A 2017-ben létrehozott vagyon 82 százaléka "a leggazdagabb egy százalék tulajdonába került" az Oxfam jelentése szerint. A "Jutalommentes munka" című legutóbbi beszámolójában a nonprofit szervezet feltárja az egyre szélsőségesebb egyenlőtlenségi válságot, amelyben "a gazdasági növekedés előnyei továbbra is kevesek kezében koncentrálódnak." A jelentést azt megelőzően hozták nyilvánosságra, hogy a világ vezetői a közelgő Világgazdasági Fórumra készültek Davosban. (1)
Az Oxfam jelentés azt mutatja, hogy 2017 volt az az év, amikor "a milliárdosok történetének legnagyobb növekedését láthattuk" - az év minden második napján egy újabb ember lett milliárdos. A Földön 2043 milliárdos van, és "10 emberből kilenc férfi." A milliárdosok vagyona 12 hónap alatt 762 milliárd dollárral nőtt - "ami hétszer annyi, mint amennyi a szélsőséges szegénység megszüntetéséhez lenne szükséges". (2)
Míg 42 ember "akkora gazdagsággal rendelkezik, mint 3,7 milliárd ember az alsóbb rétegekből", 61 embernek ugyanakkora a vagyona, mint az alsó 50 százaléknak. És "a leggazdagabb egy százalék továbbra is több vagyont birtokol, mint az emberiség egésze".
Jeffrey Sachs, a Columbia Egyetem közgazdásza azt mondta a jelentésben: "Néha a szupergazdagok az Oxfamot és másokat 'osztályharcra' szólítják fel, de az igazság az, hogy sok társadalomban, beleértve a sajátomat, az Egyesült Államokat, a gazdagok valójában háborút hirdettek a szegények ellen. Sürgős szükség van az egyensúly megteremtésére, a szegények jogainak védelmére, és a tisztességes társadalmak helyreállítására, amelyek megfelelnek a globálisan elfogadott céloknak."
Az Oxfam felszólította a politikai döntéshozókat, hogy ismerjék el, hogy a világ gazdasági rendszere milyen hatást gyakorol a szegény emberekre a világban, és eszközöljenek változtatásokat a nagyobb egyenlőség előmozdítása érdekében. Olyan elérendő célokat soroltak fel, mint a nemek közötti bérszakadék megszüntetése, és a női munkavállalók jogainak védelme a cél felé vezető lépések részeként. Azt is elmondták a nyilatkozatukban, hogy becslésük szerint "egy milliárdosokra kivetett 1,5 százalékos globális adó lehetővé tenné, hogy a világon minden gyermek iskoláztatását ki lehessen fizetni."
(1) - https://www.oxfamamerica.org/press/richest-1-percent-captured-82
(2) - https://www.oxfam.org/sites/www.oxfam.org/files/file_attachments/