Németország külügyminisztere szerint a világrend megváltozik, és az Egyesült Államok, mint domináns világvezető szerepe lassan elhalványul a Trump adminisztráció alatt. Azt mondta, hogy Berlinnek aktívabban kell védenie az érdekeit még akkor is, ha ez Washingtonban rossz fogadtatásra talál.
Egy keddi berlini külpolitikai fórumon szólva Sigmar Gabriel elmondta: "az Egyesült Államok globális dominanciája lassan történelemmé válik". Megjegyezte, hogy "az Egyesült Államok Donald Trump alatt történő kivonulása a nyugati multilateralizmus megbízható védelmezői szerepéből felgyorsítja a világrend változását, amely azonnali hatást gyakorol a német és az európai érdekekre."
"Németország már egyszerűen nem reagál az amerikai politikára, de helyette saját álláspontot kell kialakítania ... még akkor is, ha Trump elhagyja a Fehér Házat, az Egyesült Államokkal való kapcsolat soha nem lesz ugyanaz,"- mondta Gabriel.
Gabriel azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy "nem úgy látja a világot, mint egy globális közösséget, hanem harci arénaként tekint rá, ahol mindenkinek meg kell keresnie a saját előnyét," - jelentette a Deutsche Welle. (1) Megjegyezte azonban, hogy Európának a sarkára kell állnia és szigorúbban meg kell határoznia érdekeit annak érdekében, hogy jelentős globális szereplő legyen.
"Amint az USA visszavonult a nemzetközi színpadról, senki sem fordul az Európai Unió felé," - mondta Gabriel. Azt állította, hogy a blokk már nem egy meghatározott értékcsomagot képvisel, és azzal vádolta tagjait, hogy az EU-t úgy kezelik "mintha lenne egy másik a zsebükben".
"Le kell szögeznünk a saját pozícióinkat, és szükség esetén meg kell húznunk a vörös vonalakat," ami "a saját érdekeinken alapul," - mondta a Süddeutsche Zeitung szerint. (2)
Gabriel elmondta, hogy bár az USA továbbra is Európa legközelebbi szövetségese, a Washingtonnal meglévő különbségeket szigorúan kell kezelni és komolyan kell velük foglalkozni, jelentette az AP. A washingtoni ellentmondásos lépésekre hivatkozott, beleértve az Oroszországot sújtó szankciókat, amelyek fenyegetik az európai energia vállalatokat, és a fokozott háborús kockázatra, ha az iráni nukleáris megállapodás - amit Trump a "legrosszabb egyezségnek," nevezett, "amelyet valaha is elértek" - összeomlik. Megemlítette továbbá a közel-keleti konfliktus lehetőségét, ha Trump elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosaként.
"Ma ez a világ sokkal kellemetlenebbé vált, és régóta rájöttünk, hogy még a nagy gazdasági fellendülés mellett sem kényelmes hely a nemzetközi politika oldalvonalán állni számunkra, sem nekünk németeknek, sem az európai polgárok számára," - mondta Gabriel.
A külügyminiszter azt is elmondta, hogy Németországot és Franciaországot látja Európa két hajtóerejének. Hozzátette, hogy szeretné látni a franciákat "kicsit jobban németté válni" a pénzügyekben, és Németországot "inkább franciának a biztonsági kérdésekben".
Gabriel keddi észrevételeit azután tette, hogy Angela Merkel német kancellár hasonlóan nyilatkozott az idén. "Nekünk európaiaknak kell a sorsunkat a saját kezünkbe vennünk, természetesen barátságban az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával, jószomszédi kapcsolatokkal, ahol csak lehetséges, Oroszországgal és más országokkal is -, de tudnunk kell, hogy európaiként nekünk kell harcolnunk a jövőnkért és a sorsunkért,"- mondta a májusban tartott G7 csúcstalálkozó után. (3)(4)
(1) - http://www.dw.com/en/sigmar-gabriel-to-survive-the-eu-must-become-more-assertive
(2) - http://www.sueddeutsche.de/politik/sigmar-gabriel-nicht-auf-entscheidungen-in-washington
(3) - https://www.rt.com/news/390012-merkel-allies-europe-g7/
(4) - https://www.rt.com/news/411981-germany-gabriel-relationship-washington/