A Marshall-szigetek saját digitális valutát bocsát ki, hogy pénzt hozzanak létre. Ezzel a világ első országa, amely elismer egy kriptovalutát, mint törvényes fizetőeszközt.
A kis csendes-óceáni ország hétfőn fogadta el a Szuverén Pénznemről szóló törvényt, hogy létrehozzák a "sovereign"-t, vagy SOV-t, több napos vitát követően. A kriptovaluta egyenrangú lesz az amerikai dollárral, és sok kriptovalutától eltérően a felhasználóknak meg kell adniuk a személyazonosságukat az SOV használatához.
"Ez egy történelmi pillanat népünk számára, hogy végül kibocsátjuk és használni fogjuk a saját pénznemünket az USD (amerikai dollár) mellett," - nyilatkozta Hilda Heine elnök. "Ez egy újabb lépés, hogy kinyilvánítsuk a nemzeti szabadságunkat."
A Marshall-szigetek a dollárt a Compact of Free Association keretében használja. Ez egy olyan megállapodás, amely szerint az Egyesült Államok évente mintegy 70 millió dollárt ad az országnak, és katonai bázissal rendelkezik az egyik szigeten, a Kwajalein Atollon. 2023-ban az amerikai segélyek felére fognak csökkenni, mintegy 30 millió dollárra, ami "nagy kockázatot jelent az ország költségvetési stabilitására," - mondták a Marshall-szigetek tisztviselői.
A csendes-óceáni szigetország 24 millió SOV-t fog kibocsátani a kezdeti valuta felajánlás során. A fele a kormányhoz, a másik fele pedig az izraeli Neema társasághoz fog kerülni, amely a valuta egy részét eladja, hogy elindítsa a kriptovalutát. Néhány törvényhozó aggodalmát fejezte ki a vállalatnak adott összeggel kapcsolatban, míg mások azt állították, hogy a készpénz segíteni fog az ország sürgős szükségleteinek kielégítésében.
A szigetek 2,4 millió SOV-t fog elosztani a 67 000 lakosa között. Hat millió SOV-t nemzetközi befektetőknek fognak értékesíteni.
"Az SOV egységek közvetlenül a polgároknak kerülnek elosztásra, akik forgalomban tartják a valutát és hatékonyan osztják el a vagyont az emberek között," - magyarázta Heine. "Ezen túlmenően a Marshall-szigeteki Köztársaság a bevételeket be fogja fektetni az éghajlatváltozással, a zöld energiával, az egészségügyi ellátással kapcsolatos erőfeszítéseinek támogatásába azok számára, akiket továbbra is érintenek az amerikai nukleáris tesztek hatásai, valamint az oktatásba."
Az ország Nukleáris Örökség és Egészségügyi Alapja azokat segíti, akiket az Egyesült Államok által a szigeteken 1946 és 1958 között végrehajtott nukleráis fegyver tesztek hatásai érintenek. Az egyik ilyen robbantás 1000-szer erősebb volt, mint a 2. Világháború végén Hiroshimára ledobott bomba Japánban. Egy közelmúltban megjelent Columbia Egyetem által készített tanulmány szerint a sugárzási szint kétszerese annak, mint amit a Bikini-atollon biztonságosnak tartanak. (1)
"Nagy örömünkre szolgál, hogy mi lehetünk a világ első nemzete, amely megteszi az első nagy lépést a digitális pénznemek korszakába. A valuta ajánlatból származó bevételeink tíz százaléka egy zöld éghajlat alapba kerül, hogy segítsen nekünk a globális felmelegedés elleni küzdelemben, amely részben a nagy ipari nemzetek fosszilis tüzelőanyag égetéséből származik, és a legkisebb szigetországokat sújtja a leginkább," - mondta David Paul miniszter.
A múlt hónapban Venezuela volt az első ország, amely kibocsátotta a saját kriptovalutáját, a Petro-t. Azonban egyetlen ország sem tett törvényes fizetőeszközzé kriptovalutát, bár számos ország elfogadja azokat fizetési eszközként. Az izraeli adóhatóságok a közelmúltban bejelentették, hogy a kriptovaluták adóköteles eszközök, és az eladóknak 25 százalékos tőkenyereséget kell fizetniük.
(1) - http://www.pnas.org/content/113/25/6833
(2) - https://www.rt.com/business/420419-marshall-islands-sovereign