Szarvakkal rendelkező állatokat és geometriai motívumokat tetováltak két egyiptomi múmiára. Az egyik férfi, a másik pedig egy nő, és a múmiák több mint 5000 évesek.
Több mint száz évvel az első felfedezésük után a természetesen mumifikált testek újabb titkokat tártak fel. A bőrükön kezdetben sötét foltoknak tűnő részekről mostanra kiderült, hogy valójában tetovált képekről van szó, miután a British Museum és az Oxfordi Egyetem kelet kutatói megvizsgálták a testeket infravörös fényképezéssel. (1)
A "Gebelein Férfi A" nevű múmia két "kissé átfedésben lévő" vaddisznó és berber juh tetoválással rendelkezik a felső karján, melyeket szénalapú pigmenttel, "talán valamiféle korommal" készítettek.
Eközben vonalas és S-alakú motívumokat találtak a női múmia felső karján és vállán. A kutatók szerint ezek a "legrégebbi tetoválások, melyeket valaha találtak egy női múmián."
A tetoválás helye "azt sugallja, hogy úgy tervezték őket, hogy jól láthatóak legyenek," - nyilatkozta Daniel Antoine, a British Museum fizikai antropológia kurátora.
1896-ban találták meg az egyiptomi Gebelein városban a két múmiát, akik a dinasztikus kor előtti időszakban éltek időszámításunk előtt valamikor 3351 és 3017 között. A felfedezés óta a "Gebelein Férfi A" múmiáját a múzeumban állították ki. Az előző tanulmány azt mutatta, hogy egy 18-21 éves fiatalember volt, aki a hátán található szúrt seb miatt halt meg. (2)
"Hihetetlen, hogy a több mint 5000 éves korukkal megelőzik az afrikai tetoválás bizonyítékait mintegy ezer évvel," - mondta Antoine. A két múmiáról azt mondják, hogy "szinte egy időben"élt a tiroli múmiával, Ötzivel, amely "a világ egyik legrégebbi tetoválását őrzi a bőrén." A jégember néven is ismert Ötzi jó állapotban fennmaradt múmiáján körülbelül 61 tetovált vonal található.
Kapcsolódó cikk: Ötzinek, a több mint 5000 éves jégbe fagyott alpesi embernek a vizsgálata elképesztő információkkal szolgált
Az új felfedezések bepillantást nyújtanak az egyiptomi tetoválás használatába, amelyről korábban úgy vélték, hogy csak nők esetében alkalmazták "termékenységi vagy akár erotikus okok miatt," - állítja Antoine és Renée Friedman a múmiákról készült tanulmányban. (3)
(1) - https://blog.britishmuseum.org/worlds-earliest-figural-tattoos
(2) - http://www.columbia.edu/cu/lweb/digital/collections/cul/texts
(3) - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030544031830030X