre Kína már az idei évben azt tervezi, hogy jüan-alapú olajszerződést köt. Az elemzők a Peking részéről szeptemberben bejelentett tervet óriási lépésnek nevezik a dollár globális dominanciájával szemben.
Az úgynevezett olaj-jüan egy "ébresztő felhívás" azoknak a befektetőknek, akik eddig nem figyeltek a kínai tervekre, idézte Adam Levinsont, a Graticule Asset Management Asia vezetőjét a Bloomberg hírügynökség. (1)
Az idei évben a kínai kormány már bejelentette azon terveit, hogy határidős nyersolaj szerződést köt, amelyet jüanban számolnak el és ami aranyra lesz átváltható. A szerződés lehetővé teszi az ország kereskedelmi partnereinek, hogy arannyal fizessenek, vagy átváltsák a jüant aranyra anélkül, hogy pénzt kellene tartaniuk kínai eszközökben vagy amerikai dollárban.
Az új referenciaérték lehetővé teszi az exportőrök, például Oroszország, Irán vagy Venezuela számára, hogy megkerüljék az amerikai szankciókat a jüanban történő kereskedelemmel.
Az elemző szerint az új szerződés képes lenne fedezeti eszközként szolgálni a kínai vállalatok számára, valamint támogatni fogja a kormány szélesebb körű terveit, hogy kiterjesszék a nemzeti valuta felhasználását a kereskedelemben.
Levinson szerint a kínai vállalatok horgony befektetővé válhatnak Szaúd-Arábiában a nemzeti olaj óriás, a szaúdi Aramco első nyilvános ajánlattételében.
Ugyanakkor egyes elemzők szkeptikusak Kína nagyratörő terveivel kapcsolatban, hogy létrehozzák saját referenciaértéküket.
"Ez nem változtatja meg a játékot - legalábbis még nem. De ez egy újabb jele a jégkorszak kezdetének, és hangsúlyozom a jégkorszak kifejezést, vagyis a dollár hanyatlásának," - mondta Gal Luft, az Institute for the Analysis of Global Security (a globális biztonság elemzésére szakosodott intézet) társigazgatója.
Az amerikai dollár hegemóniájának vége Vlagyimir Putyin orosz elnök állandó üzenete.
"Oroszország osztja a BRICS-országok aggályait a globális pénzügyi és gazdasági struktúra tisztességtelenségével szemben, amely nem veszi kellőképpen figyelembe a feltörekvő gazdaságok növekvő súlyát. Készek vagyunk együttműködni partnereinkkel a nemzetközi pénzügyi szabályozási reformok előmozdítása és a korlátozott számú tartalék devizanem túlzott uralmának leküzdése érdekében," - mondta Putyin két hónappal ezelőtt a Hsziamen-i BRICS csúcson.
(1) - https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-24/graticule-s-levinson-sees-wake-up
(2) - https://www.rt.com/business/407704-china-oil-plans-yuan-contract/