Hatalmas optimizmus jellemzi a várva várt koreai béketárgyalásokat két év óta először, ami kedden kezdődött, és az észak-koreai küldöttség vezetője reméli, hogy a "komoly és őszinte" tárgyalások "értékes" eredményekkel fognak járni.
"Ma Észak-Korea és Dél-Korea komoly és őszinte párbeszédet fog folytatni," - mondta Ri Son Gwon, az Ország Békés Újraegyesítési Bizottságának elnöke. Ri, aki az öttagú észak-koreai tárgyalócsoportot vezeti, kezet fogott dél-koreai kollégájával, Cho Myoung-gyon egyesítésért felelős miniszterrel a tárgyalások kezdetén mondván, hogy "értékes" eredményekre számít.
Megbeszéléseik során Szöul azt javasolta, hogy kezdjék újra a katonai tárgyalásokat Phenjannal, ami magában foglalja az elkötelezettséget a nukleáris leszerelés kritikus kérdésében, jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség. Dél-Korea azt is javasolta, hogy hívják össze a jövő hónapban a Koreai Háború által elválasztott családok újraegyesítési találkozóját. (1)
"Észak-Korea azt mondta, hogy eltökélt szándékuk, hogy a mai tárgyalások gyümölcsözőek legyenek, és ez egy új lehetőség," mondta Chun Hae-sung dél-koreai helyettes egyesítési miniszter.
Chun azt is elmondta, hogy Észak-Korea sportolókat és "magas rangú" tisztviselőket küld a Phjongcshangban megrendezésre kerülő 2018-as téli olimpiai játékokért felelős küldöttségének részeként, és javasolja, hogy a két ország küldöttségének tagjai a megnyitó ünnepségen együtt vonuljanak fel. Észak-koreai taekwondo bemutató csapatok, énekesek és táncosok is részt vesznek az eseményen a Yonhap szerint.
A tárgyalások előtt Cho elmondta, reméli, hogy a megfelelő küldöttségek képesek lesznek a jövő hónapban rendezendő olimpiát és paralimpiát egy "békefesztivállá" alakítani, és hogy a koreai demilitarizált zónában zajló találkozó "első lépésként" fog szolgálni a kapcsolatok normalizálása felé. Érintve a menetrendet, a dél-koreai küldöttség vezetője nem adott semmilyen részletet, de azt mondta, a küldöttek "nem fognak sietni", és hogy a tárgyalások "nyugodt módon" fognak folytatódni.
Szöul meg fogja vizsgálni a Phenjan elleni szankciók ideiglenes feloldásának lehetőségét, hogy ezzel segítse az észak-koreaiak látogatását az országba a téli olimpia idején februárban, mondta a dél-koreai külügyminisztérium szóvivője Roh Kyu-deok egy sajtótájékoztatón.
Dél-Korea megtiltotta, hogy számos észak-koreai tisztviselő belépjen az országba Észak-Korea rakéta tesztjeire válaszul.
Egyfelől a Szöul és Washington által tartott hadgyakorlatok és Phenjan rakéta- és nukleáris tesztjei akadályozták a kapcsolatok javulását a két Korea között, és a keddi megbeszélés azután jött létre, hogy az észak-koreai vezető újévi felhívást fogalmazott meg az újbóli közeledésre. Kim Dzsongun azt javasolta, hogy a két ország kezdje újra a párbeszédet, amelynek célja a katonai feszültségek enyhítése, amely különösen az elmúlt évben rendkívüli mértékben fokozódott.
Szöul üdvözölte a kezdeményezést, és konkrét ajánlatot tett a megbeszélésekre, amelyeket később Phenjan elfogadott.
A diplomáciai forródrót újraindításáról szóló döntés után jött létre a találkozó azt követően, hogy Washington beleegyezett, hogy elhalasztja a Szöullal tartandó közös hadgyakorlatokat, miután a dél-koreai elnök, Mun Dzsein felszólította Donald Trumpot, hogy halasszák el a gyakorlatokat az olimpia végéig.
Az USA ugyanakkor megkérdőjelezi Phenjan indítékait és a tárgyalások átfogó célját, és a külügyminisztérium szóvivője Heather Nauert azt sugallta, hogy az észak-koreai vezető nem megbízható, mert szerinte megpróbál "éket verni" az Egyesült Államok és Dél-Korea közé a tárgyalások során. (2)
Oroszország lehet a két Korea közötti nukleáris tárgyalások közvetítője
Moszkva közvetítő szerepet tölthet be a két Korea közötti nukleáris tárgyalásokon, mivel a nukleáris kérdés Oroszország nemzeti érdekeit is érinti, mondta Leonid Slutsky, az Állami Duma Nemzetközi Ügyek Bizottságának vezetője.
"Nagyon valószínű, hogy a nemzetközi közvetítőknek erőfeszítéseket kell tenniük a nukleáris fegyverek felszámolásával kapcsolatos kérdések előmozdítására," - mondta Slutsky a Koreai-félszigeten, idézte a TASS hírügynökség. "Figyelembe véve, hogy ez a kérdés közvetlenül érinti Oroszország érdekeit, elsősorban a határaink közelsége miatt, Oroszország képes ilyen szerepet betölteni," - mondta.
Az orosz parlamenti képviselők örömmel fogadnak "bármilyen párbeszédet Szöul és Phenjan között," - mondta Slutsky, amikor kommentálta a Dél- és Észak-Korea között kezdődött béketárgyalásokat, amelyek ezen a héten kétéves szünetet követően folytatódnak. Mindazonáltal rámutatott arra, hogy "a két Korea között folyó tárgyalásokkal kapcsolatban korai még konkrét eredményekről beszélni".
Oroszország konstruktív kapcsolatokat ápol Szöullal és Phenjannal, és "továbbra is következetes támogatója annak az elképzelésnek, hogy a Koreai-félszigettel kapcsolatos vitákat a tárgyalóasztal mögött kell eldönteni, és hogy a feszültségek fokozódása kiszámíthatatlan következményekkel járhat a nemzetközi közösség számára," - mondta.
Slutsky a Trump adminisztrációval is foglalkozott, amely azzal fenyegetőzött, hogy erőszakot alkalmaz annak érdekében, hogy megfékezze Észak-Korea nukleáris és ballisztikus rakéta programját mondván: "Ami az Egyesült Államokat illeti, amely a világ középpontjának tartja magát, véleményem szerint most le kell állítania a Phenjan-ellenes retorikáját, abba kell hagynia Észak-Korea provokálását, és várnia kell a koreai tárgyalások első eredményére."
A Szöul és Phenjan között kedden folytatott megbeszélések után bejelentették, hogy az felek megállapodtak abban, hogy konzultációt tartanak a két ország katonai tisztviselői a határon tapasztalható feszültségek felszámolására, valamint a más területeken folytatott cserék intenzívebbé tétele érdekében. (3)
(1) - http://english.yonhapnews.co.kr/northkorea/2018/01/08/0401
(2) - https://www.rt.com/news/415318-pyongyang-seoul-peace-talks/
(3) - https://www.rt.com/politics/415369-korea-nuclear-russia-mediator/