Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ősi maja "Megalopoliszt" fedeztek fel a guatemalai dzsungelben lézeres technológia segítségével

$
0
0

Észak-Guatemala dzsungele alatt egy ősi maja megalopoliszt fedeztek fel, miután évszázadokon keresztül rejtve maradt. A felfedezés nagy áttörést jelent a maja régészet számára. A kutatók hatalmas városi civilizációra bukkantak több mint 60 000 házzal, palotákkal és utakkal, amelyek több mint 2000 négyzetkilométernyi területen találhatók a Maja Bioszféra Rezervátumban a guatemalai Petén régióban.

A maja települések körülbelül időszámításunk előtt 1800 körül kezdtek létrejönni, és körülbelül 1200 évvel ezelőtt érték el fejlődésük csúcspontját. A városok nagy részét az időszámításunk szerinti 900-as évektől fokozatosan elhagyták.

A felfedezésre egy infravörös lézer-feltérképező technológiával, a LiDAR-al (Light Detection And Ranging) került sor, amely képes áthatolni az erdőkön a felszínig, hogy olyan részletes légi felvételeket készítsen, amelyek kimutatják a romokat. (1)


"A LiDAR képek világossá teszik, hogy ez az egész régió olyan településrendszert jelentett, amelynek nagyságrendjét és népsűrűségét súlyosan alábecsülték," - mondta Thomas Garrison, a Maja Itaka Főiskola régésze. (2)

A struktúrákat a maja Tikal közelében találták meg, amely népszerű idegenforgalmi célpont, és az látszik, hogy a város sokkal nagyobb, mint korábban gondolták. Tikal központjában egy piramist is felfedeztek, amelyet korábban természetes hegynek tartottak.

"Vannak olyan városok, amelyekről nem tudtunk, amíg a felmérési adatok meg nem mutatták," mondta Francisco Estrada-Belli régész. "Még 20 000 négyzetkilométert kell feltárni, ahol több száz olyan város lesz, amelyről nem tudunk. Ezt garantálom."


A kutatást a Maja Kulturális és Természeti Örökség Alapítvány (PACUNAM) szervezésével végezték, és több mint 30 tudós csoport vesz benne részt. Az eredmények szerint a közép-amerikai civilizáció sokkal kifinomultabb volt, mint korábban gondolták.

A város összetett öntözési rendszerrel és teraszokkal rendelkezett a mezőgazdaság számára. A megalopoliszban különböző területeket összekötő utak vannak, és még egy piramis is létezik. Azt is felfedezték, hogy védelmet szolgáló falak, erődök és bástyák hálózata található a területen.

"A legfejlettebb technológiák alkalmazása lehetővé tette számunkra, hogy felfedezzünk egy végtelen struktúrát," - nyilatkozta Guatemala kulturális és sportminisztere José Luis Chea Urruela csütörtökön egy Guatemala városában tartott előadásán. "Az ilyen jellegű építészet felfedezése lehetővé teszi számunkra, hogy újra elképzeljük azt a nagy civilizációt, amely részben kifürkészhetetlen marad." (3)


A felmérés azonban kimutatta a rablók nyomait is, akik még a kutatók előtt felfedezték az ősi várost.

"Sok ilyen új helyszín csak számunkra új; nem úgy a fosztogatók számára," - mondta Marianne Hernandez, a PACUNAM Alapítvány elnöke.

A csodálatos felfedezés csak egy nagyobb, hároméves LiDAR kezdeményezés része a PACUNAM szervezésében, amely keretében az ország síkságain több mint 12900 négyzetkilométernyi terület feltérképezését tervezik. Néhány felfedezésről egy hamarosan bemutatásra kerülő National Geographic dokumentumfilm is beszámol "A maja kígyókirályok elveszett kincsei" címmel.


(1) - https://www.ithaca.edu/news/releases/laser-technology-reveals-secrets
(2) - http://www.nationalgeographic.com.au/history/laser-scans-reveal-maya
(3) - http://mcd.gob.gt/nueva-tecnologia-revela-datos-impresionantes-de-la


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443