A SpaceX új Falcon Heavy űrrakétája elindult első repülésére. A rakétát a NASA Kennedy Űrközpontból lőtték fel Floridában, és egy Tesla autót vitt magával Föld körüli pályára.
A kilövést kétszer el kellett halasztani a felső légkörben mért erős szelek miatt, de a visszaszámlálás végül kedden délután megkezdődött.
A rakéta a SpaceX milliárdos alapítójának, Elon Musknak az agyszüleménye, ami magával vitte az üzletember cseresznye színű Tesla Roadsterét, melynek vezetőülésében egy szkafanderbe öltöztetett bábú ül, akit Csillagembernek neveztek el.
Az autót és a Csillagembert jelenleg is élőben lehet nézni az interneten, ahogy a Föld körül keringenek:
Ha a teszt küldetés sikeres lesz, akkor a Falcon Heavy tekinthető a világ jelenlegi leghatékonyabb rakétájának.
"Ez messze a legnagyobb rakéta a világon," - mondta Musk hétfőn. A rakéta fejlesztésének tervét 2011-ben jelentette be.
Miután a rakéta pályára került, a SpaceX megpróbálta a két oldalsó gyorsító fokozatot az 1-es és 2-es landolási zónába irányítani a Cape Canaveral légierő bázisra. Ezekre a landolásokra 7 perc és 58 másodperccel a kilövés után került sor tökéletes pontossággal.
A rakéta harmadik központi magja a Tesla autóhoz csatlakozott, mielőtt levált volna. A központi rakétának egy drón hajón kellett volna landolnia, de ez sajnos ezúttal nem sikerült.
A rakéta második fokozata pedig megpróbálja az autót egy Föld-Mars elliptikus pályára állítani a Nap körül.
Ideális esetben "400 millió km-re lesz a Földtől, és 11 km/másodperc lesz a sebessége," - mondta Musk egy hétfői tájékoztatón. "Úgy becsüljük, hogy ezen a pályán több százmillió évig, vagy talán több mint egy milliárd évig keringhet."
A Falcon Heavy egy nagyobb, erősebb változata a SpaceX Falcon 9 rakétanak, és három Falcon 9 magot tartalmaz.
Annak ellenére, hogy Musk azt mondta, hogy ez a "legnagyobb rakéta a világon", a legnagyobb hasznos teher, amit szállítani tud, messze van az 1960-as években készült rakéták képességétől. Például a NASA Saturn V rakéta, amelyet az első és az egyetlen amerikai űrállomás elindítására használtak (már nem működőképes), 140,000 kg hasznos terhet juttatott alacsony Föld körüli pályára. Az 1980-as években először kifejlesztett szovjet Enyergija rakéta képes volt 100,000 kg-ot alacsony Föld körüli pályára szállítani.