A várva várt jüan alapú határidős nyersolaj kereskedés elindult Sanghajban. Kína a világ legnagyobb olajfogyasztója, és komoly figyelemmel kíséri a rivális Brent és a WTI olajárakat, valamint az amerikai valutát.
A szeptemberi elszámolású új olaj határidős ügyletek kereskedelme a Sanghaji Nemzetközi Energia Tőzsdén 440,20 jüan (69,70 dollár) hordónkénti áron kezdődött, jelentette a kínai South China Morning Post napilap. Állítólag mintegy 18.540 tételt adtak el és vásároltak már eddig. (1)
A régóta várt lépés a globális olajárak növekedését idézte elő, a Brent nyersolaj hordónkénti ára 71 dollára emelkedett 2015 óta először. Az Egyesült Államok nyersolaj referenciaértéke a West Texas Intermediate (WTI) három éven belül a legmagasabb szintet érte el 66,55 dollár/hordónkénti árral, mielőtt 65,53 dollárra csökkent.
A szakértők a kínai jüan által dominált szerződéseket történelminek tartják, mivel az új határidős szerződések először jelképezik, hogy a külföldi befektetők hozzáférhetnek egy kínai árupiachoz. A bevezetés véget vet sok év kudarcának és késedelmének az ország 1993-as első kísérlete óta, hogy jegyzékbe vegyék az értékpapírjait.
Ugyanakkor az olaj-jüan elindítását egy csapásnak tekintik az amerikai dollárra, amely az elmúlt hónapokban gyengült. Az amerikai dollár az olaj határidős szerződések uralkodó elszámolási pénzneme. Hétfőn a dollár az elmúlt 16 hónap legalacsonyabb szintjére esett a japán jennel szemben, de továbbra is stabil maradt a hat fő valutát tartalmazó kosárban.
A kínai hatóságok állítólag felgyorsították a bevezetést az egyre növekvő nyersolaj behozatal mellett. Tavaly az ország lehagyta az Egyesült Államokat, mint a világ első számú olajimportőre. Így a szerződések nemcsak segíthetnek a főbb nemzetközi referenciaértékek árszabályozásának ellenőrzésében, hanem elősegítik a kínai valuta használatát a globális kereskedelemben.
A dollár gyengülni fog, amint más nemzetek valóban hiteles alternatívával rendelkeznek, mondta Ann Lee, a New York-i Egyetem Közgazdaságtudományi és Pénzügyi adjunktusa, valamint a "Mit tanulhat az USA Kínától" című könyv szerzője.
"Ez jóval többről szól, mint hogy megváltoznak a játékszabályok az Egyesült Államok számára. Amint más nemzetek valódi hiteles alternatívát találnak az amerikai dollár helyett, megszabadulnak a zöldhasútól és jüanra váltanak, ami egy dollár krízist válthat ki. Ha ez megtörténik, nem csak infláció várható a vámok miatt, hanem a dollár árfolyamának csökkenése." (2)
(1) - http://www.scmp.com/business/china-business/article/2138871
(2) - https://www.rt.com/business/422314-petro-yuan-futures-dollar-death/