Annak érdekében, hogy mint emberi lények túlélhessünk ezen a bolygón, három alapvető dologra van szükségünk; levegőre, élelmiszerre és vízre. Ha valaki elkezdene nekünk pénzt felszámítani a levegőért, amit belélegzünk, azt gondolnánk, hogy teljesen őrült, de az, hogy naponta fizetünk az élelemért, azon egyáltalán nem gondolkodunk.
Miért kell fizetnünk azért, amit a Földanya természetes módon megtermelt számunkra? Miért van az, hogy az ember az egyetlen faj, amelynek fizetnie kell az ételért és a menedékért? Feltetted már valaha is magadnak ezeket az alapvető kérdéseket?
Andrew Barker majdnem befejezte az orvosi tanulmányait, amikor elhagyta az akadémiai világot, hogy egy farmon található sátorban éljen, jóval a város határán túl. A gazdaságban minden nap olyan friss ételeket evett, amelyeket sok szeretettel és gondoskodással termeltek. Amint Andrew megtudta, mennyire jó a friss, organikus élelmiszer, komolyan aggódni kezdett a sok családért, akik napi szinten folytatnak küzdelmet azért, hogy egészséges, tápláló ételhez jussanak. Ezután megalapította a Grow Free-t, egy közösségi hálózatot, amely nem csak azt szeretné, hogy az élelmiszer tápláló legyen, hanem, hogy mindenki számára ingyen elérhetővé váljon.
Andrew négy évvel ezelőtt indította el a Grow Free mozgalmat, amikor palántákat kezdett osztogatni a kertjében, és az emberek nem csak a palánták miatt kezdtek el jönni, hanem, hogy megkérdezzék, hogyan tudnak segíteni. Akkor kezdték újságpapír virágcserepekbe ültetett napraforgó palántákkal járni az utcákat, és ingyen adták át az embereknek. Természetesen a legtöbben megdöbbentek, és talán egy kicsit szkeptikusak is voltak, hogy ingyen kapják a dolgokat, de ez természetesen nem ok arra, hogy ne tegyenek meg valamit.
Hogyan működik?
A projekt során a városok különböző helyein mindenféle ételt kínálnak, de általában helyben termelt élelmiszert bárki számára, akinek szüksége lehet rá, vagy csak szeretne belőle fogyasztani. Nem mindenki termeli ugyanazt, ezért ez jó alkalom a szomszédok számára, hogy megoszthassák a munkájuk gyümölcsét egymással, és azokkal, akiknek nincs lehetőségük arra, hogy saját kertjük legyen.
"Ezek olyan helyek, ahol a közösség tagjai megoszthatják egymással, amijük van, ami lehet felesleges saját termelésű élelmiszer, magok, palánták, befőttek, tojás stb," - mondta Andrew.
"Mindez nagyszerű módja annak, hogy az emberek adjanak, hogy megmutassák, hogy törődnek másokkal és a közösségükkel. Mivel nem igazán látjuk, hogy ki viszi el a felkínált termékeket, van egy spirituális eleme is a dolognak. Ez egy módja annak, hogy kiszolgáljuk a közösséget anélkül, hogy szükség lenne kölcsönhatásra vagy elismerést várnánk."
A Grow Free mozgalom jelenleg több mint száz helyen működik Dél-Ausztráliában, és mindezt néhány rövid év alatt érték el. Mindannyian segíthetünk és támogathatjuk egymást, ez egy nagy üzenet és példa, ami a közösség fontosságára és erejére hívja fel a figyelmet.
Remélhetőleg ez a mozgalom globális méreteket ölt, és a termelőket a világ minden táján arra inspirálja, hogy megosszák azt, amit maguk termesztettek. Csak azért, mert egyes dolgokat mindig egy bizonyos módon teszünk, nem jelenti azt, hogy örökké úgy kell tennünk. Egy társadalom mindig találhat okot arra, hogy új szempontok szerint élje az életét és elhagyja azokat a régi szokásokat, amelyek már nem szolgálják többé a szélesebb közösséget.
Mindig van választásunk.
A Grow Free mozgalom honlapján további hasznos információk találhatók: http://www.growfree.org.au/