A Finn VTT műszaki kutatóközpont kutatói a nap- és 3D-s nyomtatási technológiák fejlődésének köszönhetően közel kerültek ahhoz, hogy utánozzák a természet egy részének működését. Kifejlesztettek néhány nagyon dekoratív prototípust, amit "energianyerő fának" neveznek.
A fa levelei kinyerik és tárolják a napenergiát, melyek kisebb gépek és mobil eszközök táplálására alkalmasak. Beltéren és kültéren is használhatók, és a környezet kinetikus energiáját, például a szél és a hőmérséklet változásait is hasznosítják.
Hogyan működnek?
A fa levelei valójában rugalmas szerves napelemek, amelyeket jól bevált tömeggyártási technikákkal nyomtatnak ki. Minden levél külön energia átalakítóval rendelkezik, ami egy multi átalakító rendszert eredményez, amely lehetővé teszi, hogy összegyűjtse az energiát a különböző forrásokból, mint a napenergia, szélenergia és a hőmérséklet.
Minél több napelem van egy fán, annál több energiát tud begyűjteni. A fatörzseket 3D nyomtatással állítják elő fa alapú biokompozitok segítségével. Ezek tömegesen előállíthatók és végtelen számban reprodukálhatók. (1)
(1) - http://www.vttresearch.com/media/news/solar-power