A vulkánok nagyobb fenyegetést jelentenek az emberiségre, mint az elsőre gondoltuk, mivel az Egyesült Királyság földtudományi tudósai szerint a szuper-kitörések történelmileg gyakoribbak, mint amire a korábbi adatokból következtetni lehetett.
Az elmúlt 100 ezer év vulkáni tevékenységeit elemezve a Bristol Egyetem kutatói felülvizsgálták a szuper-kitörések idővonalát, amelyek során mintegy 1000 gigatonna tömegű anyag tört a felszínre.
A Wyoming-i Yellowstone kaldera egy ilyen szupervulkánnak minősül, amely képes folyamatos piroklasztikus kitöréseket produkálni, amely megváltoztathatja a Föld éghajlatát és az életfeltételeket.
A Bristol Egyetem tudósai által készített új tanulmány, melyet az Earth and Planetary Science Letter című tudományos folyóiratban tettek közzé azt sugallja, hogy a nagy, katasztrofális kitörések valószínűleg minden 17 ezer évben megtörténnek. (1)
Ez egy jelentős felülvizsgálata egy 2004-es becslésnek, mondta Jonathan Rougier, a Bristol Egyetem statisztikai tudományok professzora.
"A 2004-ben elvégzett korábbi becslés szerint 45-714 ezer évenként történtek szuper-kitörések, amely jóval hosszabb időszakot jelent, mint a jelenlegi civilizációnk kora. De a közelmúltban megjelent tanulmányunkban ezt a tartományt 5,2-48 ezer évre becsüljük, és a legvalószínűbbnek a 17 000 évet tartjuk," - mondta Rougier.
A két legutóbbi szuper-kitörésre 30 ezer és 20 ezer évvel ezelőtt került sor.
"Összességében véve szerencsésnek érezhetjük magunkat, hogy azóta nem tapasztalhattunk szuper-kitörést. De fontos megérteni, hogy az elmúlt 20 ezer évben a szuper-kitörések hiánya nem jelenti azt, hogy már nem esedékes. A természet nem ennyire rendszeres."
Majd hozzátette: "Azt mondhatjuk, hogy a vulkánok sokkal inkább fenyegetik civilizációnkat, mint azt korábban gondoltuk."
2014-ben az Amerikai Födtani Intézet arra figyelmeztetett, hogy ha a Yellowstone Nemzeti Park masszív vulkánja működésbe lép, az 500 kilométernél közelebb fekvő városokat akár egy méter vastag hamu is beboríthatja.
Bár a szupervulkán az elmúlt körülbelül 640 ezer évben nem tört ki, az 1000 köbkilométernyi piroklasztikus anyag, amely egy ilyen esemény során felszabadulna, komoly következményekkel járna a környezetre nézve. (2)
(1) - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0012821X17306519
(2) - https://www.rt.com/news/411378-super-volcanic-eruption-timeline/