"Sikert elérni a szakmai életben nem olyan nehéz, ám a személyes életedben sikeresnek lenni sokkal nehezebb. Igazából embernek lenni sokkal nehezebb. Erről elfeledkezünk." - Yann Arthus-Bertand, az "Emberek" című film rendezője.
Születnek néha olyan dokumentumfilmek, amelyek olyan mély mondanivalóval bírnak, olyan mozgalmasak, hogy az ember azt szeretné, hogy az egész világ lássa.
A nemrég megjelent "Emberek" egyike azoknak a felejthetetlen dokumentumfilmeknek, amelyek képesek sok ember életét megváltoztatni. Sőt lehet, hogy még a kormányok hozzáállásán is képes változtatni, hogy hogyan kezelik az állampolgáraikat.
A francia születésű Yann Arthus-Bertand egy jól ismert és hihetetlenül tehetséges fotográfus, újságíró és riporter, valamint lelkes környezetvédő. Az általa rendezett "Emberek" című film lenyűgöző vizuális élményt nyújt a szemnek és nagy hatással van a lélekre.
Arthus, akit korábban már megismerhetett a világ egy másik, ugyanilyen lenyűgöző dokumentumfilm, az "Otthonunk" elkészítését követően (amelyet több, mint 600 millió ember nézett meg) ismét egy remekművet alkotott, amellyel valami olyasmit mutat be, amit korábban még soha senki nem tett meg.
Kapcsolódó cikk: Otthonunk - Bolygónkról és annak törékeny egyensúlyáról - dokumentumfilm
A film elkészítése során a rendező és 16 újságíró összesen 2020 emberrel készített interjút 60 különböző országból, mindegyiküknek ugyanazt a 40 kérdést feltéve, melyek olyan témákat ölelnek fel, mint a család, szerelem, vallás, ambíció és kudarc.
Olyan kérdéseket tettek fel, mint például:
"Mi a legnehezebb próbatétel, amellyel szembesültél? Mit tanultál belőle?"
"Mikor mondtad utoljára a szüleidnek, hogy 'szeretlek'?"és "Mi jelent számodra a szeretet?"
"Mit gondolsz a homoszexualitásról, a környezet elpusztításáról és a háború költségeiről?"
"Milyen volt felnőni az országodban?"
"Miért követi el ugyanazokat a hibákat az emberiség?"
A válaszok gyakran meglepték az újságírókat, és gyakran jutott a beszélgetés váratlan helyekre.
Még szabadságharcosokkal, halálra ítélt fogvatartottakkal, Maliban élő gazdálkodókkal és háborús veteránokkal is készítettek interjút, akik nagyon különböző összefüggésben látták az életet, mint a legtöbbünk.
A különböző interjúalanyok véleménye a sokféle országból jól mutatja, hogy a világon sok a közös aggodalom, mégis ihletet ad nekünk, mivel a legtöbb ember ugyanazokat a dolgokat akarja, vagyis békében és harmóniában élni egymással, hogy a kormányok kezeljenek bennünket méltó módon, és legyen köztünk kapcsolat, ami nagyon fontos. A film azt is megmutatja, hogy milyen nehéz néhány embernek ebben a világban, ami után valószínűleg sokan egészen máshogy fogják értékelni a saját életüket.
httphttphttp