Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az elektromos autók 7 éven belül olcsóbbak lehetnek, mint benzines társaik, ha valóban vásárolni kezdik az emberek

$
0
0

Egyre több elektromos autó kerül az utakra, de még nem mindenütt vannak jelen. Ez hamarosan megváltozik a Bloomberg New Energy Finance előrejelzése szerint - 2025-re néhány EV modell kevesebbe fog kerülni, mint benzines versenytársaik. (1)

A legfőbb oka ennek az, hogy a lítium-ion akkumulátorok, amelyek a jövő elektromos autóinak kulcsfontosságú elemei, egyre olcsóbbak lesznek. Az elemzők azt gyanítják, hogy ez elegendő lesz ahhoz, hogy az elektromos autók ára egyre alacsonyabb legyen.

De ne szaladjunk ennyire előre - a globális elektromos autó forradalom jön, de nem feltétlenül gyorsul fel, melynek van egy csomó gyakorlati oka.

Először is, a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ahhoz, hogy az elektromos autók ára alacsonyabb legyen, mint a fosszilis üzemanyaggal működő társaiké, az akkumulátorok költségeit folyamatosan csökkenteni kell még akkor is, ha a lítium és egyéb komponensek ára a jövőben növekedni fog. Nyilvánvaló, hogy az árcsökkenés még akkor is lehetséges, ha tömegesen gyártják őket. Kína például azért versenyez, hogy vezető szerepet töltsön be az elektromos autó gyártásban.

Kína megpróbálja kikényszeríteni az elektromos autók elfogadását, ami annyit jelent, hogy a "közeljövőben" betilthatják a benzines autók használatát, mondja a CityLab. (2) Franciaország és az Egyesült Királyság is bejelentette, hogy 2040-ig megtiltják az új benzines autók eladását, ami az alternatív közlekedési módok iránti elkötelezettség jele.


Ha az elektromos autók valóban elterjednek, akkor az országoknak szükségük lesz egy töltőhálózatra, amely elég nagy és hatékony ahhoz, hogy ténylegesen működjön. Amikor az autók először váltak népszerűvé, hirtelen megjelentek a benzinkutak, először a városokban, majd a kisebb városokban, végül a legtávolabb fekvő vidéki településeken is. Az elterjedése szokatlan volt és viszonylag hosszú idő alatt történt, de a mai autóvezetők tudják, hogy bárhová is mennek, szinte biztosan nem fognak kifogyni az üzemanyagból.

Ugyanez nem mondható el az elektromos autók esetében. Legalábbis még nem.

Számszerűsítve Kína messze elhúzott mintegy 150 ezer nyilvános töltőponttal; az Egyesült Államokban mintegy 16000 található. Bár a kínai számok hatásosnak tűnhetnek, "nem hiszem, hogy minden városban egy tucatnál több nyilvánosan elérhető töltőállomás volna," - mondta Sabrina Howell, a New York-i Egyetem pénzügyi szakértője.

Peking arra törekszik, hogy növelje a töltőállomások hálózatát, hogy megfeleljen az ötmillió elektromos autó igényeinek 2020-ig, de a szakértők szerint a számuk egyszerű növelése nem elegendő. Például ha több elektromos autót töltenek ugyanabban az időben, akkor lehet, hogy a feszültség nem elegendő. A meglévő elektromos hálózatok feltöltése, hogy helyet biztosítsanak a töltési pontoknak, valószínűleg egy vagyonba kerülne.

"Nem tudom, hogy Kína átgondolta-e a töltés kérdését és a gazdaságosságát," - mondta Henry Lee, a Harvard Egyetem Környezetvédelmi és Természeti Erőforrás programjának igazgatója. "Nem hiszem, hogy lenne üzleti tervük."

Ha belegondolunk, hogy oda telepítik a töltőállomásokat, ahol a járművezetőknek szükségük lesz rá, valóban nem tűnik olyan nehéz dolognak. Végül is a benzinkutak is elterjedtek az egész világon üzleti terv vagy stratégia nélkül.

Azonban még a legmenőbb, legolcsóbb elektromos modell sem nyeri meg az emberek tetszését, ha nem tudják, hol töltsék fel. (3)


(1) - https://www.bloomberg.com/hyperdrive
(2) - https://www.citylab.com/transportation/2017/09/chinas-ban
(3) - https://futurism.com/electric-cars-cheaper-gas-guzzlers-charging/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>