Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az MIT mérnökei élő, világító növényeket hoztak létre

$
0
0

A fénylő növények első hallásra valami tudományos fantasztikus dolognak tűnhetnek, de egy csapat MIT kutatónak sikerült olyan vízitormát növeszteni, amely csaknem négy órán át halvány fényt bocsát ki.

Seon-Yeong Kwak posztdoktori kutató vezette a mérnökökből és tudósokból álló csoportot, hogy ugyanazt az enzimet juttassák be a növényekbe, ami a szentjánosbogarak fényét okozza. Az MIT vegyészmérnök professzora, Michael Strano elmondta: "Az elképzelés az, hogy egy olyan növényt hozzunk létre, ami asztali lámpaként működhet, amelynek nincs szüksége áramra. A fényt végül magának a növénynek az energia-anyagcseréje táplálja."

A növényi lámpák, vagy akár a utcai világító fák fényei a jövőben világosabbá tehetik világunkat ezen kutatásoknak köszönhetően. A kutatók a növényeket luciferázzal itatták át, ugyanazzal az enzimmel, amitől a szentjánosbogarak fénylenek.


A luciferáz a luciferin molekulára hat, hogy az fényt bocsásson ki. A csapat ezeket az összetevőket nanorészecske hordozókba helyezte el, hogy azokat a növények megfelelő részeibe eljuttassák. A tudósok azt is bemutatták, hogy luciferáz-inhibitor hordozó nanorészecskék hozzáadásával a fényt ki is kapcsolhatják, ezért úgy vélik, hogy végül sikerül olyan növényeket létrehozni, amelyek napfényes körülmények között reagálnak, és abbahagyják a fényt kibocsátását, vagyis nappal nem világítanak, csak sötétben.

A fénykibocsátó növények létrehozására irányuló korábbi kísérletek során genetikailag próbálták úgy megtervezni a növényeket, hogy a luciferáz gént önmaguktól fejezzék ki, az MIT szerint. De ez egy olyan folyamat, amely sok munkát igényel és nagyon gyenge fényt ad, és gyakran csak egy növénytípusra korlátozódik.

Az MIT által kifejlesztett folyamat mindenféle növény esetében működőképes. A tudósoknak eddig sikerült ezt demonstrálni vízitormával, kelkáposztával, rukkolával és spenóttal. Remélik, hogy a jövőben képesek lesznek permetezéssel vagy festéssel felvinni a nanorészecskéket a levelekre, így a fák vagy a nagyobb növények fényforrásként is szolgálhatnak. (1)


(1) - http://news.mit.edu/2017/engineers-create-nanobionic-plants-that-glow-1213


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>