Egy léghajószerű robot segítségével be lehetne jutni a gízai nagy piramisba, hogy feltárjanak egy 30 méter hosszú rejtett aknát, amelyet a tudósok a múlt hónapban fedeztek fel. A hosszú üreget a Scan Pyramids projekt tudósai kozmikus sugár képalkotó eljárás segítségével találták meg.
A 19. század óta ez volt az első nagy felfedezés, és a csapat most a projekt következő fázisára koncentrál. Egy felfedező robotot küldenének be azzal a szándékkal, hogy végül feltárják, hogyan épült a hihetetlen szerkezet.
Az Inria kutatóintézet és a Francia Nemzeti Kutatási Tudományos Központ (CNRS) jelenleg a Scan Pyramids szakembereivel dolgozik együtt egy olyan léghajószerű kutatórobot kifejlesztésén, amelyet képesek egy 3,8 cm átmérőjű lyukon keresztül bejuttatni, mielőtt kibontaná önmagát és felfújódna. Miután felfújódott, a léghajó 80 cm átmérőt vesz fel, melynek tömege körülbelül 60 gramm.
http
"A fő kihívás egy teljes kutató robot beillesztése egy olyan lyukba, amely a lehető legkisebb," - mondta Dr. Jean-Baptiste Mouret, az Inria egyik vezető kutatója.
"Fontos, hogy a lehető legkisebb lyukat használjuk, mert minél kevesebb nyomot akarunk hagyni, amennyire csak lehetséges. Ezt nevezzük 'minimálisan invazív robotikának'."
A léghajó modellt jobb választásnak tekintették, mint a hagyományos több légcsavaros drónokat, mivel sokoldalúbb és kevésbé veszélyezteti az emlékművet.
"A léghajó biztonságosabb a műemlékek esetében: ütközés nélkül érhet az akadályokhoz és anélkül, hogy az emlékmű károsodását okozná. Ezenkívül alapvetően stabil, ami nagyon fontos a fényképezés során minimális fényviszonyok mellett, és energiatakarékosabb, mint a drónok," - szól az Inria és a CNRS közös nyilatkozata. (1)
A kamerával felszerelt légi robotot távvezérléssel látnák el, hogy a régészek távolról irányíthassák. Azonban képes lesz önállóan is mozogni, ha valamilyen oknál fogva a kommunikáció elvész.
Nincs konkrét terv a robot beküldésére vagy bármi hasonló vizsgálatra, de Mouret szerint mégis "itt az ideje, hogy kitaláljuk, kifejlesszük és kipróbáljuk az örökségünket képező épületek felfedezéséhez szükséges technológiákat".
"A kihívások, melyek a piramisok esetében felmerülnek, nagyobb fejlődést jelentenek a tudomány és a technológia számára, mint valaha korábban. Az új, feltörekvő robotika a régészet szolgálatába áll," - mondta Bertrand Duplat, a robot-projekt fejlesztője. (2)
http
(1) - https://members.loria.fr/JBMouret/pdf/press_release_exmia_eng.pdf
(2) - https://www.digitaltrends.com/cool-tech/pyramid-blimp-robot/