Pakisztán kormánya a Kínával folytatott kereskedelemben a kínai jüan használatának bevezetését fontolgatja, Ahsan Iqbal belügyminiszter szerint, akit a pakisztáni angol nyelvű Dawn napilap idézett.
"Az amerikai dollár helyett a jüan használatának lehetőségét vizsgáljuk a két ország közötti kereskedelemben,"- mondta a miniszter a médiának a Kínai-Pakisztáni Gazdasági Folyosó (CPEC) hosszú távú tervének hivatalos elindítását követően. (1)
A kétoldalú kereskedelem Pakisztán és Kína között 13,8 milliárd dollárt ér el 2015-ben és 2016-ban, egy évtizeddel azután, hogy a két ország szabadkereskedelmi megállapodást írt alá. Pakisztán továbbra is a rúpiát használja belföldön, Iqbal szerint.
A hosszú távú terv magában foglalja a két ország közötti energia, az információs hálózati infrastruktúra, a közúti és vasúti összeköttetések, a kereskedelem és az ipari parkok, az idegenforgalom, a mezőgazdaság és a szegénység enyhítését szolgáló együttműködést.
A tervet három fázisban hajtják végre, az első 2020-ban fejeződik be, majd 2025-ben és végül 2030-ban.
A terv szerint az országok többszintű együttműködést kívánnak kialakítani és erősíteni kívánják a szakpolitikai koordinációt, valamint a határon átnyúló hitelezési rendszer és pénzügyi szolgáltatások létrehozását és javítását. Karacsi és Peking emellett deviza átváltási megállapodások megkötését és kétoldalú fizetési és elszámolási rendszer létrehozását tervezi.
Az idei év elején Kína kötelezettséget vállalt arra, hogy 57 milliárd dollárt fektet be Pakisztánban a CPEC projekt finanszírozására az "Egy öv, egy út" kezdeményezés részeként, amelynek célja a szárazföldi és tengeri kereskedelem "új selyemútjának" kiépítése több mint 60 országban Ázsiában, Európában és Afrikában. (2)
Közben karácsonyi rémálom fojtogatja az olajdollárt, mivel Kína az első határidős nyersolaj szerződéseit fogja megkötni az év vége előtt, melyek már az aranyfedezetű jüanban kerülnek elszámolásra.
Kína sikeresen befejezte a jüan elszámolású határidős olaj szerződések vizsgálatának ötödik fordulóját, és hivatalosan az év végéig megkötik az első szerződést. Az új rendszer célja az, hogy megszüntesse az olajdollár dominanciáját.
A múlt héten a Sanghaji Nemzetközi Energiatőzsde bejelentette, hogy a rendszer teljesítette a jegyzési követelményeket a kínai valutában denominált határidős kereskedelem próbái után.
"A karácsonyi hivatalos indulás megfelelő lenne. A nyugati piac csendes lenne, és lehetővé tenné a sanghaji tőzsde és a kínai befektetők számára a korai alkalmazkodást," - mondta Yuan Quwei kínai kereskedő a Bloombergnek.
A legnagyobb energiafogyasztóként Kína az olajszerződések jüanban történő megkötésében érdekelt. Peking azt tervezi, hogy bemutatja a saját olaj referenciáját, amely a Brent vagy a West Texas Intermediate versenytársa lesz. Szakértők szerint a kínai hatóságoknak először meg kell győzniük a nagy olajtermelőket és a fogyasztókat a jüan használatáról és a sanghaji tőzsdére történő befektetésről. (3)
(1) - https://www.dawn.com/news/1377459
(2) - https://www.rt.com/business/413608-pakistan-chinese-yuan-bilateral-trade/
(3) - https://www.rt.com/business/413502-yuan-crude-futures-christmas/