Amikor a kínai Csianghszi tartományban az egyik város lakója házának alapozásán kezdett dolgozni, még nem gondolta, hogy valami rendkívüli dologra fog bukkanni. Megdöbbentő mennyiségű ősi pénzérme került elő a kelet-kínai Jingdezhen városban, melynek összsúlya 5,6 tonna! A Szung-dinasztia korából származó lelet a régészeket is meglepte, akik most megpróbálják kideríteni, hogy ki rejthette oda.
A kínai beszámolók szerint a ház tulajdonosa az épület átépítésén kezdett dolgozni, amikor rálelt a hihetetlen mennyiségű érmére. Amikor a szomszédai meglátták, hogy mire készül, ők is csatlakoztak az ásatásokhoz. A régészek is hamar megjelentek, akik értesültek a nem mindennapi felfedezésről, és október 22-én be is fejezték a feltárást. (1)
Az érmék össztömege eléri az 5,6 tonnát, és a lelet a becslések szerint mintegy 300.000 darabból áll.
Jingdezhent a 3. század óta a "Porcelán fővárosának" hívják, kiemelve a helyszín gazdasági jelentőségét.
A környékbeli népmesék szerint az érmék egy körülbelül 1000 évvel ezelőtt élő földesúrhoz köthetők. Kínai beszámolók szerint azonban a régészek nem értenek egyet ezzel a pénzérmék viszonylag kis értéke miatt.
Feng Ruqin, a Fuliang Múzeum kurátora elmondta, hogy a régészek két lehetséges forgatókönyvet vizsgálnak arra vonatkozóan, hogy miért rejthették el az érméket ezen a helyen: egy helyi üzleti csoport vagy társadalmi szervezet rejtette el az érméket későbbi felhasználás céljából, vagy egy kis bank tárolta azokat, amely érméket forgalmazott "hordozható értékekért, például aranyért, ezüstért vagy papírpénzért" cserébe.
Az érmék első elemzése arra utal, hogy valamikor a Szung-dinasztia (960-1279) idején készítették őket. A környéken az emberek egy bizonytalan korban éltek, amikor az érméket elrejtették. Abban az időben a háború és a vándorlás gyakori volt, és úgy tűnik, hogy az érméket gyorsan eltemették, hogy megóvják ezektől a problémáktól.
Feng szerint az érmék tisztítása, mérése és kategorizálása körülbelül két-három évig tart. Az érmék eredetéről és természetéről további részleteket fognak nyilvánosságra hozni.
A Szung-dinasztia idején jelentek meg az első bankjegyek Kínában. Ez 600 és 1455 között történt. A Ming-dinasztia korában a bankjegyeket kézzel készítették eperfa kéreg papírból, és egy faragott fablokk segítségével nyomtatták őket, ami egy olyan technológia volt, amely fontos szerepet játszott a kínai történelemben.
(1) - http://www.chinadaily.com.cn/culture/2017-10/26/content_33725649.htm