Az észak-koreai vezető Kim Dzsongun és kínai partnere, Hszi Csin-ping Pekingben tárgyal, ami Kim első külföldi útja hivatalba lépése óta. Kimet a felesége is elkísérte a látogatásra.
Mind a kínai, mind az észak-koreai állami média megerősítette, hogy Kim Kínában tartózkodik. Kim a kínai elnök meghívására érkezett egy négynapos nem hivatalos látogatásra.
A látogatás megelőzi Kim és Donald Trump amerikai elnök régóta várt találkozóját, melyet várhatóan május végén tartanak. A pontos dátumot még nem határozták meg, de attól tartottak, hogy a nukleáris leszerelés kérdése, amely az USA-Észak-Korea közötti kapcsolatokban régóta fennálló akadályt jelent, egy megoldhatalan problémának bizonyul a lehetséges áttörés felé vezető úton.
Azonban a Hszivel folytatott tárgyalásokat követően Kim kijelentette, hogy Phenjan készen áll a kompromisszumra.
"Következetes álláspontunk az, hogy elkötelezettek vagyunk a félsziget nukleáris leszerelése iránt, összhangban a néhai Kim Ir Szen és Kim Dzsongil főtitkár úr akaratával," - mondta, ami határozott ellentétben áll Észak-Korea korábbi kijelentéseivel, idézte a Xinhua hírügynökség. (1)
Továbbá azt is kijelentette, hogy Észak-Korea készen áll arra, hogy megszabaduljon saját nukleáris fegyvereitől, feltéve, hogy együttműködik az USA és szövetségese, Dél-Korea.
"A Koreai-félsziget nukleáris leszerelésének kérdése megoldható, ha Dél-Korea és az Egyesült Államok reagál a jóakaratra irányuló erőfeszítéseinkre, a béke és a stabilitás légkörét megteremtve, miközben progresszív és szinkron intézkedéseket foganatosítunk a béke megvalósítása érdekében," - mondta.
2017 szeptemberében Észak-Korea hatodik nukleáris kísérletét hajtotta végre, amelyet szeptemberben és novemberben számos rakétakilövés követett. A téli olimpiai játékoktól kezdve azonban a Dél-Koreába érkező magas rangú észak-koreai delegáció megerősítette, hogy Phenjan hajlandó a kölcsönös közeledésre törekedni a nyugattal és szomszédaival, elsősorban Dél-Koreával.
Február végén a dél-koreai elnök Mun Dzsein elmondta, hogy az észak-koreai delegáció az olimpián a dél-koreai tisztviselőkkel folytatott tárgyalásokon jelezte, hogy készek közvetlen tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal.
A Dél-Korea és Észak-Korea között március elején lezajlott történelmi megbeszéléseket követően, amikor Kim egy 10 fős dél-koreai küldöttséget fogadott el Phenjanban hatalomra kerülése óta először, Szöul azt mondta, hogy az északiak leállítják nukleáris és rakéta tesztjeiket az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások idejére, és hogy Észak-Korea felkészült arra, hogy teljes mértékben felhagyjon nukleáris és rakétavédelmi programjával, ha biztonsággal kapcsolatos aggályai meghallgatásra találnak.
"Észak-Korea egyértelműen megerősítette elkötelezettségét a Koreai-félszigeten a nukleáris leszerelés iránt, és tisztviselői kijelentették, hogy nincs okuk arra, hogy nukleáris fegyvereik legyenek, ha rezsimjének biztonsága garantált, és az Észak-Koreával szembeni katonai fenyegetés már nem létezik," - mondta Chung Eui-yong, Dél-Korea Nemzetbiztonsági Hivatalának igazgatója abban az időben.
A Kimmel folytatott megbeszélése után Hszi azt mondta, hogy a Kína és Észak-Korea közötti kapcsolatok "stratégiai választást jelentenek és az egyetlen helyes döntés mindkét fél számára történelmi és valóságos alapon,"és dicsérte Kim erőfeszítéseit, melyeket a gazdaság helyzetének és az észak-koreaiak jólétének javítására tesz.
Kínát Washington ismételten bírálta, mert túlságosan engedékeny Észak-Koreával szemben annak ellenére, hogy Peking támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elfogadott legutóbbi szankciókat az északi ország ellen.
Hszi beleegyezett abba, hogy a "megfelelő időben" látogatást tesz Észak-Koreában Kim meghívására, jelentette a KCNA hírügynökség.
(1) - http://www.xinhuanet.com/english/2018-03/28/c_137070598.htm
(2) - https://www.rt.com/news/422523-china-nkorea-xi-kim/