Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Brit tudósok szerint az emberi agy képes "látni" a jövőt

$
0
0

A Glasgow-i Egyetem idegtudósainak tanulmánya arra a következtetésre jutott, hogy az agyunk képes előrejelezni a közvetlen jövőt, felhasználva a valóság előrejelző elemzést és a megfigyelt tárgyakat.

Előfordul, hogy a szemek másodpercenként négyszer figyelik meg a környezet, és ezt még akkor is megtehetik, mielőtt az agy feldolgozhatná a szolgáltatott információkat.

A folyamat meglehetősen hasonlít az autonóm vezetési rendszereket használó autók működéséhez, amelyek megtanulják megjósolni, hogy mi fog történni az utazás során a környező térben végzett megfigyelések alapján.

A tudósok meg tudták állapítani, hogy agyunk prediktív modelleket hoz létre, a hasonló emlékek és helyzetek alapján.

Így az agykéregben, a vizuális információ feldolgozásáért felelős területen keletkező információ lehetővé teszi számunkra, hogy előre jelezzük a közeljövő eseményeit.


A Scientific Reports című folyóiratban megjelent tanulmányban a szakértők funkcionális mágneses rezonancia képalkotást (fMRI) és optikai illúziókat használtak, hogy megértsék, mi történik az agyunkban, amikor "látunk". (1)

A tudósok elemezték az úgynevezett agyi visszacsatolás bemenetet, amely az a neurológiai folyamat, amikor az agyunk információkat továbbít a szemnek.

A szakértők azt találták, hogy az agyunk a hasonló cselekvések emlékein alapuló előrejelzéseket hoz létre.

"Vizuális információ érkezik a szemekből, és ezeket az agy vizuális rendszere feldolgozza. Ezt nevezzük 'előrecsatolt' bemeneti vizuális információnak. Ugyanakkor az agy is küld információt a vizuális rendszernek, ezt az információt 'visszacsatolásnak' nevezik.

A visszacsatolt információk befolyásolják az előrecsatolt bemeneti felfogásunkat a hasonló észlelési események emlékein alapuló elvárásokkal. A előrecsatolási és visszacsatolási információk kölcsönhatásba lépnek egymással, hogy előállítsák a vizuális jeleneteket, amelyeket minden nap észlelünk,"- mondta Gracie Edwards, a tanulmány társszerzője. (2)


(1) - https://www.nature.com/articles/s41598-017-16093-y#Abs1
(2) - https://www.gla.ac.uk/news/headline_562706_en.html


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443