Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ez az indiai férfi 9000 tonna hulladékot takarított el önként Mumbai tengerpartjáról

$
0
0

Több mint három évvel ezelőtt Mumbai Versova nevű strandja nem volt sokkal több, mint egy hulladéklerakó. Miután szemtanúja lett az óceán szennyezése miatt kialakult pusztító következményeknek, Afroz Shah fiatal ügyvédként és környezetvédőként úgy döntött, hogy a saját kezébe veszi a dolgokat.

Ami egyetlen ember küldetésének indult, hamarosan a világ egyik legnagyobb környezetvédő és tisztító kezdeményezésévé vált. A mai napig Shah és több száz önkéntes több mint kilencmillió kilogramm műanyagot és hulladékot távolított el a tengerpartról remélve, hogy a jövőben kiterjesztik kezdeményezésüket más strandokra is.

"Két évvel korábban költöztem az új lakásomba, és láttam a műanyagot a tengerparton. 1,5 méter magas volt, és az emberek eltűntek a sok műanyag között," - mondta Shah. "Azt mondtam magamnak, hogy teszek valamit, mert meg kell védenem a környezetemet."

http
Shah, aki most 33 éves, 2015-ben kezdte tisztítani a partot egy szomszédja segítségével. Idővel több mint 1000 önkéntes csatlakozott hozzájuk, köztük a helyi lakosok, a nyomornegyedben élők, politikusok, hírességek és iskolás gyerekek.

Az önkéntesek emellett 52 nyilvános WC-t is megtisztítottak a strandon, és 50 kókuszfát ültettek. Shah azt mondja, hogy 5000 kókuszfát akar telepíteni, és egy kókuszdió-lagúnát szeretne létrehozni, mint ami régebben volt.

A takarítást hétvégenként rendezik meg rendszeresen, és erőfeszítéseit Venkaiah Naidu indiai városfejlesztési miniszter, és számos mumbai-i híresség is dícsérte.

Sőt, még az ENSZ is elismerte Shah önkéntes munkáját. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) az elmúlt évben odaítélte neki a Föld Bajnoka címet a munkájáért és a közösségi tisztítási erőfeszítések megszervezéséért. (1)


"A szél miatt sok szemét érkezik Versova partjaira. A part mentén nyomornegyedek találhatók, ezért sok szemét onnan érkezik. A strand nem volt nagyon népszerű a látogatók és a turisták körében, ezért az önkormányzati vállalat nem foglalkozott a megtisztításával,"- mondta Pradip Patade környezetvédő.

Az UNEP szerint minden évben 13 millió tonna műanyaghulladék kerül a világ óceánjaiba, ami megegyezik azzal, mintha két szemétszállító teherautó hulladékát öntenék az óceánba minden percben.

A műanyag hulladék nem csak a tengeri élővilágra és az ökoszisztémákra jelent fenyegetést, hanem az emberekre is, mivel néhány tengeri hal vagy tengeri madár révén bekerül a táplálkozási láncba.

India hatalmas hulladék problémájának kezelése érdekében az ország Nemzeti Zöld Bírósága 2017 januárjában megtiltotta az eldobható műanyagok használatát a fővárosban, Új-Delhiben. (2)


(1) - http://web.unep.org/youngchampions/video/afroz-shahs-vigilante-beginnings
(2) - https://edition.cnn.com/2017/05/22/asia/mumbai-beach-dramatic-makeover


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>