Indiai tudósok azt mondják, hogy sikerült létrehozniuk a világ legvékonyabb anyagát, amelynek vastagsága 100 000-szer kisebb, mint egy papírlapé. Az anyag következő generációs akkumulátorok és bevonatok készítésénél alkalmazható, amelyek elnyelik az ultraibolya sugarakat.
Az új anyag vastagsága mindössze 1 nanométer. Hogy ez milyen vékony valójában, jól mutatja, ha összevetjük az emberi hajszál vastagságával, amely körülbelül 80000 nanométer, míg az emberi DNS megközelítő átmérője 2,5 nanométer.
Az anyagot a Gandhinagar Indiai Technológiai Intézet kutatói hozták létre, melyhez magnézium-diboridot, egy bór vegyületet használtak, a The Hindu Business Line jelentése szerint. (1)
"Bórban gazdag nanolemezeket készítettünk egy rendkívül egyszerű módszerrel, mely során egy borid vegyületet oldottunk fel vízben és a megfelelő időtartamig hagytuk, hogy újra kikristályosodjon," - mondta Dr. Kabeer Jasuja, az egyetem Vegyészmérnöki Tanszékének adjunktusa.
A Gandhinagar intézet kutatócsoportja
"A hasonló nanorészecskék előállítására szolgáló egyéb eljárások a gőzfázisból szubsztrátumba való felszívódást igénylik, ami meglehetősen drága, és korlátozza az alkalmazásokat." Azt mondják, hogy az anyag létrehozása jelentős mérföldkőnek számít a tudósok számára, akik elsősorban a szupravezető tulajdonságairól ismert magnézium-diboridot vizsgálják. A felfedezést a ChemPhysChem tudományos folyóiratban jelentették be. (2)
"A módszer ezeknek a nanoszálaknak egy vizes kolloidját eredményezi, ami azt jelenti, hogy egy csepp víz ebből a kolloidból több ezer ultravékony nanolemezt tartalmaz, melyek úgy úszkálnak, mint a mikroszőnyegek," - mondta Jasuja. A bór-alapú nanostruktúrák képesek elnyelni az UV-sugárzást, és ez azt jelenti, hogy az új anyagot átlátszó UV elnyelő filmek kifejlesztésére vagy hidrogén tároló anyagok gyártására használhatjuk.
"A bór gazdag kémiája miatt ezeket a nanolemezeket nem csak energia tárolására, hanem az energia előállítására is fel lehet használni zöld módon. Most azért dolgozunk, hogy hasznosítsuk ezeket a nanolemezeket a következő generációs akkumulátorok és nanokatalizátorok kifejlesztésében," - mondta Jasuja.
A bór már régóta felkeltette a kutatók érdeklődését, köszönhetően alacsony sűrűségének és nagy mechanikai szilárdságának, miközben megtartja a könnyű súlyát, magas hőállóságát és olvadáspontját, valamint képes felvenni a neutronokat és nagy ellenállóképességgel rendelkezik a kémiai támadásokkal szemben. A rendkívül vékony anyagok tanulmányozása forró téma a tudósok számára a grafén felfedezése óta, amely egyetlen szénréteg, ami méhsejt alakot vesz fel, és amelyért 2010-ben elnyerték a fizikai Nobel-díjat.
(1) - http://www.thehindubusinessline.com/news/science/indian-scientists-develop
(2) - http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cphc.201701033/abstract;jsession