Archeológusok szinte teljesen érintetlenül fedezték fel az ókori Korinthosz bibliai város lenyűgöző kikötőinek építészeti struktúráit annak ellenére, hogy egy 1400 évvel ezelőtti hatalmas földrengés elpusztította őket.
Korinthosz görög városa, amelyet Julius Caesar római császár épített újjá időszámításunk előtt 44-ben, nagy jelentőséggel bír a keresztények számára. Jézus tanítványa Pál azt mondta, hogy ott járt, és két levelet írt a a Korinthoszban töltött időről, amely az Újszövetségben szerepel.
Korinthosz érintetlen kikötői
Korinthosz kikötőjének új, víz alatti ásatásai során Lechaion kikötőjében pedig olyan fából készült alapokat tártak fel, amelyek annyira jó állapotban maradtak meg, hogy szinte teljesen újnak tűnnek.
Római kori tárgyakat is találtak, köztük horgászbotokat és horgokat, fából készült görgőket és kerámiákat Tunéziából és Törökországból. A szakértők emellett úgy vélik, hogy találtak egy ősi világítótornyot - amit az akkori érméken ábrázoltak - és egy másik emlékművet.
A régióban bekövetkezett hatalmas földrengés óriási üledékrétegeket hordott a tárgyakra, melyek ennek köszönhetően koruk ellenére alig indultak bomlásnak.
http
Bjørn Lovén, az ásatásokért felelős Leichaion Harbour Projekt (LHP) igazgatója elmondta: "Már majdnem két évtizede vadászok a tökéletes régészeti környezetre, ahol az összes szerves anyag, amely általában nem található meg a szárazföldön, megmaradt."
Korinthoszi tisztviselők építették Lechaion és Kenchreai kikötővárosát Görögországban, hogy kihasználhassák a tengertől való néhány kilométeres távolságot.
A két kikötő az ősi várost kötötte össze egy sor mediterrán kereskedelmi hálózattal, és segített abban, hogy Korinthosz a térség egyik legerősebb és leggazdagabb városa legyen.
A régészeti projekt során öt tonna súlyú blokkokat is találtak, amelyeket a kikötőben lévő medencék elkülönítésére használtak. Bjørn azt reméli, hogy a kutatás fényt derít majd arra, hogy mennyit változott Lechaion a különböző időszakokban a történelem során.
Az 1. században Lechaion nagy kiterjedésű, 40 000 négyzetméteres külső kikötővel és 24.500 négyzetméteres belső kikötővel rendelkezett. A medencéket, valamint a kikötőt nagyméretű mólók és rakpartok határolták, amelyek öt tonna súlyú kőtömbökből állnak, beleértve egy 45 m hosszú és 18 méter széles mólót.
Számos monumentális épület díszítette egykor Lechaiont, például egy érméken ábrázolt világítótornyot és egy monumentális szerkezetet egy szigeten, amely a belső medence közepén található. A szigeten lévő emlékmű továbbra is rejtély marad, de a régészek azt gondolják, hogy egy vallási szentély, egy nagy szobor vagy egy vámhivatal alapja lehet.
A szigetet azonban csak rövid ideig használhatták. A szigeten található emlékmű egy időszámításunk szerint 50 és 125 közötti földrengés során elpusztult. A 6. században egy 40 000 négyzetméteres új medencét kellett építeni a bizánci Korinthosz szolgálatára.Az üledék kitöltötte a korábbi medencék területét, és egy hatalmas földrengés több mint egy méterrel felemelte Lechaion környékét.
A kőblokk szerkezetek lenyűgöző mérnöki teljesítménynek számítanak, de a projekt betekintést nyújt a kikötő építésének folyamatába is.
Baiae, a gazdag ősi olasz város
Néhány nappal ezelőtt egy másik olaszországi régész csoportot nyűgözte le a felfedezés, amikor tökéletes állapotban bukkantak rá Baiae történelmi központjára Olaszország partjai mentén.
Baiae egy ősi üdülőhely Olaszország nyugati partján, amely nagyjából 1700 évvel ezelőtt tűnt el a hullámokban. Ahogy teltek az évszázadok, nagy része beleveszett a tengerbe, mivel a vulkáni tevékenység következtében a partvonal 400 méterrel beljebb került a szárazföldön.
Gyönyörű mozaikokat, villákat és templomokat fedeztek fel a víz alatt, melyek jól mutatják ennek az ősi városnak a gazdagságát és jólétét. Évszázadokon át a legfontosabb római városnak számított. A város maradványait először 1940-ben fedezték fel, és azóta egyre több lelet került elő az idők során.
Dokumentumfilm Baiae-ról, az egykor elképesztően gyönyörű városról