Naponta több milliárd vírus hullik le az égből egy új kutatás szerint, ami megmagyarázhatja, hogy a genetikailag azonos vírusok miért találhatók meg gyakran a világ különböző pontjain.
Egy tudományos kutatás során egy nemzetközi kutatócsoport rögzítette azoknak a vírusoknak a számát, amelyek naponta hagyják el a Föld felszínét és jutnak fel a troposzférába, a légkör legalacsonyabb rétegébe, amelyben majdnem mindenféle időjárás előfordul.
A Nemzetközi Mikrobiális Ökológiai Társaság Naplójában megjelent tanulmány szerint naponta több százmillió vírus és baktérium hullik alá az égből. (1)
"Minden nap több mint 800 millió vírus kerül négyzetméterenként a bolygó határrrétege fölé - ez minden kanadai esetében 25 vírust jelent," - nyilatkozta Curtis Suttle a tanulmány társszerzője és a Brit Columbia Egyetem virológusa.
A baktériumok és vírusok a talaj porából és a tengeri vízpermetből származó apró részecskék révén kerülnek a légkörbe. A kórokozók több ezer kilométer távolságot is megtehetnek, mielőtt visszahullanak a Föld felszínére. A jelenség megmagyarázza, hogy ugyanaz a vírus hogyan található meg teljesen különböző környezetekben.
"A baktériumok és a vírusok általában az esőzések és a szaharai por révén kerülnek vissza a Földre. Az eső azonban kevésbé hatékony módon távolítja el a vírusokat a légkörből,"- mondta Isabel Reche, a Granada Egyetem kutatója és mikrobiális ökológusa. (2)
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy míg a légkörből származó baktériumok és vírusok hatással lehetnek a befogadó ökoszisztémák szerkezetére és működésére, ez nem feltétlenül szörnyű hír, hiszen segíthetnek az ökoszisztémáknak gyorsabban alkalmazkodni a környezeti változásokhoz.
(1) - https://www.nature.com/articles/s41396-017-0042-4
(2) - https://news.ubc.ca/2018/02/06/viruses-lots-of-them-are-falling-from-the-sky/