Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A trónörökös szerint Szaúd-Arábia "visszatér a mérsékelt, nyitott iszlámhoz"

$
0
0

A szaúdi trónörökös Mohammed bin Salman ígéretet tett arra, hogy visszaállítja a "mérsékelt" iszlámot, amely nyitott minden vallásra a világon. Szaúd-Arábia jelenleg ultrakonzervatív szabályairól ismert.

"Visszatérünk ahhoz, ami korábban voltunk - egy mérsékelt iszlám országhoz, amely minden vallásra és a világra is nyitott," - mondta egy gazdasági fórumon Rijádban. "Nem fogjuk az életünket a következő harminc évben pusztító ötletekkel tölteni. Már ma elpusztítjuk őket," - tette hozzá. "Hamarosan véget vetünk a szélsőségességnek."


Rijád arról ismert, hogy ragaszkodik az iszlám ultrakonzervatív normáinak betartásához, és a nők és férfiak elkülönítéséhez. Régóta az egyetlen állam a világon, ahol a nők hivatalosan nem vezethetnek autót.

Az idei év elején a trónörökös azzal vádolta Teheránt, hogy "szélsőséges ideológiát" támogat és ambíciókat dédelget az "iszlám világ irányítására." Arra a kérdésre, vajon van-e lehetőség az Iránnal való párbeszédre, a 31 éves herceg így válaszolt: "Hogyan tudok megegyezni valakivel, vagy egy olyan rendszerrel, amely egy szélsőséges ideológiára épül?"

Azt mondta, hogy az "iráni rezsim elsődleges célja, hogy elérje a muzulmánok fókuszpontját (Mekka), és nem várjuk meg, amíg a küzdelemre Szaúd-Arábián belül kerül sor, és azon fogunk dolgozni, hogy a csata az ő oldalukon folyjon, ne Szaúd-Arábiában."

A szaúdi kormány a szunnita iszlám szigorú, konzervatív változatát hajtja végre. A Szaúd-Arábiai Királyságban egy szunnita monarchia uralkodik, amely Szaúd-ház néven ismert, míg az Iráni Iszlám Köztársaság túlnyomórészt síita. A szunniták és a síiták közötti megosztottság egy hosszú ideje tartó vallási konfliktuson alapul, amelyet a Mohamed próféta utóda fölötti vita váltott ki. Míg a síita muzulmánok úgy vélték, hogy a próféta unokatestvérének kellett volna betölteni ezt a szerepet, a szunniták Mohamed közeli barátját és tanácsadóját, Abu Bakrot támogatták, mint az iszlám nemzet első kalifáját.

A diplomáciai kapcsolatok a két ország között 2016-ban megszakadtak, miután iráni tüntetők támadták meg a szaúdi nagykövetséget Teheránban azt követően, hogy Rijádban kivégezték Sheikh Nimr al-Nimr síita imámot. Szaúd-Arábia külügyminisztere azzal válaszolt, hogy Iránt terrorista sejtek felállításával vádolta meg a királyságban.

Irán ezután figyelmeztetést adott ki, hogy az "isteni bosszú" fog lesújtani Szaúd-Arábiába, büntetésként Nimr kivégzéséért, illetve azért, mert Rijád bombázza Jement és támogatja a bahreini kormányt.

Ez év februárjában Hasszán Rohani iráni elnök, mialatt a szaúdi szövetséges Kuvaitban tett látogatást elmondta, hogy Teherán szeretné helyreállítani és javítani kapcsolatait az Öböl-arab szomszédaival. (1)


(1) - https://www.rt.com/news/407627-saudi-arabia-return-moderate-islam/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443