A Cambridge-i Egyetem kutatói azt találták, hogy a csecsemők és a felnőttek agyhullámai szemkontaktuson keresztül szinkronba kerülnek.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban publikált tanulmány alapjául szolgáló kutatás során összesen 36 csecsemőt vizsgáltak két kísérlet részeként, ahol az agyhullámaikat egy felnőttével hasonlították össze. (1)
A legmeglepőbb megállapítás az volt, hogy több agyi aktivitást rögzítettek a csecsemők agyában, amikor a felnőtt szemébe néztek, miközben szemkontaktust teremtett velük, mint amikor nem közvetlenül néztek a szemükbe.
A kutatók a megállapítást a helyzet újdonságának tekintik, mivel egy csecsemő általában arra számíthat, hogy ha valaki szembenéz vele, akkor nem néz rá.
"Amikor a felnőtt és a csecsemő egymásra néznek, jelzik a lehetőségét és a szándékát annak, hogy kommunikáljanak egymással. Azt találtuk, hogy a felnőtt és a csecsemő agy is reagál a szemkontaktus okozta jelre azzal, hogy jobban szinkronba kerülnek a partnerükkel,"- mondta Dr. Victoria Leong, a tanulmány szerzője a Cambridge-i Egyetemen. (2)
Dr. Victoria Leong
Az első kísérletben egy csecsemőnek három videót mutattak meg: az egyiken egy felnőtt énekelt, miközben előre nézett, és szemkontaktust teremtett a babával; egy másik egy olyan felnőtt volt, aki nem közvetlenül a baba felé nézett, de még mindig szemkontaktusban volt vele; a harmadik videó egy olyan felnőttet mutatott, aki nem nézett a csecsemő felé, és nem hozott létre szemkontaktust.
A vizsgálat második részében egy felnőtt ült egy kisbabával szemben. Mindkettejük agyhullámait mérték, miközben a felnőtt közvetlenül a csecsemőre nézett, illetve mialatt a felnőtt ült, de a tekintetük elkerülte egymást. Amikor a felnőtt és a csecsemő egymással szemben ült és szemkontaktusban voltak, az alfa és théta agyhullámaik elkezdtek szinkronba kerülni.
Leong a kutatócsoport által mért eredmények jótékony hatásait elemezve a következő megállapítást tette:
"Ez a mechanizmus felkészítheti a szülőket és a csecsemőket arra, hogy kommunikáljanak azáltal, hogy szinkronizálják, mikor beszéljenek és mikor hallgassanak, ami még hatékonyabbá teheti a tanulást."
A csecsemők nagyobb erőfeszítéseket tettek, hogy kommunikáljanak, amikor szemkontaktusba kerültek, ez idő alatt pedig megnövekedett a hangok kiejtése, a Cambridge-i Egyetem vizsgálatai szerint.
Dr. Sam Wass, a tanulmány egyik szerzője tréfásan egy sokkal nagyobb felfedezésre utalt.
"Nem tudjuk, hogy mi ez, mégis az agyi tevékenység szinkronba kerülését okozza. Természetesen nem azt állítjuk, hogy felfedeztük a telepátiát!"
Wass azt mondta, hogy a szemkontaktus önmagában nem magyarázza meg a szinkronizált agyi aktivitás megjelenését, és nem is indokolja a megnövekedett vokalizációt (hang kiejtést).
(1) - http://www.pnas.org/content/early/2017/11/27/1702493114.full#sec-1
(2) - https://www.cam.ac.uk/research/news/eye-contact-with-your-baby-helps-synchronise