A Tor Projekt, melyet úgy hirdettek, mint egy védőbástyát a betolakodó megfigyelő állam ellen, a BBG amerikai kormányhivataltól kapott támogatást és együttműködik a hírszerző ügynökségekkel, az újonnan napvilágra került dokumentumok szerint.
A Tor nevű ingyenes szoftver, amely lehetővé teszi az interneten az anonim kommunikációt, egy "privatizált kiterjesztése annak a kormánynak, amely ellen állítólag harcol," - állítja Yasha Levine újságíró, aki 2500 oldalnyi levelezést kapott meg a projektről az Információ Szabadságáról szóló törvény (FOIA) alapján. (1)
Az "NSA-biztosnak" nevezett Tort újságírók és informátorok is használták, hogy megvédjék magukat és forrásaikat a kormány megtorlásától. Az FOIA dokumentumok azonban egészen más képet festenek a Torról, amelyek a szoftverfejlesztők és az amerikai kormányhivatalok közötti együttműködést bizonyítják.
A Levine által kiadott dokumentumok elsősorban arra összpontosítanak, hogy a Tor támogatást kapott a Broadcasting Board of Governors-tól (BBG), amely a Washington által finanszírozott médiumokat felügyeli, köztük a Voice of America-t és a Radio Free Europe/Radio Liberty-t. De a dokumentumokból azt is megtudhatjuk, hogy a nonprofit szervezet munkatársai rendszeresen találkoztak az Igazságügyi Minisztériummal, az FBI-al és más hárombetűs ügynökségekkel a képzések és konferenciák okán, ahol az ügynökségek elmondták a szoftverükkel kapcsolatos igényeiket.
Yasha Levine
A potenciálisan robbanásveszélyes tartalmakat kommentálva Levine a weboldalán közzétett blogbejegyzésben a következőket írta: "Miért finanszírozna az amerikai kormány egy olyan eszközt, amely korlátozza saját hatalmát? A válasz, ahogy rájöttem, az volt, hogy a Tor nem fenyegeti az amerikai hatalmat, hanem fokozza." (2)
Levine kutatása szerint a Tor a támogatását "csaknem száz százalékban" három amerikai kormányhivataltól kapta: a haditengerészettől, a külügyminisztériumtól és a BBG-től. A kormányzati ügynökségekkel együttműködve a Tor terveket dolgozott ki arra is, hogy az anonimitást biztosító eszközüket olyan országokban telepítsék, amelyeknek a destabilizálásán Washington aktívan dolgozik - többek között Kínában, Iránban és Oroszországban.
Bár Levine állítása szerint soha nem volt kétséges, hogy Washington "külpolitikai fegyverként" használta a Tort - eszközt adva a külföldi disszidensek kezébe, hogy névtelenül kommunikáljanak - , állítása szerint a dokumentumok azt bizonyítják, "hogy a szövetségi kormány, a Tor projekt és a magánélet illetve az internet szabadságáért küzdő mozgalom kulcsfontosságú tagjai között olyan szintű az együttműködés, amit nehéz elhinni."
Továbbá a dokumentumok kétségbe vonják a Tor azon képességét, hogy megvédi a felhasználókat a kormányzati kémkedésektől. Bár nincs bizonyíték arra, hogy a Tor alkalmazottai "közvetlen hozzáférést" biztosítanak az amerikai kormánynak a szoftverhez, a dokumentumok azt mutatják, hogy a Tornak "nincs lelkiismeretfurdalása, ha a szövetségi kormány a biztonsági réseket kihasználva beavatkozik, mielőtt figyelmeztetné a nyilvánosságot, ami lehetőséget ad a szövetségiek számára a biztonsági problémák gyengeségeinek kihasználására, mielőtt tájékoztatnák a Tor felhasználókat."
Levine, aki azt mondja, hogy több dokumentumot is felhasznált a könyvében, hogy bemutassa, "hogyan fejlődött az adatvédelmi technológia a katonai és vállalati hatalom eszközévé" most azt reméli, hogy a kiadott FOIA fájlokat olyan újságírók és történészek fogják elemezni, akik "fel fogják használni ezen információkat, hogy feltárják az adatvédelmi technológia, a kormányzati hatalom és a Szilícium-völgy gazdasági dominanciája közötti kapcsolatot."
A Levine által megszerzett dokumentumokban található riasztó információk azonban nem az elsők, amelyek rámutatnak a Tor és az USA kormányának együttműködésére. 2016-ban egy Tor fejlesztőt fogtak el, aki egy programot hozott létre az FBI számára, hogy segítse az ügynökséget a felhasználók elleni kémkedésben az állítólagos anonimitást biztosító eszköz révén.
A Tor böngészőt 2001-ben indították el az úgynevezett "hagyma elosztó" technológiával, hogy anonimitást biztosítson a számítógépes hálózaton keresztül történő kommunikáció során.A hagyma elosztót az amerikai haditengerészet fejlesztette ki és szabadalmaztatta 1998-ban, és a kódját később nyílt forráskódként kiadták. A rendszer a titkosított üzenet több hálózati csomóponton keresztül történő elküldése révén működik, mindegyikük egy rétegét tartalmazza a titkosításnak, majd továbbítja az adatokat. A technológia biztosítja, hogy a hálózat egyik csomópontja se legyen tisztában azzal, hogy honnan érkezik és hová tart a titkosított üzenet. (3)
(1) - https://www.documentcloud.org/public/search/projectid:37206
(2) - https://surveillancevalley.com/blog/fact-checking-the-tor-projects
(3) - https://www.rt.com/usa/420219-tor-us-government-funded-bbg/