Nagyon sok izgalmas űrmisszióra fog sor kerülni 2018-ban, kezdve a SpaceX Falcon Heavy rakétájának fellövésétől, amellyel Elon Musk egyik Tesla Roadsterét fogják Mars körüli pályára küldeni. De talán Kína tervezi az egyik legizgalmasabb küldetést, az első leszállást a Hold túloldalán.
A Chang'e 4-nek nevezett misszió lesz Kína negyedik útja a Holdra, miután 2007-ben és 2010-ben két űrhajót küldtek orbitális pályára, és egy holdjárót 2013-ban. Voltak korábban tervek a Hold túlsó oldalán történő landolásra, nem utolsó sorban az Egyesült Államok és Oroszország részéről, de egyik sem valósult meg.
"A kínaiak egy ilyen technikailag kihívást jelentő misszióval tolják ki a határt," mondta Brian Harvey űrkutató.
A küldetés két részből áll. Az első, ami idén júniusban indul, egy átjátszó műhold lesz, amely Hold körüli pályára kerül. Mivel a túlsó oldalt a Földről nem láthatjuk, egy közvetítő műholdra van szükség ahhoz, hogy a felszín és a bolygó közötti kommunikáció továbbítható legyen. Aztán az év végén megtörténik a leszállás.
Elon Musk roadsterét ki fogják lőni az űrbe
A Chang'e 4-et a Chang'e 3 tartalékaként tervezték, ami egy részben sikeres landoló egység és holdjáró volt (Jáde Nyúlnak nevezték), amely a Hold innenső oldalán szállt le 2013-ban. A Chang'e 4 hasonló lesz, beleértve egy landoló modult és egy holdjárót is. Miközben a misszió pontos részletei még nem tisztázottak, tudjuk, hogyan lehet kihozni a lehető legtöbbet az egyedülálló lehetőségből.
A Hold a bolygónkhoz van "kötve,"így az egyik oldala mindig felénk mutat. Ez azt jelenti, hogy soha nem látjuk a túlsó felét - gyakran helytelenül "sötét oldalnak" nevezik, bár a Hold mindkét oldala ugyanolyan fényt kap, miközben a Föld körül kering.
Bizonyos értelemben azonban sötét, mivel a földi rádiójelek nem érik el a túlsó oldalt. Ha rádiótávcsövet szeretnénk elhelyezni a Hold másik felére, nos, egy meglehetősen hihetetlen, zavartalan kilátást kaphatunk a kozmoszra. A Chang'e 4 egy ilyen távcsövet is vihet magával, bár ez jelenleg nem egyértelmű.
Ami azonban biztosnak tűnik, hogy a leszállóegység valószínűleg tartalmazni fog egy kis ökoszisztémát, hogy megpróbáljanak növényeket termeszteni és rovarokat tenyészteni a Hold felszínén. Ennek részeként burgonyát fognak előállítani és selyemhernyó-tojásokat keltetni, és az eseményt úgy alakítják ki, hogy élő közvetítés során figyelhesse bárki a Földön.
Az ökoszisztéma egy 18x16 cm-es henger lesz, amelyről egy fénykép is készült. (1)
"A tojásokból selyemhernyók lesznek, amelyek szén-dioxidot termelnek, míg a burgonya és más magvak oxigént bocsátanak ki a fotoszintézis során," - állítja Zhang Yuanxun, a tartály főtervezője. "Együtt egy egyszerű ökoszisztémát hozhatnak létre a Holdon."
Mivel a Hold felszínének hőmérséklete drámai módon mínusz 170 és plusz 100 Celsius fok között változhat, az ökoszisztémát egy szigetelőanyaggal fogják megvédeni, hogy a növények és a rovarok közepes hőmérsékleten maradjanak. A belsejében mesterséges világítás is lesz, amit akkumulátorok fognak működtetni.
Ezzel még egyik ország sem próbálkozott. A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) az űrhajósok számos növényt termesztenek, de ez soha nem történt máshol. Ha a kísérlet sikeresnek bizonyul, akkor talán a jövőben a Hold gyarmatosítói ízletes burgonyát termeszthetnek maguknak.
Kína végső célja, hogy embereket juttasson a Holdra, talán a 2030-as években. Azt is tervezik, hogy mintát hoznak vissza a Holdról már 2019-ben. A Chang'e 4 fontos lépés lehet ezen célok elérése érdekében. (2)
(1) - http://chinaplus.cri.cn/news/china/9/20170613/6291.html
(2) - http://www.iflscience.com/space/china-is-planning-to-land