A leghosszabb ideje lefagyasztott emberi embrió sikeresen megszületett a múlt hónapban Tennessee-ben. Emma Wren Gibson november 25-én jött világra Dr. Jeffrey Keenan, a Nemzeti Embrió Adományozó Központ orvos igazgatója segítségével. Emma embrióját eredetileg 1992. október 14-én fagyasztották le!
Emma szülei, Tina és Benjamin Gibson Kelet-Tennessee-ből elismerték, hogy igencsak meglepte őket, amikor Carol Sommerfelt, a Nemzeti Embrió Adományozó Központ embriológiai laboratóriumának igazgatója elmondta nekik az embrió pontos korát, akit március 13-án olvasztottak ki.
"Tudja, hogy csak 25 éves vagyok? Ő és én a legjobb barátok lehetnénk," - mondta Tina Gibson.
A most 26 éves Tina elmondta: "Csak egy kisbabát akartam, nem érdekelt, hogy ez egy világrekord vagy sem."
Sommerfelt szerint a születés "elég izgalmas volt tekintettel arra, hogy mennyi ideig volt lefagyasztva az embrió". Korábban a legrégebbi ismert fagyasztott embrió 20 éves volt, aki sikeresen megszületett.
A 2,9 kilogrammos és 51 cm hosszú Emma egy egészséges kislány, és ez az egyetlen dolog, ami fontos a szülei számára.
"Nagyon hálásak és áldottak vagyunk, ő az Úr értékes karácsonyi ajándéka," - mondta Tina. "Annyira hálásak vagyunk."
Annak ellenére, hogy nem osztoznak közös géneken, a 33 éves Benjamin azt mondja, hogy teljesen úgy érzi, mintha Emma a saját gyermeke lenne. "Amint világra jött, beleszerettem," - mondta.
http
Emma története jóval azelőtt kezdődött, hogy Gibsonék "adoptálták"őt (és négy testvér embrióját ugyanattól a petesejt donortól). A mesterséges megtermékenyítéshez egy másik, névtelen párnak köszönhetően az embriókat eltárolták, így azokat olyan emberek használhatják, akik képtelenek vagy nem akarnak természetes módon teherbe esni.
Ezek a "jégbabák" azok, akik lefagyasztva maradnak, és potenciális emberi életként várják, hogy megszülessenek.
Meddőség és nevelőszülőség
Hét évvel ezelőtt Gibsonék összeházasodtak, és nem engedték, hogy sötét felhők árnyékolják be a szerelmüket. "A férjemnek cisztás fibrózisa van, ami meddőséget okozott," - mondta Tina hozzátéve, hogy megbékéltek vele. "Úgy döntöttünk, hogy valószínűleg örökbe fogunk fogadni, és ezzel rendben voltunk."
Az embrió beültetése előtt számos gyermeket neveltek és élvezték, hogy ezt tehetik. Az egyik két gyermek közti szünetben úgy döntöttek, hogy elmennek egy hétre nyaralni. Amikor a kutyájukat Tina szüleinek házában letették, az apja megállította őket.
"Ma láttam valamit a hírekben: embrionális örökbefogadásnak nevezik, és egy embriót ültetnek be, és te hordhatod ki a babát," - mondta a lányának.
"Azt mondtam, 'Nos, ez szép, apa, de nem érdekel minket. Mostanában el vagyunk havazva nevelőszülőkként,'" - emlékszik vissza Tina nevetve. "Lefújtam a dolgot, úgyhogy nem foglalkoztam vele."
De a nyolc órás autóút során Tina nem tudta megállni, hogy ne gondolkodjon az apja szavain. "Folyton ez járt a fejemben újra és újra," - mondta. Az órákig tartó utazás alatt Benjamin felé fordult, és megkérdezte, mit gondol "az embrió adoptálásról". Ő is "egész idő alatt" ezen gondolkodott.
Tina elkezdett információk után kutatni a telefonján, és megosztotta azokat Benjaminnal, miközben vezetett. "Már mindent tudtam róla, mielőtt megérkeztünk volna vakációzni," - mondta Tina. Például tudta, hogy a Nemzeti Embrionális Adományozó Központ Knoxville-ben (Tennessee) található, és megkönnyítheti egy fagyasztott embrió beültetését.
Azonban Tina nem állt azonnal készen rá. Hetek teltek el.
"Tavaly augusztusban egy nap jöttem haza, Benjaminre néztem, és azt mondtam: 'Azt hiszem, be kell nyújtanunk egy kérelmet az embrió adoptálására,'" - magyarázta. "Szeszélyes hangulatban kitöltöttük a jelentkezést, és elküldtük aznap este."
"Ez egy világrekord!"
Tina decemberig gyógyszeres kezelés alatt állt, hogy "utánozzák a beültetést", lényegében egy sor orvosi vizsgálaton esett át, hogy meggyőződjenek arról, hogy a méh fizikailag képes-e befogadni a beültetett embriót. Januárban a tesztek befejeződtek, és bár Tina méhéből eltávolításra került egy kisebb polip, a beültetésre jogosult volt.
Ezt követően egy környezeti tanulmány készült, mondta Mark Mellinger, a Nemzeti Embrió Adományozó Központ marketing és fejlesztési igazgatója. Ez a folyamat része, amelyet egy társszervezet szociális munkása végez el, "csak a szokásos környezeti tanulmány, amely imitálja azokat a körülményeket, amelyekkel bárki találkozhat egy hagyományos örökbefogadási folyamat során".
Az állam által jóváhagyott családok általában teljesítik az adományozó központ által meghatározott követelményeket. "Nagyon ritkán találnak kizáró okot," - mondta Mellinger.
Végül Gibsonék már márciusban készen álltak az implantációs eljárásra. De előtte ki kellett választaniuk egy embriót, amelyhez szükségük volt a donor profiljának megtekintésére, amely felsorolja a genetikai szülőkre vonatkozó alapvető genetikai információkat. "Szó szerint két hét telt el, mire átnéztük a 300 profilt," - mondta Benjamin.
"Elég nyomasztó volt," - mondta Tina. "Olyan sokan voltak, és így hogyan válasszon az ember?"
A házaspár egy apró részlettel kezdett, csak azért, hogy "leszűkítsük a lehetőségeket," - mondta Tina. Mivel ő és Benjamin fizikailag kicsik, elkezdték a magasság és a súly alapján nézni a profilokat. "Aztán elkezdtünk nézni néhány nagyobb dolgot, például a kórelőzményt."
"Száz szónak is egy a vége, kiválasztottuk a profilunkat," - mondta Tina, de az embrió nem volt életképes, ezért a másodiknak kiválasztottat használták fel.
Csak akkor, amikor "lefixálták a beültetést," mondta el az orvosa és Sommerfelt, hogy "Ez egy világrekord!"
"Nem erre jelentkeztem," - nevetett Tina. Valójában senki sem tudja, hogy ez biztosan egy rekord.
"A legrégebbi ismert embrió azonosítása egyszerűen lehetetlen," - mondta Dr. Zaher Merhi, az IVF kutatási és fejlesztési igazgatója a Új Remény Termékenységi Központban, amely nem vett részt Gibsonék beültetésében. Az amerikai vállalatok nem kötelesek bejelenteni a kormánynak az alkalmazott embrió életkorát, csak a terhesség kimenetelét, így "senki nem rendelkezik ilyen nyilvántartással".
Más szakértők azonban megemlítettek egy tanulmányt egy 20 éves fagyasztott embrióról, aki sikeresen világra jött.
Sommerfelt elmondta, hogy három "jégbabát" olvasztott ki, akik ugyanattól a névtelen adományozótól származtak. Meglepő módon mind a három életben maradt. Általában körülbelül 75% -os a túlélési arány, amikor kiolvasztják a fagyasztott embriókat.
Bár Keenan mind a hármat Tinának adta át, csak egyet ültetett be. Ez normális, hiszen a sikeres beültetés mértéke "általában 25-30% körül mozog", mondta. A beültetés "tökéletesen működött," - mondta Tina.
A terhesség alatt problémák merültek fel Tina rövid méhnyaka miatt, ami megakadályozhatta volna, hogy sikeresen kihordja a babát. Ez nem történt meg, és a Hálaadás után 20 órányi vajúdást követően Tina végül világra hozta Emmát, akinek a szíve egész idő alatt normálisan vert.
Az embrió beültetés minden költségét az örökbe fogadó pár fizeti, ami valamivel kevesebb, mint 12500 dollár.
Arra a kérdésre, vajon megpróbálják-e újra a másik két embrióval - Emma nővéreivel vagy fivéreivel - Tina elmondta, hogy két hónapja még "igent" mondott volna.
"De a természetes szülés után azt mondtam, hogy soha többé teszem," - mondta majd hozzátette, hogy "De biztos vagyok benne, hogy egy éven belül újra próbálkoznék egy másik gyerekkel." (1)
(1) - http://edition.cnn.com/2017/12/19/health/snowbaby-oldest-embryo-bn/index.html