A skóciai Glasgowban, Edinburghben, és Fife illetve Észak-Ayrshire városaiban élő emberek hamarosan feltétel nélküli havi összeget kaphatnak, részeként egy sor univerzális alapjövedelem kísérlet részeként, amelyeket jelenleg a helyi önkormányzatok támogatásával vizsgálnak. (1)
Bár még mindig gyerekcipőben jár és vitákkal küzd, az ötlet már 250000 font állami finanszírozást kapott támogatás formájában a megvalósíthatósági tanulmányok kidolgozásához. Az érintett városok 2018 március végéig nyújtják be ajánlataikat.
Egy olyan világban, ahol a munkahelyeket egyre inkább átveszik a gépek, a vezetők elkezdték felismerni, hogy a jóléti biztonsági hálót meg kell változtatni. Az univerzális alapjövedelmek támogatói úgy vélik, hogy a rendszeres, bár csekély pénzösszeg feltétel nélküli kínálata segíthet sokaknak újra lábra állni, sőt ösztönözni őket arra, hogy új üzleti ötletekbe fektessenek be.
Skóciában egyesek kritizálják a kormány bevonását, amely nem rendelkezik hatáskörrel az adó és a juttatások felett, amelyek szükségesek egy teljes alapjövedelem kísérlethez. A politika mindkét oldaláról érkező emberek azonban elkötelezettek a javaslattal kapcsolatban, amely pénzbe fog ugyan kerülni, de jelentős megtakarításokat lehet vele elérni a munkanélküli ellátások helyettesítésével.
Közgazdászok egy konferenciáján beszélve Skócia miniszterelnöke Nicola Sturgeon azt mondta: "Előfordulhat az is, hogy nem ez a válasz, lehet, hogy nem megvalósítható. De ahogy a munka világa gyorsan változik, mint ahogy teszi, azt hiszem nagyon fontos, hogy hajlandóak legyünk nyitottak lenni a különböző elképzelésekre, amellyel támogathatjuk az egyének teljes mértékű részvételét az új gazdaságban."
Skócia nem az első ország, amely az univerzális alapjövedelem bevezetését fontolgatja. 2017-ben számos kísérlet folyt a világ minden táján - többek között Kenyában, Finnországban, Kanadában és Kaliforniában. A kaliforniai erőfeszítéseket a Szilikon-völgy legnagyobb startup vállalkozásokat segítő cége, az Y Combinator vezette, amely egy nagyszabású tanulmányba kezdett az elmúlt évben Oaklandben egy elvégzett kisléptékű vizsgálat eredményei alapján. (2)
Az esélyegyenlőség felé
Az Y Combinator elnöke, Sam Altman elmondta: "Olyan világban, ahol a technológia kiküszöböli a munkahelyeket, ez azt fogja jelenti, hogy a költségek, amelyek egy megfelelő élethez szükségesek, sokat fognak csökkenni. De valamiféle alapjövedelem nélkül nem hiszem, hogy valóban esélyegyenlőség lenne."
Bár az Y Combinatort gazdag befektetők támogatják, a kormányok nagyobb ellenőrzés alatt állnak, amikor az adófizetők pénzét költik. Finnország kísérlete, amelyet ebben az évben hajtottak végre, dicséretet kapott szerte a világon, de a kritikusok aránya is elég magas. A rendszert sokan "reklámfogásnak" nevezték, és egyfajta "feltétel nélküli munkanélküli ellátásnak" titulálták.
Ahogy a munka világa fejlődik, mind a magán vállalati óriások, mind a kormányok a közjó jövőjét próbálják egyre inkább szem előtt tartani, és az egyetemes jövedelem ebből a szempontból vonzó ötlet. De továbbra is felmerül a kérdés, hogy vajon az ilyen módon elköltött pénz valóban hasznot hoz-e a szegényeknek, és hogyan lehet a gyakorlatban az ötletet megvalósítani. A viták közepette talán Skócia lesz az a hely 2018-ban, ahol a kormány támogatásának nyertesei megtalálják a választ. (3)
(1) - http://basicincome.org/news/2017/12/scotland-scottish-government
(2) - https://www.ycombinator.com/
(3) - https://futurism.com/new-trial-scotland-bring-universal-basic-income-life/